Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Облікова ставка залишилася незмінною

Правління Національного банку України вирішило залишити облікову ставку на рівні 22 % річних. Подальше проведення стриманої грошово-кредитної політики спрямовано на запобігання несприятливому впливу, який на українську економіку можуть мати внутрішня політична нестабільність і турбулентність у світовій економіці. Утримання процентних ставок на незмінному рівні має на меті досягнення зниження споживчої інфляції до 12 % на кінець 2016 року і 8 % на кінець 2017 року.

У січні 2016 року інфляція становила 0,9 % і була близькою до прогнозів Національного банку на цей місяць. Такий розвиток інфляційних процесів здебільшого відповідав прогнозованій Національним банком траєкторії уповільнення споживчої інфляції до 12 % на кінець 2016 року. Тривало й зниження базової інфляції, яка була нульовою за результатами січня. У лютому, за попередніми оцінками на основі щодекадного моніторингу динаміки цін на споживчому ринку, який здійснює Державна служба статистики України, інфляція також була низькою.

Послаблення інфляційного тиску в останні місяці відбувалося завдяки збереженню стриманої монетарної політики Національного банку та слабкому внутрішньому попиту.

Посилення напруги на валютному ринку, яке спостерігалося в січні – лютому 2016 року, не мало суттєвого відображення на рівні інфляції. Завдяки діям Національного банку, спрямованим на згладжування надмірних коливань обмінного курсу, знецінення гривні відбувалося поступово, що зумовлювало обмежений вплив на рівень інфляції.

Національний банк вважає актуальним поточний прогноз споживчої інфляції на рівні 12 % на кінець 2016 року та 8 % на кінець 2017 року. Тож залишаються досяжними задекларовані Національним банком завдання щодо інфляції на середньострокову перспективу.

Подальшому зниженню інфляції в поточному році сприятимуть, насамперед, низькі темпи економічного зростання, які стримуватимуть відновлення споживчого попиту. Серед інших факторів, що підтримують тренд на уповільнення інфляції, – збереження низьких світових цін на енергоресурси та продовольство.

Водночас більш стрімке зниження інфляції буде обмежено підвищенням адміністративно регульованих тарифів і цін, що вже враховано в прогнозі інфляції Національного банку.

Ризиками інфляційного прогнозу та, відповідно, досягнення інфляційної мети в поточному році залишаються зовнішні та внутрішні фактори, які визначають стан платіжного балансу, динаміку обмінного курсу гривні та інфляційні очікування. Хоч на світових ринках тепер спостерігається певна стабілізація цін на товари українського експорту, посилилися інші ризики. По-перше, повільна переорієнтація українських експортерів на нові ринки збуту й освоєння ними нових транспортних маршрутів доставки продукції. По-друге, ризики, пов'язані з внутрішньою політичною нестабільністю, зволіканням із відновленням співпраці з Міжнародним валютним фондом і відповідним надходженням офіційного фінансування.

З огляду на зазначені ризики й ураховуючи пріоритетність мети щодо цінової стабільності, Національний банк вважає за доцільне зберегти поточні монетарні умови.

У подальшому Національний банк має намір поступово пом'якшувати монетарну політику в разі зниження інфляційних ризиків. Насамперед, за умови відновлення політичної стабільності та співпраці з МВФ, а також у випадку поліпшення перспектив для вітчизняного експорту. Натомість у разі реалізації окреслених ризиків Національний банк буде змушений залишити монетарну політику стриманою на триваліший період для досягнення своїх інфляційних завдань.

Рішення щодо облікової ставки затверджено постановою Правління Національного банку України від 03.03.2016 № 135 "Про регулювання грошово-кредитного ринку".

За матеріалами bank.gov.ua

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ