Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Використання безподаткових гаваней різко скорочуватиметься

ЄС готує серйозні заходи, аби значно скоротити використання юрисдикцій, що вважаються податковими гаванями. Поширеність компаній з безподаткових гаваней удалося досягти за рахунок дешевини реєстрації компаній у безподаткових гаванях, відсутності необхідності витрачати гроші та час на підготовку, а також здавання бухгалтерської, податкової та річної звітності й найголовніше – це повна відсутність податків. У чому ж полягатимуть ці зміни, розглянемо нижче.

Насамперед ЄС планує створити "чорний список" офшорів, який має бути готовий у 2017 році. По-друге, відповідно до цього списку до європейських компаній, які закуповують товари або послуги в компаній з безподаткових гаваней, вживатимуться дискримінаційні заходи. До таких заходів належатиме заборона на визнання витрат з послуг і товарів при розрахунку податку на прибуток або застосування податку в джерела до суми послуг або товарів, тобто європейська компанія повинна буде утримати якийсь відсоток з обороту (суми закупівлі товару чи послуги) і перерахувати цю суму до податкової. Такий підхід змусить європейські компанії повністю відмовитися від торгівлі з компаніями з безподаткових гаваней чи використання таких компаній у міжнародному податковому плануванні.

"Чорний список" офшорів у ЄС

Що було взято за основу для складання "чорного списку" компаній? Для аналізу юрисдикцій використовувалися такі параметри:

– наскільки сильні економічні зв'язки з ЄС;

– рівень фінансової активності в юрисдикції стосовно реального сектору економіки цієї юрисдикції;

– рівень привабливості юрисдикції для використання її для догляду або ухилення від податків.

У результаті аналізу було виділено такі фактори ризику, які використовуються для складання "чорного списку" офшорів у ЄС:

– прозорість інформації про структуру компанії, тобто можливість одержати дані про директорів та акціонерів компанії через державний реєстраційний орган, і наявність обміну інформації між ЄС та юрисдикцією на підставі договору про уникнення подвійного оподаткування або окремого договору про обмін інформацією;

– наявність преференцій у системі оподаткування, як це існує в Гонконзі, Панамі та Сінгапурі у вигляді територіального принципу оподаткування;

– відсутність або нульовий податок на прибуток, як наприклад це є в Дубаї.

Такий тренд є досить відчутним ударом для економік країн, що вважаються традиційними безподатковими гаванями. До таких країн належать Сейшели, БВО, Багами, Беліз, Каймани й інші країни.

Банки перестають відкривати рахунки для класичних офшорів

Американські банки стали відкликати кореспондентські рахунки з банками на Карибах. Найвідоміший і найгучніший приклад минулого – це Loyal Bank, який розташований у Сент-Вінсенті і Гренадінах. Кілька років тому один зі світових банків закрив кореспондентські рахунки в доларах США в цьому банку. На той момент у клієнтів цього банку залишалася тільки одна можливість знімати гроші в банкоматах інших банків, сплачуючи високі відсотки й зазнаючи стресу з приводу того, що є обмеження на суму, яка знімається в день.

Вочевидь, влада країн прийняла найбільш правильне рішення підійти до проблеми ухилення від податків з двох боків. З одного боку, обклавши додатковим податком компанії, що працюють із безподатковими гаванями, з іншого натиснувши на банки.

З банками проблема ще більш складна – останнім часом усе більше й більше банків просто відмовляються від відкриття банківських рахунків на компанії з безподаткових гаваней, просячи юрисдикції пристойніше.

Чи залишилися варіанти використання класичних офшорів?

Звичайно ж, залишилися! Якщо немає необхідності відкривати банківський рахунок для компанії з безподаткової гавані, використовувати її у зв'язці з компаніями, зареєстрованими в ЄС, то можна цілком обійтися й компанією з безподаткової гавані. Хоча потрібно враховувати, що рано чи пізно безподаткові гавані підуть назустріч тиску США та ЄС і вимагатимуть надання бухгалтерської та річної звітності, що відповідно збільшить вартість утримання таких компаній і може переважити чашу ваг убік компаній з низькоподаткових юрисдикцій.

Один з прикладів того, як можна використовувати компанію з безподаткової гавані, – це просте володіння активами без виплати дивідендів.

Час змінювати податкову стратегію

На часі змінювати податкову стратегію та приймати рішення сплачувати податки. Де й у якому обсязі це робити – це вже елементи стратегії. Під час прийняття рішення на вибір тієї чи іншої стратегії важливо розуміти ризики. Для цього потрібно виділити економічну сутність трансакцій і будувати податкову стратегію навколо неї, аби максимально мінімізувати податкові ризики.

За матеріалами eltoma-global.ru

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ