Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Послуги аудиторських фірм сьогодні та в майбутньому, або До чого готуватися аудиторам, щоб лишатися потрібними клієнтам

Світ швидко змінюється. Щоб бути актуальним, затребуваним і сучасним, потрібно слідкувати за змінами і пристосовуватися до них. І хоча аудит є досить консервативним бізнесом, сьогодні і його не оминула потреба відповідати вимогам часу та запитам клієнтів. Які послуги аудиторських фірм мають попит нині, а які будуть популярними в найближчому майбутньому і що загалом зміниться на ринку аудиту – розглянемо далі.

Сучасний ринок – який він?

Найбільші аудиторські фірми світу, об'єднані у "велику четвірку", уже давно не надають суто аудиторські, бухгалтерські та консультаційні послуги. Задовольняючи потреби підприємств різних форм власності й галузей господарювання, "велика четвірка" стала справжнім конгломератом послуг для бізнесу – від аудиту і надання впевненості до податкового консультування та навчання персоналу.

Досвід "великої четвірки" успішно переймають і інші аудиторські фірми, які є членами професійних мереж чи асоціацій, невпинно розширюючи перелік послуг і пропонуючи клієнту комплексне обслуговування. Що більше потреб клієнта закриє аудиторська фірма сьогодні, то міцнішими будуть її позиції на ринку і, відповідно, успішнішою діяльність.

Класичний аудит – показник престижності фірми

У різноманітті послуг, пропонованих сьогодні аудиторськими фірмами, чільне місце посідає аудит, надання впевненості та супутні аудиторські послуги. Хоча часи й змінюються, але такі послуги є обличчям кожної аудиторської фірми. Від того, наскільки якісно їх надають, залежить імідж, престиж і навіть майбутнє фірми. Ставку на такі послуги робить PwC, відповідно позиціонуючи себе на ринку. У структурі послуг фірми аудит і супутні аудиторські послуги становлять найбільшу частку. Схожа політика і в EY, яка також фокусує увагу на аудиті.

За помилки під час надання таких послуг фірма платить своїм добрим ім'ям і репутацією. Крім того, вони призводять до серйозних скандалів. Згадаймо PwC, яка в Україні позбулася права перевіряти банки і фінансові установи внаслідок допущеної під час аудиту помилки.

Різноманіття консалтингових послуг

Консалтинг у всій його багатогранності – це також один з найбільш затребуваних видів послуг аудиторських фірм. Сьогодні клієнту пропонується податковий, фінансовий, юридичний, кадровий, інвестиційний, маркетинговий консалтинг і багато інших можливостей професійного консультування.

Особливо поширеною є сфера податкового консультування. Зважаючи на глобалізацію сучасних ринків, має попит міжнародне податкове планування та трансфертне ціноутворення. Також затребуваним серед клієнтів є комплексне супроводження різноманітних угод, зокрема щодо придбання чи продажу бізнесу або виходу на міжнародні ринки капіталу. У межах консультаційних послуг аудиторські фірми можуть оцінити ефективність реалізації стратегії компанії, функцій маркетингу та просування, інформаційної безпеки й надати відповідні рекомендації.

Повертаючись до "великої четвірки", Deloitte звертає більше увагу саме на консалтингові послуги, що є визначальним напрямом діяльності фірми. KPMG – найменша компанія "великої четвірки" – намагається зберігати баланс між аудитом і консалтингом.

Аутсорсинг – реальна потреба сучасного бізнесу

У переліку послуг аудиторських фірм також є ведення обліку, розрахунок заробітної плати та складання фінансової звітності, тобто аутсорсинг функцій бухгалтерської служби. Такі послуги є досить затребуваними, оскільки більшість компаній воліє приділяти час профільній діяльності й розвитку бізнесу, а професіоналам доручає вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку, нарахуванням заробітної плати персоналу, складанням звітності тощо. Якщо раніше аутсорсинг замовляли переважно представництва іноземних компаній, то сьогодні такі послуги затребувані й серед малих та середніх українських підприємств. Це значно простіше, ніж утримувати штатного бухгалтера.

Цей загадковий форензік

Стають дедалі популярнішими розслідування корпоративних фінансових злочинів – форензік. На жаль, шахрайські операції, що здійснюють керівники, працівники чи навіть контрагенти компанії, – досить поширене явище. Форензік передбачає виявлення та зменшення ризиків виникнення шахрайства, незаконних дій чи поведінки, яка суперечить нормам ділової етики. Зокрема, аудиторські фірми сприяють урегулюванню спірних ситуацій, здійснюють комерційну розвідку, протидіють хабарництву та корупції, легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму та багато іншого.

Інновації та автоматизація

Автоматизація бізнес-процесів іде семимильними кроками, а новітні технології допомагають компаніям досягати високих результатів у найкоротші терміни. Саме тому послуги, пов'язані з автоматизацією бізнесу та впровадженням інновацій, мають сьогодні шалений попит. По-перше, компанії прагнуть захистити себе від кіберзагроз. По-друге, заробляти більше і витрачати менше, використовуючи потенціал новітніх технологій. Сьогодні ще не всі знають, як правильно це зробити, залучаючи на допомогу зовнішніх консультантів.

Професійне навчання – тренд сучасного бізнесу

Не втрачає актуальності також навчання персоналу, пропоноване аудиторськими фірмами. Як відомо, найкращим способом є інвестиції в людей. Попит на такі послуги передував рішенням аудиторських фірм створювати у своїй структурі цілі навчальні академії, де можна розширити, оновити або вдосконалити свої знання. Сьогодні аудиторські фірми беруться навчити персонал своїх клієнтів ледь не всьому – від практики застосування міжнародних стандартів фінансової звітності до останніх тенденцій просування послуг.

Звісно, це не повний перелік послуг, пропонованих аудиторськими фірмами. Він може як розширюватися, так і поглиблюватися, утім, основні тенденції саме такі. Чи зазнає змін поточна ситуація на ринку і до чого готуватися аудиторським фірмам – спробуємо спрогнозувати.

Ринок майбутнього: до чого готуватися?

Слід нагадати, що минулий рік став одним з найуспішніших для аудиторських і бухгалтерських фірм, оскільки у світі спостерігалося збільшення їхніх доходів. Проте, щоб залишатися на гребені успіху, аудиторським фірмам необхідно не тільки розуміти поточні потреби клієнтів, а й прогнозувати майбутні.

Штучний інтелект, роботи-бухгалтери, хмарні рішення та інші дива

На думку більшості експертів, дедалі популярнішими ставатимуть послуги, пов'язані із запровадженням новітніх технологій у бізнес-процеси компаній.

Світові технологічні гіганти сьогодні об'єднують свої зусилля з консультантами, пропонуючи бізнесу щонайкращі рішення. Наприклад, за допомогою програмних продуктів Microsoft уже зараз можна повністю автоматизувати бізнес-процес як невеликої фірми, так і гігантської корпорації. Такі можливості з кожним роком зростатимуть. Консультантам потрібно навчитися обирати найкращі технологічні пропозиції ринку (яких буде багато), поєднувати їх і забезпечувати клієнта справді ефективними для бізнесу рішеннями.

Якщо говорити про оперативність роботи та надійне сховище даних, то тут бізнесу допомагатимуть хмарні технології, які в найближчому майбутньому докорінно змінять наш світ. Найскладніша транзакція виконуватиметься з блискавичною швидкістю, а управляти компанією можна буде в режимі віддаленого доступу.

Розширюватимуться можливості застосування в роботі штучного інтелекту. Проте, щоб грамотно "вписати" такі інноваційні рішення в щоденне життя компанії, потрібні будуть консультанти. Така сама ситуація і з роботизацією бізнес-процесів. Деякі експерти переконані, що через десять років певних спеціалістів, зокрема бухгалтерів, замінять роботи. Мовляв, вони виконуватимуть роботу краще й точніше за людей. Чи буде так насправді – питання досить складне. Утім, щоб роботизація принесла бізнесу лише користь, без підтримки й допомоги консультантів не обійтися.

Розвиток інформаційних технологій має не лише переваги, а й недоліки. Так, з часом питання інформаційної безпеки ставатиме дедалі гострішим. Ми вже стикнулися з проблемами, до яких можуть призвести недоліки систем захисту інформації. Прогнозують, що через деякий час у структурі аудиторських фірм працюватимуть потужні відділи інформаційної безпеки, які разом з аудиторами пропонуватимуть клієнтам механізми захисту інформації та протидії кіберзагрозам.

Розширені можливості аутсорсингу і "хмарний" консалтинг

Досить активно в найближчому майбутньому розвиватиметься аутсорсинг. Дедалі більше функцій, скажімо, добір персоналу, нарахування заробітної плати, технічне обслуговування офісу, продажі, маркетинг, ведення та збереження баз даних, бухгалтерські операції, передаватимуться на виконання зовнішнім консультантам. Проте аутсорсинг буде зовсім іншим. Завдяки активному використанню хмарних рішень клієнт буде в курсі всіх подій і пильно слідкуватиме за роботою аутсорсингової компанії. Щодо аутсорсинових компаній, то їм хмарні рішення допоможуть обслуговувати вдесятеро більше клієнтів, ніж це можна зробити, виконуючи роботу традиційними способами.

Слід сказати, що чимало клієнтів потребуватимуть консультантів, які досконало володітимуть хмарними технологіями і даватимуть поради в різних ситуаціях. Тож уже сьогодні потрібно розбиратися з цими питаннями, щоб у майбутньому продавати свої знання і навики.

Глибока спеціалізація

Аналізуючи сучасні тенденції, стає очевидним, що в найближчому майбутньому ринок вимагатиме від аудиторських фірм спеціалізації. Експерти, які добре обізнані з конкретним питанням, ставатимуть дедалі ціннішими. Саме тому вже сьогодні потрібно шукати ту професійну нішу, у якій ви почуваєтеся комфортно і яка додає вам унікальності.

До речі, обираючи професійну нішу, можна пильніше придивитися до податкового консультування, зокрема міжнародного податкового консалтингу. Такі послуги матимуть попит, зважаючи на активні процеси глобалізації бізнесу та дедалі більшого розмивання кордонів. Якщо раніше аудиторські фірми працювали над схемами, що мали на меті зменшення податкового навантаження на бізнес клієнта, то сьогодні й у майбутньому в тренді буде податкова прозорість. Офшорні компанії, податкові гавані залишаться в минулому, натомість виведення компанії клієнта у рейтинг найбільш законослухняних стане чи не основним завданням зовнішніх консультантів.

Супроводження операцій, викликаних геополітичними змінами

Як ми вже бачимо, політична ситуація у світі досить нестабільна. Висока ймовірність, що карта зазнає змін, – якісь країни зникнуть, а якісь з'являться. Безумовно, такі геополітичні процеси позначаться на бізнесі. Послуги, пов'язані із супроводженням угод зі злиття та поглинання бізнесу, аналітикою ефективності таких процесів та рекомендаціями щодо подальших дій, набиратимуть обертів. Крім того, зовнішньополітична ситуація підтверджує те, що з кожним роком послуги з розслідування корпоративних фінансових злочинів ставатимуть дедалі поширенішими.

Комплексні рішення і робота на результат

Як і сьогодні, у майбутньому від аудиторських фірм вимагатиметься комплексність надання послуг. Умовно кажучи, клієнт очікуватиме, звернувшись в одну компанію, отримати усі необхідні послуги. Виконання окремих процедур відходитиме в минуле.

Саме тому зазнає змін механізм оплати послуг аудиторів і консультантів. Якщо сьогодні більш популярною є погодинна оплата праці, то в майбутньому оплата прив'язуватиметься до результату. Це означає, що аудиторським фірмам потрібно надавати послуги високої якості й бути справді цінними для бізнесу своїх клієнтів. From hourly billing to value pricing – каже сьогодні увесь світ. У майбутньому ця тенденція тільки посилюватиметься. Клієнти ставатимуть вимогливішими і платитимуть за отримані вигоди.

Підтримання гарної професійної форми

Оскільки високий рівень професіоналізму в будь-якій сфері буде запорукою досягнення успіху, не втрачатиме актуальності й удосконалення та розширення професійних знань. Утім, варто бути готовими навчатися в новому форматі. Зростатиме кількість охочих проходити навчання дистанційно, використовуючи можливості сучасних технологій.

Чи настав час для M&A в аудиті?

Деякі експерти передбачають певні зміни на глобальному ринку аудиторських послуг. Так, "велика четвірка" розшириться і стане, скажімо, "великою сімкою". Є й протилежні думки: подейкують, що найбільші аудиторські фірми світу можуть злитися у дві й розподілити між собою сфери впливу. Наскільки це реально – поки важко говорити. Утім, згадаймо історію виникнення "великої четвірки".

У 1910 році у світі було вісім великих аудиторських компаній – Arthur Andersen, Coopers and Lybrand, Ernst & Whinney, Deloitte Haskins & Sells, Peat Marwick Mitchell, Price Waterhouse, Touche Ross, Arthur Young. Крім них по всьому світу функціонували малі аудиторські фірми. Оскільки великі компанії Великобританії та США почали активну міжнародну діяльність, їм були потрібні аудиторські фірми, які могли б обслуговувати їхній бізнес по всьому світу. Тож фірмам довелося об'єднуватися, аби відповідати на нові виклики бізнесу.

У 1989 – 1990 рр. кількість цих компаній скоротилася до шести (Ernst & Whinney злилася з Arthur Young, утворивши Ernst & Young, а Deloitte Haskins & Sells приєдналася до Touche Ross, внаслідок чого виникла Deloitte & Touche). Далі Price Waterhouse злилася з Coopers and Lybrand, і на ринку працювала вже "велика п'ятірка". Остаточно "велика четвірка" сформувалася у 2002 р. після скандалу з Enron, який став причиною зникнення з ринку Arthur Andersen. Тож можливо все. Як кажуть, поживемо – побачимо.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ