Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Bitcoin: революція на валютному ринку

За останні місяці у вітчизняних реаліях значно посилилась увага до Bitcoin (далі – BTC), який серед інших 738 валют такого ж типу, як правило, займає перше місце у списку за обсягом торгів. Цей платіжний засіб дає змогу здійснювати трансакції, розрахунково-платіжні й обмінні операції в каналах руху національної та світових валют.

У матеріалі розберемося в сутності й алгоритмі функціонування BTC, а також дізнаємося, що ж таке BTC: інноваційна валюта чи фінансова піраміда.

З метою встановлення сутності BTC (bit – одиниця інформації, сoin – монета) було проаналізовано ряд вітчизняних і зарубіжних досліджень та експертних думок. У результаті встановлено, що такий платіжний засіб позиціонують з кількома загальними поняттями, такими як: "електронна валюта", "віртуальна валюта", "децентралізована валюта" або "криптовалюта". Найбільш вживаним є саме останнє поняття, яке більш точно характеризує сутність BTC. Разом з тим вважаю, що найбільш точним буде визначення "цифрова валюта", яке використовується на офіційному сайті BTC.

Перший випуск цієї валюти датується 2009 роком. Таким чином, BTC став першою децентралізованою конвертованою валютою і першою криптовалютою. Отже, це:

• інноваційна мережа платежів і новий вид грошей, в яких немає емісійного центру і грошових знаків, а є лише записи в комп’ютерах;

• сукупність цифрових криптографічних монет, що відповідають певним вимогам;

• валюта, котирування якої засновано на довірі до неї та формується виключно балансом попиту та пропозиції.

По суті, одна монета – це певне число (не номінал!), що зберігається у базі даних. Монети з’являються у системі партіями. Комп'ютерний алгоритм, який контролює їх випуск, не дозволяє випускати більше ніж у середньому 150 монет на годину. Причому ця кількість постійно знижується (в 2 рази кожні 4 роки).

Перша угода, коли за товар розплатилися BTC, була здійснена 22 травня 2010 року. У Флориді програміст купив дві піци за 10000 BTC. На сьогодні це найдорожча піца в світі – через сім років вона коштує 21,3 млн дол. США.

BTC функціонує з використанням унікальної технології blockchain (block – блок, chain – ланцюг).

Для розуміння концепції blockchain можна провести аналогію з одноосібною картотекою. Так, всі картки мають зв'язок між собою, тобто при зміні даних на одній картці автоматично зміна інформації має відображатись на всіх інших картках. Саме ця технологія забезпечує достовірність усіх записів у картотеці та їх зміни, а також зберігає історію таких змін. При цьому змінити у цій картотеці щось заднім числом уже неможливо. У кожному блоці даних вбудовується обчислена контрольна сума попереднього блоку (схожа технологія використовується в торрентах). Більше того, оскільки це розподілена технологія, тобто весь ланцюжок зашифрованих даних зберігається у кожного учасника процесу, їх несанкціоновані зміни і перерахунок контрольної суми стають практично неможливими.

Про першу реальну угоду на blockchain стало відомо у вересні 2016 року: британський банк Barclays, ізраїльський технологічний стартап Wave та ірландський виробник молочної продукції Ornua провели акредитив на 100 тис. дол. США в забезпечення експорту партії масла і сиру Ornua на адресу Seychelles Trading Company менш як за 4 години. Довідково зауважу, що зазвичай цей процес займає 7 – 10 робочих днів через обробку документації.

Вважаю, що масове запровадження blockchain може змінити інфраструктуру та ринок праці на фінансовому ринку: зникнуть клірингові компанії, посередники, брокери, виконавці контрактів, а також мінімізується використання застарілих моделей платіжних систем.

Повертаючись до BTC, зазначу, що основна його відмінність від електронних грошей (наприклад, MoneXy, ГлобалМані та Максі, які пройшли узгодження з НБУ) полягає в тому, що останні прив'язані до національної валюти та повністю контролюються державою, а також такі рахунки можуть бути заблоковані через низку законодавчо закріплених причин.

Однак є ще й ряд інших відмінностей BTC від традиційної та електронної валюти, зокрема, у неможливості:

• доемісії: кількість монет заздалегідь відома і становить 21 млн. Вони з'являються в мережі відповідно до завчасно відомого алгоритму. Прогнозується, що вся заявлена кількість монет з'явиться до 2040 року. На перший погляд, це зовсім небагато. Однак кожну з цих монет можна розділити на багато частин (найменший номінал – це одна стомільйонна біткойна, т. зв. "сатоши", названі в честь засновника);

• знищення: цілісність ланцюжка блоків від різного виду атак захищена великою комп'ютерною мережею, у яку входять пристрої усіх користувачів, створюючи єдиний центр;

• зміни початкового коду без згоди переважної частини суспільства: як умов появи кількості монет, так і будь-яких інших правил;

• блокування чи арешту: BTC контролює тільки той, хто має прямий доступ до гаманця. Щоб заарештувати гаманець, потрібно спочатку заарештувати його господаря.

Отже, BTC не підкріплюється ні золотими запасами, ні довірою до центробанків. Замість цього він заснований на математиці. Є абсолютно чіткі та зрозумілі математичні формули, за якими здійснюється випуск. Ці формули неможливо змінити ні декретом урядів, ні рішенням центробанків. У всьому світі люди використовують програми-клієнти, які слідують даним формулам і просто відкидають все, що від них відхиляється.

За останні чотири роки BTC показував безперервне зростання. Так, на початку 2017 року вартість одного BTC становила 1000 дол. США, а уже через майже півроку – 2780 дол. США, але після чого, хоча і ненадовго, різко обвалилася на 25 %. Довідково зазначимо, що на етапі запровадження його цінність була смішною – у розмірі менше цента. При цьому якщо порівняти кількість щоденних угод, укладених у цій валюті, то вона злетіла з 40000 на початку 2013 року до більш як 330000 станом на сьогодні.

Разом з тим зауважу, що нещодавно Digital Currency Group, що представляє 56 компаній з 21 країн, оголосила про досягнення угоди щодо вирішення проблеми масштабування BTC. Раніше дослідний інститут Toyota (TRI) заявив про колосальні успіхи в своїй blockchain-стратегії.

На масштабній blockchain-конференції Consensus 2017, яка відбулася 22 – 24 травня 2017 року в Нью-Йорку, TRI оголосила про укладення цілого ряду значущих партнерських угод, а також опублікувала великий огляд зі своїм баченням того, як технологія blockchain може дати поштовх у майбутнє для автомобільного гіганта. Уже зараз TRI співпрацює з MIT Media Lab для вивчення того, як blockchain впливатиме на обмін даними і як він зможе підтримувати майбутні покоління автономних автомобілів-роботів.

Існує низка факторів, що обумовлюють причини такого стрімкого зростання затребуваності BTC. Зокрема, це:

1) незалежність від банків і будь-яких макроекономічних коливань. BTC спочатку не мав централізованої структури, щоб ним управляти. Досить швидко він став вільноконвертованим щодо багатьох валют, що автоматично зробило його універсальним платіжним засобом. При цьому ця валюта не схильна до інфляції;

2) волатильність BTC весь час опускається нижче аналогічних показників традиційних фінансових активів. Так, після референдуму на користь Brexit волатильність BTC стала нижче британського фунта, а в квітні цього року – була нижче волатильності найбільш стабільного ресурсу для довгострокового інвестування – золота;

3) відсутність можливостей підробки порівняно з традиційними валютами;

4) багатообіцяюча технологія, яка в майбутньому може отримати також і нові застосування і, безумовно, вплине на посилення кібербезпеки.

Що стосується національного визнання BTC, то потрібно сказати, що криптовалюту частково заборонили в Китаї, Індії, В'єтнамі та Ісландії. У США BTC вважають лише цифровою валютою, а ставлення до криптовалюти залежить від штату. Водночас Комісія з цінних паперів і бірж США двічі відмовляла у допуску BTC на фондову біржу.

З іншого боку, Японія офіційно визнала BTC. 1 квітня 2017 року в країні набув чинності новий закон про валютне регулювання, згідно з яким BTC та інші цифрові валюти отримали статус платіжного засобу.

Отже, BTC – це насамперед засіб платежу, технологія, спосіб генерації нових монет, і кожна транзакція, кожен гаманець є частиною однієї величезної цифрової системи.

Думка про те, що BTC – це фінансова піраміда, на мій погляд, є хибною. Адже тут немає регулюючого, зацікавленого в отриманні доходу центру; є просто люди, які будують нову економіку.

Отже, можна зробити висновок, що нинішній висхідний тренд щодо BTC відображає дійсну ситуацію в світовій економіці. Сьогодні все більш очевидно, що остання вже зіткнулася з кризою чинної глобальної моделі, і криптоекономіка розглядається багатьма як її нове переродження.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ