Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
"Все по-справедливому": напруга зростає з наближенням європейського впровадження IFRS 9

Якщо директори британських компаній захочуть виплатити дивіденди з корпоративного прибутку, чи стануть вони орієнтуватися на формулювання Закону про компанії 2006 р. – або ж вони найімовірніше переглянуть останнє керівництво від британської Ради з фінансової звітності (FRC) з цієї теми? Напруга між органами британського бухгалтерського нагляду – з одного боку, і довгостроковими інвесторами, такими як пенсійні фонди й страхові організації – з іншого, набуває додаткової напруги в міру того, як Європейська Рада розглядає пропозицію IASB прийняти стандарт IFRS 9 "Фінансові інструменти" для використання у всій Європі.

Рада з МСФЗ закінчила свою роботу над заміною колишнього стандарту в липні 2014 року. У разі його впровадження в тій же Європі користувачам доведеться розпочати застосування з 1 січня 2018 року. Але для IASB, щоб проект, як-то кажуть, повністю "увійшов у береги", необхідна його відповідність трьом критеріям впровадження, як вони описуються в європейських правилах схвалення міжнародних стандартів фінансової звітності для використання в ЄС - IAS Regulation 1606/2002. Вони говорять таке: по-перше, стандарт повинен відповідати критерію "true and fair", тобто "достовірного й неупередженого" відображення інформації, як це обумовлено європейськими бухгалтерськими директивами.

По-друге, стандарт повинен відповідати так званим якісним критеріям: це означає, що використання МСФЗ на практиці має, так би мовити, породжувати значення у звітності, які легко зрозуміти, легко зіставити й на які можна покластися. Якісні вимоги забезпечують користувачів фінансової звітності доступом до інформації для прийняття економічних рішень та оцінки роботи менеджерів.

Ну а третій критерій прийняття говорить, що кожен МСФЗ повинен становити публічне благо для європейського ринку.

Високі ставки

Ставки дійсно високі, оскільки з тих пір як Європа стала використовувати стандарти в 2005 році, ніколи ще при прийнятті нового стандарту ці три критерії не викликали такого інтенсивного обговорення. Причина проста: МСФЗ 9 та його орієнтована в майбутнє модель знецінення покликані виправити бухгалтерські вади, які ще десятиліття тому "допомогли" кинути світові ринки в безодню кризи. Досить значною мірою сьогоднішній розпал пристрастей можна віднести на той факт, що і знецінення активів на основі амортизованої вартості, і застосування справедливої (особливо ринкової) вартості – обидві ці теми дуже широко обговорювалися в епоху після краху Lehman. Серед іншого, непримиренні супротивники МСФЗ у тій же Великобританії неодноразово заявляли, що бухгалтерські моделі в міжнародних стандартах фінансової звітності погано відповідають потребам довгострокових інвесторів.

У листопаді 2013 року це розчарування стало особливо очевидним, коли в пресу потрапив спільний лист від Асоціації британських страховиків (Association of British Insurers, ABI), Асоціації інвестиційних фондів (Investment Management Association, IMA) і Національної Асоціації Пенсійних Фондів (National Association of Pension Funds, NAPF) до британської Ради з фінансової звітності (FRC). У тому листі інвестори, які спільно управляли активами загальною вартістю близько £7 трильйонів, підкреслили важливість, яку в їхніх очах має обережність в обліку в цілому та ключовий принцип "true and fair" зокрема.

Паралельно з цим Асоціація пенсійних фондів (Local Authority Pension Fund Forum, LAPFF) отримала точку зору провідного експерта Джорджа Бомпаса (George Bompas QC), який озвучив думку, що фінансові звіти з МСФЗ могли відіграти набагато більш серйозну роль у фінансовій кризі, аніж вважалося до цього.

Багато хто з довгострокових інвесторів, якщо говорити загалом, не можуть погодитися з тезою, що МСФЗ надають досить інформації для захисту їх інтересів, а так само інтересів кредиторів та акціонерів компаній. Але під "захистом інвесторів" вони мають на увазі забезпечення фінансовою звітністю основ для справедливого розподілу прибутку. Разом з цим звітність повинна підтверджувати, що чисті активи компанії не впали нижче величини її акціонерного капіталу – інакше кажучи, компанія повинна залишатися платоспроможною в момент виплати дивідендів.

Академічна думка

Тим часом у спробі прояснити конфліктуючі точки зору на допустимість IFRS 9 для прийняття в ЄС Єврокомісія доручила двом відомим представникам академічних кіл – Дженіс Бішоф (Jannis Bischof) та Голдеру Даске (Holger Daske) з бізнес-школи Університету Мангейма – розглянути цей стандарт у діючій правовій системі ЄС. Можливо, і не дивно з урахуванням "дуже високих ставок", що обидва академіка дійшли висновку: МСФЗ 9 дійсно задовольняє критеріям впровадження.

Але не менш важливо відзначити їхній аналіз на відповідність звітності критерію обережності, адже це поняття сьогодні лежить точно на лінії зіткнення очікувань британських інвесторів (яким IFRS 9 не подобається) і тих, хто виступає за його прийняття. Буквально з порогу Бішоф і Даске відкидають точку зору, що використання справедливої вартості в МСФЗ 9 за природою своєю не відповідає поняттю обережності. "Існують дуже серйозні обмежуючі інтерпретації стосовно принципу обережності в академічній літературі, які, може вбачатися, і називають звітність на основі справедливої вартості за суттю своєю необережною практикою обліку", – пишуть вони. - "Але ці інтерпретації не лише чисто теоретичні за природою – вони до того ж не відповідають загальному консенсусу в бухгалтерській літературі щодо того, що насправді становить обережну ("консервативну") бухгалтерську систему".

Таким чином, їх висновок – це вирок для довгострокових інвесторів (таких як британський ABI, наприклад) і всім їхнім аргументам, що обережність – це такий собі стан мислення, який охоплює весь процес підготовки звітності. Останній цвях у кришку їхньої труни академіки Бішоф і Даске забивають своїм остаточним висновком: "Загалом, ми не переконані в тому, що чинне сьогодні законодавство або правова система ЄС вимагають, щоб річна звітність обов'язково відповідала принципу обережності, щоб бути при цьому TFV*".

* Тобто відповідала принципу "true and fair view" – достовірного та неупередженого подання інформації.

Підтримка високого рівня

У будь-якому разі, в IFRS 9 багато прихильників у найвищих колах. Крім наданої стандарту підтримки з боку академіків бізнес-школи Університету Мангейма можна також назвати і Європейське банківське управління (European Banking Authority, EBA), і Європейський Центральний Банк (European Central Bank, ECB) – а вони, власне, відповідають за регулювання банківського ринку в ЄС. Однак, незважаючи на таку підтримку, спір цей не завершений і навіть дійшов до Туманного Альбіону, змусивши FRC ламати голову над тим, як би йому не порушити інтереси найбільш великих інвесторів.

Занепокоєння з усією очевидністю ввійшло в публічну площину 20 листопада минулого року, коли вже згадана вище Асоціація пенсійних фондів (LAPFF) опублікувала лист, що був дещо раніше розісланий серед голів компаній FTSE 350 та містив заклик ігнорувати бухгалтерське керівництво від FRC щодо прибутку, що розподіляється, та достовірного й неупередженого подання. Це керівництво – відзначили представники LAPFF – ставить звіти публічних компаній Великобританії під загрозу протиріччя вимогам корпоративного законодавства.

І як би підстьобуючи протест, надійшов ще один висновок також згаданого вже експерта Джорджа Бомпаса, який заявив, що всі фінансові звіти, які прямо – тобто кількісними значеннями – не обумовлюють, що доступно, а що не доступно для розподілу як прибутку, не можуть вважатися такими, що відповідають критерію стосовно достовірного й неупередженого подання інформації щодо активів і зобов'язань компанії, її фінансової позиції, прибутків і збитків.

Правдиво й неупереджено

У центрі цього спору між фінансовим регулятором FRC та інвесторською асоціацією LAPFF лежить насправді всього одна секція 393 Закону про компанії 2006 р. (Companies Act 2006), а вона говорить, що звітність компанії повинна забезпечувати те, про що говорив у попередньому абзаці фінансовий експерт – "достовірно й неупереджено подавати інформацію щодо активів і зобов'язань компанії, її фінансової позиції, прибутків і збитків".

LAPFF вважає, що останнє керівництво FRC з цієї теми ґрунтується на неправильному прочитанні цієї секції і що формулювання в тому керівництві не є точним відображенням формулювань секції s393(1) Закону про компанії 2006 р. У своєму інтерв'ю виданню Financial Director виконавчий директор LAPFF Кієран Квін (Kieran Quinn) говорить таке: "І європейські, і британські закони цілком прозорі щодо бачення, що обумовлюється s393 – а саме, що специфічні значення повинні бути віднесені на активи, зобов'язання, фінансовий стан, прибутки та збитки. Це аж ніяк не "звітність у цілому", і не "стан справ". Закон так само чітко звучить і стосовно регулюючої ролі стандарту як гаранта захисту. Розробники стандартів неправильно зрозуміли завдання закону й неправильно визначили завдання для стандарту, адже в законі значиться достовірність і неупередженість саме стосовно числових значень".

Але FRC здаватися так просто не збирається, відбиваючи атаки LAPFF. У грудневій публічній заяві її представники сказали буквально таке: "Ми в курсі, що LAPFF написали звернення головам компаній. Той лист має стосунок до дуже вузької галузі корпоративного законодавства і робить це у спосіб, який ми не поділяємо. Це зовсім даремно створює невизначеність. FRC та уряд підкреслюють, що Закон про компанії 2006 р. не вимагає окремого розкриття показника прибутку, що розподіляється".

Публікація двох німецьких академіків, Бішофа і Данске, таким чином, є більш ніж вагомим аргументом на користь кінцевого прийняття IFRS 9 в Євросоюзі, і якщо таке насправді станеться, багатьом фінансовим директорам доведеться викликати для консультацій своїх адвокатів. Насправді, це ж їм написала листа інвесторська асоціація LAPFF у листопаді минулого року, попереджаючи: "це питання може мати дуже серйозні наслідки для вас і ваших колег".

За матеріалами gaap.ru

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ