Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
У парламенті продовжують пошук шляхів визнання криптовалют

За першу декаду жовтня зареєстровано два законопроекти, спрямованих на одну мету - введення криптовалют до правового поля

Після того як вітчизняні фінрегулятори висловилися проти легалізації криптовалют через шахрайські ризики, народні депутати вирішили взяти ініціативу щодо врегулювання цього питання у свої руки. У Верховній Раді доопрацювали поданий раніше законопроект про криптовалюти та представили альтернативний, акцентований уже на стимулювання ринку (законопроект № 7381-1 від 10.10.2017).

Документ покликаний створити правові умови для розвитку криптовалют в Україні та їх добування (майнінгу), використання в повсякденному житті, захисту прав учасників ринку. З цією метою запропоновано не лише визначити правові рамки бірж криптовалют і роботи майнерів (аж до нового пункту КВЕД), а й передбачити преференції для користувачів ринку для стимулювання нової галузі - криптоекономіки. Сама ж криптовалюта, на думку авторів законопроекту, повинна стати фінансовим активом.

Ініціатор законопроекту - керівник парламентського Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергій Рибалка - вбачає шахрайську загрозу в тому, що криптовалюта ніяк не врегульована. По суті це зворотна позиція тієї, яку висловили в НБУ і НКЦПФР, - мовляв, криптовалюту легалізувати не можна з причини її високої ризиковості. Сергій Рибалка пояснив, що доки в Україні криптовалюти перебувають у підвішеному стані, зростають ризики використання цього інструмента з шахрайською метою. Адже в умовах відсутності правового регулювання немає й будь-яких механізмів захисту некваліфікованих учасників ринку, немає обмежень для зловживань.

Законопроект класифікує учасників ринку за трьома групами: фінустанови (біржі), криптоінвестори та майнери (добувачі). Збережено принцип базового законопроекту про невтручання держави у функціонування ринку: професійні учасники не відповідають за зобов'язаннями держави, а держава - за зобов'язаннями учасників ринку криптовалют. Усі операції на ринку здійснюються їх учасниками на свій ризик.

Податкове навантаження передбачене для трьох видів операцій: придбання криптовалюти, купівля за її допомогою товарів або послуг і зворотний обмін на гривні. Крім того, розробники документа як стимули передбачили пільгову тарифікацію електроенергії в індустріальних парках і для майнерів, а також спрощене оподаткування.

Утім, підготовка обох законопроектів групою депутатів з різних фракцій поки що не означає швидке схвалення ініціативи всім парламентом. Тому над питанням криптовалют продовжать роботу (швидше за все, не лише у Верховній Раді), і поданий законопроект не буде останнім із цього приводу. Сергій Рибалка зазначив, що його законопроект повинен стати базою для дискусії з приводу визнання криптовалют у профільному парламентському комітеті.

За матеріалами ЮРЛІГА.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ