Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
НБУ прокоментував жовтневий індекс інфляції

У жовтні 2016 року зафіксовано споживчу інфляцію на рівні 2,8 %. У річному вимірі вона збільшилась до 12,4 %. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Така динаміка інфляції була очікуваною та відповідала прогнозу НБУ, опублікованому в Інфляційному звіті (жовтень 2016), що передбачає повернення показника інфляції у річному вимірі до 12 % на кінець поточного року.

Річна базова інфляція в жовтні становила 6,5 % (у місячному вимірі базовий ІСЦ збільшився на 0,9 %), майже не змінившись порівняно з вереснем. Зокрема, зростання цін на непродовольчі товари, переважно представлені імпортованими, сповільнилося завдяки подальшому зниженню інфляційних очікувань, помірним ефектам перенесення девальвації гривні в серпні–вересні на споживчі ціни, а також високій базі порівняння. Це компенсувало прискорення інфляції продуктів харчування з високим ступенем оброблення, викликане пришвидшенням зростання цін на сирі продовольчі товари.

Зростання цін на сирі продовольчі товари пришвидшилося до 4,5 % у річному вимірі (2,9 % у місячному вимірі). Пришвидшення насамперед відображало дію факторів пропозиції. Так, швидкими темпами зростали ціни на яйця через активний їх експортом до країн Близького Сходу в попередні місяці. Очікувано пришвидшилося зростання цін на м'ясо та м'ясопродукти (крім свинини) через скорочення поголів'я та зростання виробничих витрат. Ці ж фактори, підсилені підвищенням цін на зовнішніх ринках у попередніх місяцях, зумовили пришвидшення зростання цін на молоко та молочні продукти. Додатковим чинником зростання цін на яловичину та окремі молочні продукти було підвищення зовнішнього попиту на українську продукцію. Вплив скасування з 1 жовтня державного регулювання цін на соціально значущі продукти оцінюється як помірний.

Зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, пришвидшилося до 30,1 % у річному вимірі (5,7 % у місячному вимірі). Значний внесок у пришвидшення адміністративної інфляції мало відображення з початком опалювального сезону підвищення тарифів на опалення (на 52,2 % у місячному вимірі). Крім того, на тлі дії знижки в минулому році збільшилися річні темпи зростання цін на газ. Також пришвидшилося зростання цін на тютюнові вироби та алкогольні напої.

Ціни на паливо пришвидшили зростання до 16,0 % у річному вимірі (у місячному вимірі збільшилися на 1,1 %). Це було результатом підвищення цін на нафту на світових ринках наприкінці вересня – у першій половині жовтня внаслідок домовленості країн – членів ОПЕК про замороження видобутку.

У жовтні суттєво пришвидшилося зростання індексу цін виробників (до 29,2 р/р та 5,4 % м/м). Це насамперед було зумовлено збільшенням тарифів на електроенергію для промислових споживачів. Також посилився тиск із боку зовнішніх цін на сировину, зокрема на коксівне вугілля, залізну руду, металобрухт. Проте, зважаючи на помірне зростання цін у виробництві харчових продуктів, у цілому вплив зміни цін виробників на споживчі ціни в Україні залишився слабким.

За матеріалами bank.gov.ua

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ