Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
З 19 жовтня в Україні запрацює механізм фінансової реструктуризації

Документ:

Кому читати:

підприємствам, які мають тимчасові проблеми з ліквідністю

Що сталося:

визначено умови та порядок проведення процедури добровільної фінансової реструктуризації боржника

Набирає чинності:

19.10.2016 р.

19 липня у виданні "Голос України" було опубліковано Закон про фінансову реструктуризацію. Документ набере чинності через три місяці після опублікування і діятиме протягом трьох років.

Як зазначено в Законі, метою фінансової реструктуризації є:

1) відновлення господарської діяльності боржників, які перебувають у критичному фінансовому стані;

2) підтримка стабільності фінансової системи;

3) забезпечення доступу боржників до фінансування для відновлення їхньої господарської діяльності.

Фінансову реструктуризацію можна застосовувати до реструктуризації господарської діяльності та активів боржника, у тому числі тих, що розміщені за межами України, і до грошового зобов'язання боржника, включаючи таке, що виникло на підставі договорів, які регулюються іноземним законодавством (ст. 2 Закону № 1414).

Процедура реструктуризації є добровільною і проводиться без звернення до суду. Сторони мають право самостійно погоджувати питання про доцільність її застосування або використовувати інші механізми повернення заборгованості (ст. 17 Закону № 1414).

Закон визначає повноваження та завдання спостережної ради та секретаріату як спеціальних органів, які створюються для організації та проведення процедури фінансової реструктуризації та регламентують процес вирішення суперечок в арбітражі.

Спостережна рада складається з дев'яти осіб – по одному представнику від Нацбанку, Мінфіну, Мінекономрозвитку та Мін'юсту, п'ятьох представників від об'єднань учасників фінансових ринків, об'єднань представників бізнесу, експертів фінансового ринку (ст. 14 Закону № 1414).

Боржник має право ініціювати проведення процедури фінансової реструктуризації, подавши письмову заяву до секретаріату за умови відсутності щодо нього порушеного провадження у справі про банкрутство або відсутності здійснення санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство (ст. 18 Закону № 1414).

У рамках реструктуризації передбачається застосування мораторію на стягнення з боржника будь-яких вимог, який запроваджується з дня початку проведення процедури фінансової реструктуризації. Строк мораторію не може перевищувати 90 днів, проте за певних умов цей термін може бути подовжено (ст. 21 Закону № 1414).

Протягом дії мораторію, зокрема, забороняється:

• боржнику виконувати вимоги кредиторів, за винятком  погоджених випадків;

• примусово звертати стягнення на майно боржника та майно, передане третіми особами в забезпечення виконання зобов'язань боржника перед залученими кредиторами;

• укладати угоди про заставу чи іпотеку майна боржника, крім випадків, коли укладення таких угод необхідне для отримання фінансування під час проведення процедури фінансової реструктуризації;

• зараховувати зустрічні однорідні вимоги.

Під час мораторію не нараховуються фінансові санкції за невиконання зобов'язань із задоволення боржником будь-яких вимог, на які поширюється мораторій, а також зупиняється перебіг позовної давності та будь-якого іншого строку, у межах якого кредитори можуть реалізовувати свої права.

У межах процедури фінансової реструктуризації має бути складено план, який розробляється боржником разом із кредиторами і затверджується на зборах залучених кредиторів (ст. 25 Закону № 1414).

План реструктуризації може передбачати шляхи реструктуризації грошових зобов'язань або господарської діяльності боржника.

Завершується процедура фінансової реструктуризації з моменту настання будь-якої з таких подій:

1) підписання плану реструктуризації;

2) надання незалежним експертом звіту про огляд фінансово-господарської діяльності, яким не підтверджується перспективність господарської діяльності боржника;

3) відкликання боржником своєї заяви про реструктуризацію;

4) подання до секретаріату залученими кредиторами заяви про те, що переговори з приводу реструктуризації були припинені без досягнення згоди;

5) закінчення 90-денного строку (ст. 27 Закону № 1414).

Особливості оподаткування окремих операцій, пов'язаних з проведенням процедури фінансової реструктуризації, встановлюються Податковим кодексом України (ст. 28 Закону № 1414).

Нацбанк вважає, що фінансова реструктуризація боргів підприємств вирішить питання значної кількості проблемних кредитів, ризику банкрутств та припинення господарської діяльності підприємств, які мають тимчасові проблеми з ліквідністю, проте здатні відновити здорову економічну діяльність. Це допоможе бізнесу уникнути ризику банкрутства та відновити платоспроможність.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ