Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Фінзвітність & гіперінфляція: готуємося застосовувати П(С)БО 22

Реальність показників фінзвітності тісно пов'язана з купівельною спроможністю валюти, яка є вимірювачем цієї звітності.

Схоже, цього року у П(С)БО 22 "Вплив інфляції" дебют, адже вперше з часу його прийняття показник кумулятивного приросту інфляції таки подолав мінімально допустимий поріг – 90 %, а це, як відомо, є підставою для коригування показників фінзвітності.

За правилами зазначеного стандарту, цей поріг не що інше, як добуток індексів інфляції за період, що складається з трьох останніх років, включаючи звітний.

Якщо вірити даним Держстатистики, рівень інфляції за 2014 рік становив 124,9 %, за 2015 – 143,3 %, за 2016 – 112,4 %. Шляхом нескладного підрахунку (1,249 х 1,433 х 1,124 = 2,012) можна з'ясувати, що темп зростання інфляції за ці роки становив приблизно 201,2 %, відповідно, потрібний нам показник приросту дорівнюватиме 101,2 %.

Порівнявши гранично допустимий поріг (90 %) і фактичні дані (101,2 %), очевидно, що показники фінзвітності за 2016 рік таки доведеться перерахувати відповідно до процедури, передбаченої П(С)БО 22.

Застосування згаданого перерахунку стосується не всіх підприємств, а тільки тих, які оприлюднюють свою фінзвітність.

Водночас відомо, що Мінфін має намір переглянути критерії, що визначають такий перерахунок.

На офіційному сайті відомства оприлюднено проект наказу "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку", згідно з яким до п. 4 П(С)БО 22 вноситимуться істотні виправлення.

У цьому документі запропоновано застосовувати процедуру коригування показників річної фінансової звітності в разі наявності в економічному середовищі, зокрема, таких специфічних факторів:

– переважна більшість населення зберігає свої заощадження у формі немонетарних активів або у відносно стабільній іноземній валюті;

– продаж і придбання активів на умовах відстрочення платежу здійснюється за цінами, що компенсують очікувану втрату купівельної спроможності грошей протягом періоду відстрочення платежу;

– процентні ставки, заробітна плата й ціни індексуються відповідно до індексу цін;

– досягнення значення кумулятивного приросту інфляції 100 і більше відсотків.

Тому в разі прийняття зазначених змін підприємству потрібно буде покладатися, зокрема, на власні судження, перш ніж запускати коригувальний механізм.

Між іншим, саме такими індикаторами користуються підприємства, які складають фінзвітність за правилами МСФЗ, що зафіксовані в МСБО 29.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ