Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Офшори – це здебільшого законно: усе, що потрібно знати українцям

Олександр Почкун, генеральний директор "БЕЙКЕР ТІЛЛІ УКРАЇНА"

Про закон. Офшори не завжди порушують закон, ба більше, найчастіше в них немає нічого протиправного. Це може бути незаконно, тільки якщо підприємства використовують офшори для мінімізації оподатковування в Україні, але насправді офшорні юрисдикції здебільшого застосовують через просту процедуру адміністрування компаній – так дійсно легше працювати.

Про причини. Багато українських власників не довіряють нашій судовій системі й тому відкривають компанії в інших (офшорних) юрисдикціях, де якість законодавства та судової системи часто значно вища, ніж в Україні. Унаслідок цього чимало компаній використовують офшори, щоб вивести право володіння на свої активи за кордон, адже в разі судового розгляду вони зможуть працювати в досконалішому правовому полі.

Про мінімізацію оподаткування. Припустімо, бізнес організовує ряд операцій через офшори, роблячи з них центр прибутку. Це дійсно незаконно. Але на сьогодні тотально зростає прозорість, внаслідок чого використання офшорних юрисдикцій для мінімізації оподаткування стає все складнішим і складнішим. Розкриття інформації про власників – це частина глобальної війни з використанням трансферного ціноутворення через офшори.

Про скандали. Наше законодавство досить непогано регулює ці процеси, але держорганам часто бракує знань і компетенції, щоб усе контролювати. При цьому в Україні діють закони про трансфертне ціноутворення і, як свідчить наш досвід, на ринку відбувається величенний прогрес у цьому питанні. Фактично всі старі схеми структурування офшорів, які застосовували ще п'ять років тому, уже практично не працюють.

Усі скандали, що відбувалися, базувалися на правочинах, укладених досить давно, коли це працювало в іншому форматі. Законодавство України проходить процес синхронізації з глобальним, з'являються системи моніторингу за відмиванням коштів; компанії, які мають іноземні юрисдикції, зобов'язані доводити обґрунтованість їх існування. Ми як держава знаходимося на правильному шляху.

Більшість людей не розуміє та не знає, що це таке офшори, через що відбувається безліч маніпуляцій і, як наслідок, "полювання на відьом". Зараз багато бізнесменів офіційно реєструють офшорні компанії на себе – це дозволено законодавством. Для українського бізнесу можливості вільного обігу капіталу суттєво обмежено, тому наші підприємці використовують холдингові й офшорні юрисдикції, щоб одержати такий шанс, хай не завжди офіційно й прозоро. Існує заборона на інвестування за межі України, заборона на трансфер капіталу, а коли щось не можна зробити в правовому полі, бізнес знаходить обхідні шляхи.

Не можна сказати, що всі бізнесмени – негідники, які нібито не хочуть сплачувати податки в Україні, як це часто подають. В Україні, очевидно, ще повністю не сформовано умови для підприємництва. Часто бізнесмени йдуть у закордонну юрисдикцію, де податки вищі, але де безпечніше; вони виносять бізнес в іноземну юрисдикцію, а тут ведуть операційну роботу. У цього процесу є два боки медалі: так, бізнес повинен відчувати соціальну відповідальність і сплачувати податки тут, але для цього держава має створити безпечні умови для роботи.

Джерело realist.online

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ