Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Відповідальність за неподання звіту про контрольовані операції

В ІПК від 22.03.2018 р. № 1190/6/99-99-14-01-02-15/ІПК Державна фіскальна служба нагадала про застосування штрафних санкцій за неподання звіту про контрольовані операції (далі – Звіт про КО).

Згідно з абз. 1 – 5 п. 120.3 Податкового кодексу України (у редакції, що діє з 01.01.2017, далі – ПКУ) неподання платником податків Звіту про КО (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого Звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог п. 39.4 ПКУ тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:

300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, – у разі неподання Звіту про КО;

1 % суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому Звіті про КО, але не більш як 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;

3 % суми контрольованих операцій, щодо яких не було подано документацію, визначену пп. 39.4.6 та 39.4.8 ПКУ, але не більш як 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання Звіту про КО. Однак ПКУ не визначено конкретний строк для подання такого Звіту після застосування штрафних санкцій, передбачених абз. 2 п. 120.3 ПКУ.

Водночас абз. 6 та 7 п. 120.3 ПКУ передбачено, що неподання Звіту про КО після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого п. 120.3 ПКУ, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання Звіту про КО (уточнюючого звіту).

Отже, у разі встановлення та фіксації контролюючим органом фактів неподання Звіту про КО та застосування штрафу (штрафів) згідно з п. 120.3 ПКУ, а також після спливу 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку сплати такого штрафу (тобто починаючи з 41 дня), контролюючий орган має застосувати штрафні санкції, передбачені абз. 7 п. 120.3 ПКУ.

Наприклад, податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за неподання Звіту про КО за 2015 рік винесено в липні 2016 року. Платник податку в установлені строки сплатив штраф, але Звіт про КО не подав. Контролюючий орган актом перевірки від 28.02.2017 р. зафіксував триваюче правопорушення щодо неподання Звіту про КО за 2015 рік після застосування штрафної санкції згідно з п. 120.3 ПКУ. У такому випадку на платника податків накладають штрафну санкцію відповідно до абз. 6 та 7 п. 120.3 ПКУ із розрахунку 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого на 01.01.2015, за кожний календарний день неподання Звіту про КО після 01.01.2017, тобто за період з 01.01.2017 по 28.02.2017.

Відповідно до ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Водночас податкові правопорушення, передбачені абз. 1 та 6 п. 120.3 ПКУ, є різними: склад правопорушення, передбачений абз. 1 п. 120.3 ПКУ, охоплює випадки неподання платником податків Звіту про КО в передбачений законодавством строк; натомість абз. 6 цього пункту охоплює випадки невиконання обов'язку щодо подання такого Звіту після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів).

Зважаючи на викладене вище, застосування штрафних санкцій до платника податків згідно з абз. 6 та 7 п. 120.3 ПКУ (за допущення бездіяльності у виконанні своїх обов'язків щодо подання звітів про КО за звітні 2013 – 2014 роки на підставі пп. 39.4.2 ПКУ) не є повторним притягненням до відповідальності та не суперечить положенню ст. 61 Конституції України.

Також контролюючий орган нагадав, що п. 11 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ визначено, що штрафні (фінансові) санкції за наслідками перевірок застосовують у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ