Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
IASB намагається врівноважити "обережність" і "нейтральність"

Рада з міжнародних стандартів фінансової звітності дала інструкції своїй команді експертів, які працюють за проектом "Концептуальні засади МСФЗ", щоб ті зробили ще одну спробу включити до них концепцію обережності ("prudence"). Як відомо, попередня спроба повернути цю концепцію мала неоднозначну реакцію у світової бухгалтерської громадськості. Рада просуває ідею так званої "розсудливої обережності" – "cautious prudence".

Станом на сьогодні лише мінімально необхідна більшість членів (усього 7 чоловік) вважає, що потрібно переглянути формулювання і додати концепцію до основного тексту Концептуальних засад. Однак глава Ради з МСФЗ Ханс Хугерворст, виступаючи під час самого останнього засідання IASB 22 вересня, сказав таке:

"Що найбільше турбує мене (з цього приводу), то це те, що це псує або послаблює визначення нейтральності".

Серед членів IASB, які найактивніше чинять опір змінам – Мері Токар (Mary Tokar), яка каже, що саме підходяще місце для концепції обережності – це не основний текст Концепцій, а "Базис для умовиводів" до глави про виміри. "Що менше ми маємо з цим справу, то краще на цей момент", – вважає вона.

Суперечка навколо концепції обережності у світі МСФЗ сьогодні має масштаби, порівнянні із суперечками навколо справедливої вартості vs. амортизованої вартості протягом більшої частини минулого десятиліття. Прихильники концепції кажуть, що лише використання обережності як повноцінної бухгалтерської концепції допоможе впоратися з усіма складнощами сучасного фінансового менеджменту. Опоненти ж вбачають у цьому майже дослівне відтворення концепції консерватизму і кажуть, що у підсумку ми отримаємо лише недооцінку або переоцінку активів і зобов'язань, відповідно.

Включення обережності до "Базису для умовиводів" (а не до основного тексту) багато хто сприйняв як спробу знайти компромісний варіант рішення для непростого завдання. Свіжа спроба додати її до основного тексту глави з вимірів, схоже, недооцінює всіх складнощів, що як і раніше стоять перед Радою з МСФЗ.

Говорить проектний менеджер Енн МакГехін (Anne McGeachin):

"Ми дійсно стикнулися з труднощами під час опису цього в основній частині Засад там, де йдеться про асиметрію, оскільки в Базисі у нас є простір для того, щоб пояснити, що ми розуміємо під цим терміном, і це набагато простіше. Коли ми спробували додати ті самі слова до самих Засад, ми отримали фрази, подивившись на які, ви б вирішили: "Ніхто ніколи не зрозуміє, що це значить".

Ще одним ускладнюючим фактором є те, що Засади МСФЗ і US GAAP багато в чому схожі – якщо не в усьому, то вже точно у тому, що ні там, ні там не обумовлюється поняття консерватизму. Усунення концепції обережності з тексту "Концептуальних засад", до речі, мало місце в 2010 році саме з метою ще більше зблизити їх із засадами обліку US GAAP.

Втім, як показав час, це рішення мало лише зворотний ефект у вигляді поглиблення розбіжностей у вимогах до капіталу в системах МСФЗ, US GAAP і, наприклад, британському Законі про компанії 2006. Як пише видання Investment & Pensions Europe з посиланням на внутрішню кореспонденцію членів IASB, до якої їм вдалося отримати доступ, концепція "підтримки капіталу""capital maintenance" – завжди сприймалася як чужорідна в американській аудиторській системі, і будь-які спроби щось змінити в цій галузі ще більше знизять і так близькі до нуля шанси прийняття МСФЗ національними компаніями США.

За матеріалами gaap.ru

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ