Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Національний банк продовжує роботу з упровадження МСФ3

Правління Національного банку України 11 вересня 2017 року прийняло постанову "Про затвердження нормативно-правових актів Національного банку України з бухгалтерського обліку" № 89 (далі – Постанова № 89), якою затверджено зміни до Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та інструкції щодо його застосування.

Метою прийняття цього документа є забезпечення відображення в бухгалтерському обліку операцій, що здійснюють банки в Україні, згідно з МСФЗ 9 "Фінансові інструменти" (у редакції 2014 року), який діятиме з 1 січня 2018 року.

Як наголосив директор Департаменту бухгалтерського обліку НБУ Богдан Лукасевич, сьогодні всі банки України ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність за МСФЗ, проте нині перед банківською спільнотою постає важливе завдання – перейти у 2018 році на МСФЗ 9.

Національний банк слідкує за змінами в міжнародних стандартах, детально їх вивчає, впроваджує та намагається бути прикладом на цьому шляху для всієї банківської системи та загалом для всієї України.

Богдан Лукасевич

Зокрема, нормами Постанови № 89 передбачено:

– затвердження нової редакції Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України (далі – План рахунків) та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, які набирають чинності з 25 грудня 2017 року;

– внесення змін до чинної редакції Плану рахунків та Інструкції про застосування Плану рахунків із метою забезпечення переходу на новий План рахунків;

– надання банкам можливості здійснити підготовчу роботу, зокрема з доопрацювання програмних комплексів, задля забезпечення переходу на новий План рахунків та складання статистичної звітності з його врахуванням.

Водночас Національний банк України передбачив етапи переходу на новий План рахунків, розроблений відповідно до вимог МСФЗ 9. Так, Постановою № 89 установлено перехідний період для перенесення залишків:

– протягом періоду з 01 до 14 грудня 2017 року (включно) банки мають перенести залишки згідно з перехідною таблицею перенесення залишків із рахунків для обліку дисконту (премії) за наданими кредитами/залученими депозитами, короткострокових, довгострокових, прострочених кредитів/депозитів, прострочених нарахованих доходів/витрат за кредитами/депозитами;

– протягом періоду з 18 до 24 грудня 2017 року (включно) банки мають перенести залишки з рахунків згідно з перехідною таблицею перенесення залишків за рахунками сформованих резервів за активними операціями.

Загалом упровадження МСФЗ розпочалося в Національному банку України ще з 1998 року.

Саме тоді українські банки та Національний банк упровадили МСФЗ, почавши з основних принципів: нарахування доходів і витрат, безперервність діяльності, превалювання економічної суті над юридичною формою у звітності тощо.

З 2012 року банки мають складати, подавати й оприлюднювати фінансову звітність згідно з МСФЗ.

За матеріалами НБУ

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ