Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
IFRS 9: чи готові глобальні банки?

МСФЗ 9 "Фінансові інструменти"  набере чинності з 1 січня 2018 року і замінить колишній IAS 39, привнісши із собою в облікову практику, операційні процеси й управління ризиками досить суттєві зміни.

Вимоги до визнання та вимірювання фінансових активів в IFRS 9 говорять, що вони повинні вимірюватися за амортизаційною вартістю, через справедливу вартість, зміни якої відображаються в складі прибутку чи збитків (FVTPL – "fair value through profit and loss"), або справедливу вартість через інший сукупний дохід. Для обліку знецінення IFRS 9 запроваджує модель очікуваних втрат.

Виникає питання, наскільки готові до цих змін банківські організації. Щоб дати на нього відповідь, EY Global провела у вересні цього року друге глобальне опитування щодо IFRS 9, у якому взяли участь 36 великих банків з 13 країн на МСФЗ-звітності, включаючи 14, які належать до категорії глобальних і системно важливих ("G-sibs"). Ось якими виявилися його результати:

• Багато учасників добилися істотного прогресу з впровадженням нового підходу до знецінення (найбільше уваги приділялося, зрозуміло, моделям, даним і системним процесам). 64 % респондентів заявили, що перейшли від проектування до стадії побудови моделей.

• За визнанням та вимірюванням напрацювання йдуть більш повільним темпом порівняно зі знеціненням – парадоксально, а може й навпаки, цілком логічно з урахуванням того факту, що аспект визнання та вимірювання у стандарті вважається більш простим порівняно з оцінкою знецінення. Більша частина респондентів поки ще перебуває на пізній стадії проектування бізнес-моделі.

• З огляду на, як очікується, мінімальні переваги для банків від застосування нових вимог до звітності хеджування, обумовлених в IFRS 9, тільки 15 % планують фактичних їх застосовувати. Замість цього вони чекають напрацювань від IASB стосовно макрохеджування й, відповідно, поки що не інвестують у підготовку щодо цього аспекту.

• Що стосується координації й управління, то дуже чітко прослідковується тренд: 64 % банків збирається віддати знецінення під контроль і відділу фінансів, і управління ризиками, а от визнання та вимірювання буде у віданні виключно фінансів. Є і ще один момент: якщо брати звичайний порядок ведення бізнесу (тобто "business as usual", BAU) і облік цих процесів у рамках IFRS 9, то більшість банківських організацій тут визнає необхідність взаємодії фінансових функцій і ризик-менеджменту з іншими функціональними відділами, такими як IT.

• Щоб оцінити готовність банків до переходу, потрібен паралельний облік за стандартами IFRS 9 та IAS 39. Однак тільки 31 % респондентів заявили про готовність подати всі види даних, у тому числі щодо аспекту визнання та вимірювання, у першому кварталі наступного року. 64 % готові подати дані до кінця цього року, але лише щодо знецінення. Водночас 19 % і 25 % відкладуть впровадження паралельного обліку за двома стандартами до другого і, відповідно, третього кварталу наступного року, і ще 25 % поки не вирішили, коли саме вони його проведуть.

• Бюджети, які банки підготували для переходу, варіюються від менше €2 млн до більше ніж €125 млн. Дані показують, що розміри бюджету аж ніяк не завжди прямо залежать від розміру банку, але швидше від складності програм, що плануються до впровадження.

• Серед усіх респондентів 47 % і 25 % готові розкрити результати кількісної оцінки впровадження нового стандарту у 2017 і 2018 році відповідно, а решта 28 % поки не вирішили, коли саме їм подати публічну звітність за результатами цієї оцінки.

У цілому очікується, що впровадження IFRS 9 для представників банківської індустрії буде непростим, з урахуванням часу, зусиль і ресурсів, які для цього необхідні. Глобальні банки це передбачили й розпочали підготовку заздалегідь.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ