Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Як не заблукати в лабіринті переходу на МСФЗ (IFRS) 15

Цілком ймовірно, ви вже почали використовувати 5-етапний підхід згідно з МСФЗ (IFRS) 15 і впоралися із застосуванням таких термінів, як "обов'язок до виконання" і "контроль". Проте чи розібралися ви в лабіринті переходу від поточних ЗПБО (МСФЗ (IAS) 18 "Виручка" і МСФЗ (IAS) 11 "Договори на будівництво") до нового стандарту?

МСФЗ (IFRS) 15 застосовується до періодів, що починаються 1 січня 2018 року або після цієї дати, з можливістю дострокового застосування. Існує два підходи до переходу:

Підхід

Застосування

Порівняльна інформація

Повне ретроспективне застосування

Фінансова звітність готується так, ніби МСФЗ (IFRS) 15 застосовувався завжди.

Порівняльна інформація (включаючи показники бухгалтерського балансу на початок періоду) перераховується.

Модифіковане ретроспективне застосування

Фінансова звітність коригується ретроспективно, однак сукупний ефект визнається на дату первісного застосування (1 січня 2018 р. у разі закінчення звітного року 31 грудня).

Порівняльна інформація не перераховується та подається із застосуванням чинних ЗПБО.

Процес прийняття рішень щодо переходу на новий стандарт на цьому етапі не завершується. Стандарт передбачає три спрощення практичного характеру (спрощені правила) стосовно переходу на новий стандарт для договорів, які вже виконані. Виконаний договір – це договір, за яким організація передала покупцеві всі товари чи послуги, ідентифіковані відповідно до чинних ЗПБО. Ці правила різняться залежно від того, чи обрала організація повне або модифіковане ретроспективне застосування на етапі переходу. Організаціям необхідно застосовувати всі обрані правила послідовно до всіх договорів. Організації також повинні розкривати інформацію про правила, які були застосовані.

Спрощене правило 1: виконані договори

Повне ретроспективне застосування

Організація не повинна проводити перерахунок всіх договорів, які були виконані до початку порівняльного періоду (варіант 1) та (або) дія яких починається та закінчується в одному й тому самому річному звітному періоді (варіант 2). Наприклад, організація, звітний рік якої відповідає календарному, не повинна проводити перерахунок договорів, які були виконані до 1 січня 2017 р., якщо застосовується тільки варіант 1.

Модифіковане ретроспективне застосування

Організація не повинна проводити перерахунок договорів, які були виконані до дати первісного застосування.

Спрощене правило 2: ретроспективний підхід до визначення змінного відшкодування

Це рішення можливе лише в разі застосування повністю ретроспективного підходу. Організація може використовувати ціну угоди на дату договору, виконаного протягом порівняльного періоду, стосовно договору:

• для якого не використовувалося правило 1,

• який було завершено протягом порівняльного періоду та

• який включає перемінне відшкодування.

Спрощене правило 3: модифікація договорів

Це рішення може застосовуватися при використанні обох підходів. Щоб визначити ціну договору й обов'язки до виконання, сукупний ефект усіх модифікацій ураховується одночасно.

Виявлення виконаних договорів

Організації повинні визначити наявність обіцянок покупцям, що не були виконані на кінець порівняльного періоду, аби ідентифікувати виконані договори. Це може бути складним завданням, якщо організації продають багато різних товарів і послуг та постачають чи надають їх у різні періоди або якщо вони пропонують покупцям можливості придбання майбутніх товарів або послуг чи договори без зобов'язань щодо мінімального обсягу закупівлі.

Баланс між витратами та вигодами

Організаціям необхідно застосовувати обрані правила переходу до всіх виконаних договорів. Для деяких договорів правило може бути привабливим, а для інших – ні.

Керівництву також необхідно враховувати обсяги очікуваних змін у бухгалтерському обліку. Може знадобитися реконфігурація інформаційних систем, щоб вони забезпечували збір інформації для застосування як старої, так і нової облікової політики. Наприклад, організації може знадобитися використання паралельних систем для збору інформації для цілей обліку згідно з МСФЗ (IAS) 18 / МСФЗ (IAS) 11 і МСФЗ (IFRS) 15, якщо вона обирає правило 1.

Подальші кроки

Факт виконання договору не завжди є очевидним. Не поспішайте використовувати спрощене правило переходу доти, доки не буде проведено його ретельну оцінку! Подумайте про вплив використання цього правила на підготовку фінансової інформації й відомості, що надаються зацікавленим сторонам.

Кейті Вудс,

фахівець PwC з обліку виручки

accaglobal.com 

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ