ЄС готує серйозні заходи, аби значно скоротити використання юрисдикцій, що вважаються податковими гаванями. Поширеність компаній з безподаткових гаваней удалося досягти за рахунок дешевини реєстрації компаній у безподаткових гаванях, відсутності необхідності витрачати гроші та час на підготовку, а також здавання бухгалтерської, податкової та річної звітності й найголовніше – це повна відсутність податків. У чому ж полягатимуть ці зміни, розглянемо нижче.
Насамперед ЄС планує створити "чорний список" офшорів, який має бути готовий у 2017 році. По-друге, відповідно до цього списку до європейських компаній, які закуповують товари або послуги в компаній з безподаткових гаваней, вживатимуться дискримінаційні заходи. До таких заходів належатиме заборона на визнання витрат з послуг і товарів при розрахунку податку на прибуток або застосування податку в джерела до суми послуг або товарів, тобто європейська компанія повинна буде утримати якийсь відсоток з обороту (суми закупівлі товару чи послуги) і перерахувати цю суму до податкової. Такий підхід змусить європейські компанії повністю відмовитися від торгівлі з компаніями з безподаткових гаваней чи використання таких компаній у міжнародному податковому плануванні.
"Чорний список" офшорів у ЄС
Що було взято за основу для складання "чорного списку" компаній? Для аналізу юрисдикцій використовувалися такі параметри:
– наскільки сильні економічні зв'язки з ЄС;
– рівень фінансової активності в юрисдикції стосовно реального сектору економіки цієї юрисдикції;
– рівень привабливості юрисдикції для використання її для догляду або ухилення від податків.
У результаті аналізу було виділено такі фактори ризику, які використовуються для складання "чорного списку" офшорів у ЄС:
– прозорість інформації про структуру компанії, тобто можливість одержати дані про директорів та акціонерів компанії через державний реєстраційний орган, і наявність обміну інформації між ЄС та юрисдикцією на підставі договору про уникнення подвійного оподаткування або окремого договору про обмін інформацією;
– наявність преференцій у системі оподаткування, як це існує в Гонконзі, Панамі та Сінгапурі у вигляді територіального принципу оподаткування;
– відсутність або нульовий податок на прибуток, як наприклад це є в Дубаї.
Такий тренд є досить відчутним ударом для економік країн, що вважаються традиційними безподатковими гаванями. До таких країн належать Сейшели, БВО, Багами, Беліз, Каймани й інші країни.
Банки перестають відкривати рахунки для класичних офшорів
Американські банки стали відкликати кореспондентські рахунки з банками на Карибах. Найвідоміший і найгучніший приклад минулого – це Loyal Bank, який розташований у Сент-Вінсенті і Гренадінах. Кілька років тому один зі світових банків закрив кореспондентські рахунки в доларах США в цьому банку. На той момент у клієнтів цього банку залишалася тільки одна можливість знімати гроші в банкоматах інших банків, сплачуючи високі відсотки й зазнаючи стресу з приводу того, що є обмеження на суму, яка знімається в день.
Вочевидь, влада країн прийняла найбільш правильне рішення підійти до проблеми ухилення від податків з двох боків. З одного боку, обклавши додатковим податком компанії, що працюють із безподатковими гаванями, з іншого натиснувши на банки.
З банками проблема ще більш складна – останнім часом усе більше й більше банків просто відмовляються від відкриття банківських рахунків на компанії з безподаткових гаваней, просячи юрисдикції пристойніше.
Чи залишилися варіанти використання класичних офшорів?
Звичайно ж, залишилися! Якщо немає необхідності відкривати банківський рахунок для компанії з безподаткової гавані, використовувати її у зв'язці з компаніями, зареєстрованими в ЄС, то можна цілком обійтися й компанією з безподаткової гавані. Хоча потрібно враховувати, що рано чи пізно безподаткові гавані підуть назустріч тиску США та ЄС і вимагатимуть надання бухгалтерської та річної звітності, що відповідно збільшить вартість утримання таких компаній і може переважити чашу ваг убік компаній з низькоподаткових юрисдикцій.
Один з прикладів того, як можна використовувати компанію з безподаткової гавані, – це просте володіння активами без виплати дивідендів.
Час змінювати податкову стратегію
На часі змінювати податкову стратегію та приймати рішення сплачувати податки. Де й у якому обсязі це робити – це вже елементи стратегії. Під час прийняття рішення на вибір тієї чи іншої стратегії важливо розуміти ризики. Для цього потрібно виділити економічну сутність трансакцій і будувати податкову стратегію навколо неї, аби максимально мінімізувати податкові ризики.
За матеріалами eltoma-global.ru