Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Бізнес не очікує значного зростання цін у 2018 році та планує нарощувати виробництво

Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у IV кварталі 2017 року.

Бізнес продовжує зберігати оптимістичні очікування стосовно макроекономічної ситуації в Україні у 2018 році. Зокрема, зростання споживчих цін у цей період очікується на рівні 10,4 % (у минулому кварталі – 10 %). Разом з тим керівники підприємств очікують на прискорення зростання обсягів виробництва товарів та послуг в Україні. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у IV кварталі 2017 року.

Як і в ІІІ кварталі, чотири з десяти респондентів прогнозують, що зростання споживчих цін у наступні 12 місяців не перевищить 9,0 % або взагалі знизиться. Такі очікування бізнесу обумовлені насамперед ситуацією на валютному ринку – 78 % опитаних вважають це головним фактором. Цей чинник для бізнесу зберіг свою важливість на тлі погіршення девальваційних очікувань. Внаслідок посилення коливань обмінного курсу гривні в період проведення опитування (листопад – грудень 2017 року) частка респондентів, які очікують на послаблення національної валюти у наступні 12 місяців, зросла до 88,5 % (з 79,4 % у ІІІ кварталі).

Водночас, порівняно з попередніми опитуваннями, у визначенні інфляційних очікувань посилився вплив рівня доходів населення і соціальних видатків бюджету.

Сьомий квартал поспіль бізнес прогнозує активне зростання обсягів виробництва у цілому в Україні. Найбільш оптимістично налаштовані представники компаній переробної промисловості, торгівлі, компаній сегмента електроенергії та водопостачання, а також сільського господарства.

Як наслідок, бізнес України продовжує очікувати високого рівня ділової активності – індекс ділових очікувань (ІДО) становить 115,2 % (у ІІІ кварталі – 117,4 %). Високі темпи зростання економічної активності зберігаються в основному завдяки підвищенню прогнозів щодо зростання загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва та збереженню високих показників щодо інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар.

Позитивні зрушення опитані відзначають і на рівні власних підприємств. Як і в п'яти попередніх опитуваннях, бізнес позитивно оцінює фінансово-економічний стан своїх підприємств. "Задовільним" або "добрим" свій фінансово-економічний стан вважають 88 % опитаних. При цьому в наступні 12 місяців 76 % респондентів очікують на поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств.

Однак уперше з початку проведення опитувань підприємства відзначили свою неспроможність задовольнити неочікуване збільшення попиту за рахунок власних виробничих потужностей. Зокрема, найбільш відчутний дефіцит вільних потужностей у підприємств сільського господарства і торгівлі.

Потреба підприємств у запозичених коштах залишається значною, найбільша – у підприємств добувної промисловості (баланс відповідей – 69 %). Респонденти, які планують брати банківські кредити, надають перевагу національній валюті. Стримуючим фактором для залучення нових кредитів залишаються високі ставки. Разом з тим другий квартал поспіль зростає частка респондентів, які планують залучати кошти за кордоном (8,3 % порівняно з 7,4 % у попередньому опитуванні).

Опитування проводилося з 03 листопада до 05 грудня 2017 року. В опитуванні взяли участь 670 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької та Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань − це відображення лише думки респондентів – керівників підприємств України, а не оцінки Національного банку України.

За матеріалами bank.gov.ua

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2018

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ