Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Триває оздоровлення банківського сектору – новий звіт НБУ

Протягом перших 8 місяців 2016 року ліквідність банківської системи значно покращилася завдяки зростанню вкладів населення та суб’єктів господарювання. Про це йдеться у новому регулярному звіті "Огляд банківського сектору", публікацію якого Національний банк України розпочинає з жовтня цього року.

Перший звіт охоплює період з 01 січня по 31 серпня 2016 року. Надалі він базуватиметься на квартальних даних, зокрема наступну публікацію буде підготовлено за результатами чотирьох кварталів 2016 року.

За 8 місяців 2016 року кошти населення у платоспроможних банках зросли на 4,8 % у національній валюті та 1,9 % в іноземній валюті. Ставки за вкладами у гривні протягом звітного періоду знижувалися паралельно з переглядом НБУ облікової ставки, яку знижено з 22 % на початку року до 15 % станом на 16 вересня. Ставки за валютними депозитами населення знизилися до історичного мінімуму. Скасування лімітів на зняття гривневих вкладів та значне підвищення лімітів на зняття коштів у валюті не мало негативного впливу на динаміку депозитів.

Приплив коштів населення та бізнесу дав можливість платоспроможним банкам повернути Національному банку у січні – серпні 22 млрд. грн заборгованості за стабілізаційними кредитами та рефінансування (за основною сумою, без урахування нарахованих відсотків).

Незважаючи на високу ліквідність банківської системи, кредитування залишалося стриманим – приріст кредитного портфеля корпорацій на 6 млрд. грн протягом перших 8 місяців 2016 року нівельований зменшенням кредитів населенню. За умов збереження високих кредитних ризиків та низької платоспроможності позичальників банки спрямовували додаткову ліквідність переважно на купівлю державних цінних паперів.

При цьому протягом звітного періоду відбувалося заміщення депозитних сертифікатів НБУ в портфелі банків на державні цінні папери, переважно ОВДП. Обсяг депозитних сертифікатів з початку року скоротився на 63 % або на 56 млрд. грн, тоді як портфель ОВДП з початку року зріс на 68,8 млрд. грн.

Скорочення відрахувань у резерви за активними операціями дало змогу значно покращити фінансовий результат банків – починаючи з травня 2016 року банківська система демонструвала чистий прибуток три місяці з чотирьох. Проте операційний прибуток банків до оподаткування зменшився порівняно з попереднім роком через зниження чистих процентних доходів.

У наступних кварталах НБУ очікує на прискорення притоку гривневих вкладів до банків завдяки поступовому відновленню довіри населення та бізнесу до банківського сектору. Водночас триватиме зниження ставок за депозитами.

Відновлення банківського кредитування в усіх сегментах, крім державних корпорацій, буде повільним через високі кредитні ризики. Проте за очікуваннями НБУ, цінові та нецінові умови кредитування будуть пом’якшуватися. Протягом ІV кварталу 2016 року триватиме активний етап докапіталізації банків другої двадцятки, діагностичне обстеження яких здійснено протягом 2016 року.

За матеріалами bank.gov.ua

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ