Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Дебюрократизація по-нацбанківськи

Упродовж останнього місяця за НБУ спостерігалася небачена гіперактивність у роботі. Це проявилося в знятті бюрократичних перешкод у діяльності учасників валютного ринку, що є частиною концепції поступової лібералізації валютного регулювання й валютного контролю. Її результативність ми побачимо в майбутньому, а зараз зупинимося на конкретних змінах і дізнаємося, що ж нам приготував НБУ.

Спрощено порядок видачі дозвільних документів на здійснення операцій з іноземною валютою

Наприкінці травня Національний банк прийняв постанову "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" від 24.05.2016 р. № 331 (далі – Постанова № 331), якою спрощено порядок видачі дозвільних документів на здійснення операцій з іноземною валютою.

З прийняттям цієї Постанови клієнти уповноважених банків зможуть не подавати:

– документи, які знаходяться в публічному доступі. А саме, виписку з ЄДРПОУ та копію сертифіката суб'єкта оціночної діяльності, виданого Фондом державного майна України;

– переклад SWIFT-повідомлень і документів, текст яких викладено водночас і іноземною, і українською (або російською) мовами.

Крім цього, спрощено валютні операції за кредитними договорами, укладеними резидентами з міжнародними фінансовими організаціями. Так, до валютних операцій за такими договорами уповноважені банки не застосовуватимуть додаткові заходи для виявлення ознак фінансових операцій, які можуть призвести до здійснення уповноваженим банком ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банку.

Також Національний банк спрощує порядок повернення іноземних інвестицій. Раніше іноземні інвестори, які мають намір повернути інвестиційний вклад, зобов'язані були подавати до уповноваженого банку виписку (довідку) уповноваженого банку про фактичне надходження іноземної валюти в Україну або документи, що підтверджували формування інвестиційного вкладу за рахунок реінвестицій. Відтепер цю вимогу скасовано.

Разом з тим Сергій Пономаренко, директор департаменту відкритих ринків НБУ, стосовно такого нововведення зауважив:

Спрощення порядку повернення іноземних інвестицій має водночас підвищити привабливість інвестування в українську економіку.

Постановою № 331 зміни внесено до:

– Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 р. № 270;

– Положення про порядок видачі індивідуальних ліцензій на переказування іноземної валюти за межі України для оплати банківських металів та проведення окремих валютних операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 р. № 266;

– Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 р. № 281.

Лібералізація вимог до валютних операцій з оплати робіт, послуг, прав інтелектуальної власності нерезидентів

Саме про це йдеться в постанові "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" від 07.06.2016 р. № 339 (далі – Постанова № 339).

Серед основих новацій Постанови № 339 можна виокремити такі:

– звільнено від необхідності одержання акта цінової експертизи Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків, який засвідчує відповідність контрактних цін на роботи, послуги, права інтелектуальної власності, які є предметом договору, кон'юнктурі ринку, або погодження Національного банку України на проведення окремих операцій:

• платежів резидентів-позичальників на користь Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР) згідно з договорами про підготовку проектів у державному, комунальному або приватному секторах, щодо яких ці банки розглядають можливість надання фінансування, і в межах реалізації будь-яких інших (не лише кредитних) угод з ЄБРР та МБРР;

• платежів резидентів-позичальників за контрактами на виконання робіт та/або надання послуг для потреб указаних проектів за рахунок фінансування МБРР, а також для потреб відповідних проектів за рахунок фінансування ЄБРР, що укладені відповідно до Політики та правил ЄБРР щодо закупівель;

– звільнено від необхідності обов'язкового перекладу українською мовою та нотаріального засвідчення документів, які подаються резидентами до банків для проведення операцій з оплати робіт, послуг, прав інтелектуальної власності нерезидентів, і документів, які подаються резидентами до Національного банку України для одержання погодження;

– скорочено перелік документів, необхідних для отримання резидентом погодження Національного банку України на здійснення окремих операцій із оплати робіт, послуг, прав інтелектуальної власності нерезидентів.

Спрощено порядок проведення валютно-обмінних операцій

Однією з головних змін є те, що Нацбанк дозволив банкам / фінансовим установам протягом операційного дня змінювати курс купівлі та продажу валюти з обов'язковим оформленням кожного зміненого значення відповідним наказом (розпорядженням), у якому зазначається час (година, хвилина) зміни курсів. Цю норму прямо зазначено в п. 2 постанови "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" від 07.06.2016 р. № 341.

Крім цього, дозволено встановлювати різні курси купівлі та продажу іноземної валюти в касі банку, фінансової установи, їхніх відокремлених підрозділах, пунктах обміну валюти, що розташовані за різними адресами.

При здійсненні готівкових операцій конвертації однієї іноземної валюти в іншу банкам дозволено використовувати власний комерційний курс, а не офіційний курс НБУ.

Водночас розширено перелік іноземних валют, які банки й фінансові установи можуть конвертувати. Відтепер можна здійснювати конвертацію готівки іноземної валюти не лише 1-ї групи, а й 2-ї групи Класифікатора іноземних валют.

Знижено норму обов'язкового продажу валютної виручки

Мабуть, найрезонанснішою новацією від НБУ є зменшення розміру обов'язкового продажу надходжень валюти на користь юридичних осіб до 65 % (раніше було 75 %). Таке рішення закріплено постановою Правління НБУ "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному і валютному ринках України" № 342 від 07.06.2016 р., яке набуває чинності з 9 червня і діятиме до 14 вересня 2016 р. (за винятком норм про репатріацію дивідендів).

Також підвищено максимальну суму продажу готівкової іноземної валюти та банківських металів із 6 тис. до 12 тис. грн в еквіваленті. Крім того, обмеження щодо суми операції з продажу банківських металів не поширюватиметься на монети, вироблені з дорогоцінних металів (у тому числі інвестиційні монети України).

З метою поліпшення інвестиційного клімату Правління НБУ прийняло рішення дозволити репатріацію дивідендів, нарахованих іноземним інвесторам за 2014 – 2015 роки. Постанова № 342 передбачає, що повернути такі дивіденди за кордон зможуть емітенти корпоративних прав та акцій, за якими виплачуються дивіденди, або депозитарна установа, що обслуговує рахунок у цінних паперах іноземного інвестора, або безпосередньо іноземний інвестор. Для повернення за кордон дивідендів одна особа може обрати лише один уповноважений банк. Порядок зміни уповноваженого банку, що обслуговує ці операції, аналогічний до порядку, передбаченого для операцій з імпорту товарів.

Для нівелювання впливу репатріації дивідендів на стан валютного ринку Національний банк встановив граничну суму дивідендів, яку дозволяється повертати за кордон. Протягом календарного місяця особа може повернути за кордон дивіденди лише в межах загальної суми, що не перевищує більшого з двох таких граничних значень – 1 млн дол. США (в еквіваленті) або 10 % від загального обсягу дивідендів, що підлягають/підлягали поверненню за кордон такою особою. Якщо ці 10 % становлять понад 5 млн дол. США (в еквіваленті), то максимальна сума репатріації дивідендів протягом календарного місяця не може перевищувати 5 млн дол. США (в еквіваленті).

Таке рішення, з одного боку, задовольнить потребу іноземних інвесторів у репатріації дивідендів, а з іншого – не спричинятиме надмірний тиск на міжбанківський валютний ринок. У подальшому Національний банк має на меті дозволити репатріацію дивідендів за попередні роки до 2014 року, а також за 2016 рік.

Докладніше про це можна дізнатися з матеріалу "Валютна лібералізація від НБУ: у чому ефективність і що далі?".

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ