Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Стюардство

Для системи МСФЗ використання категорії stewardship у контексті концептуального поставлення завдань – новинка. Ще у квітні 2005 року Рада з МСБО доручила своїм штатним фахівцям проаналізувати зміст категорії stewardship і її застосовність у Концептоснові.

Проект змін Концептуальної основи фінзвітності серед іншого передбачає внесення поправок до формулювання основної мети складення фінансового звіту.

Стандартизатори мають намір спеціально доповнити Концептоснову вказівкою про те, що фінансовий звіт повинен допомагати користувачеві оцінити стюардство керівниками ресурсів підприємства (management's stewardship of the entity's resources). Спеціально категорію stewardship в Концептоснові не визначено. У вітчизняній практиці її перекладали по-різному. Скажімо, у параграфі 87 старої редакції МСБО 32 було використано формулювання "дії управлінського персоналу", а в параграфі 93 Основи для висновків до МСФЗ 1 це поняття перекладено як "управління, що здійснюється управлінським персоналом".

Для системи МСФЗ використання категорії stewardship у контексті концептуального поставлення завдань – новинка. Ще у квітні 2005 року Рада з МСБО доручила своїм штатним фахівцям проаналізувати зміст категорії stewardship і її застосовність у Концептоснові.

У липні 2005 року фахівці підготували доповідну записку, у якій було сказано, що поняття stewardship використовується в різних значеннях. Якщо брати за основу корінь слова – steward, то його визначають як особа, назначена для виконання обов'язку з управлінських дій. Інакше кажучи, це керівник підприємства. Дії керівника можна розглядати як власне процес управління.

Таким чином, стандартизатори мають намір на фундаментальному рівні підкреслити те, що бухгалтер при складенні звіту зобов'язаний надати зовнішнім користувачам дані для оцінки процесу управління ресурсами компанії.

За детальнішим описом "стюардства" звернімося до потенціалу US-GAAP.

У параграфі 50 Положення з концепцій фінансової звітності (Statement of Financial Accounting Concepts No. 1) сказано:

Финансовая отчетность должна предоставить информацию о том, как менеджмент предприятия выполняет свою обязанность перед собственником (акционерами) по руководству (stewardship) использованием предприятием ресурсов, доверенных ему. Менеджмент предприятия периодически подотчетен собственникам не только за сохранность и безопасность ресурсов предприятия, но также за их эффективное и прибыльное использование, а также за защиту их, насколько это возможно, от неблагоприятных экономических влияний факторов экономики, таких как инфляция или дефляция, технологические и социальные изменения.

Якщо проект змін до Концептоснови буде прийнято в запропонованому варіанті, головбухам потрібно буде фактично взяти на себе тягар надання інформації для оцінки дій свого безпосереднього керівництва. Такий обов'язок може зумовити суттєве посилення професійної відповідальності.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ