Документ:
Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (щодо удосконалення деяких положень)
Кому читати:
всім
Що сталося:
Зареєстровано законопроект, прийняття якого сприятиме гармонізації національного законодавства у сфері бухобліку та складання фінансової звітності із законодавством ЄС та МСФЗ.
У Верховній Раді зареєстровано урядовий законопроект про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (щодо удосконалення деяких положень).
Законопроект розроблено з метою приведення норм Закону про бухоблік у відповідність до законодавства Європейського Союзу, зокрема до положень Директиви ЄС № 2013/34/ЄС, та удосконалення порядку застосування МСФЗ.
Коментованим законопроектом, зокрема, передбачено такі зміни:
– доповнити Закон про бухоблік новими термінами, зокрема "витрати", "доходи", "звітний період", "звіт про платежі на користь держави", "звіт про управління", "таксономія фінансової звітності" та "підприємства, що становлять суспільний інтерес";
– встановити для цілей бухгалтерського обліку критерії зарахування підприємств до мікропідприємств, малих, середніх та великих підприємств відповідно до положень Директиви ЄС № 2013/34/ЄС;
– встановити, що підприємства, які здійснюють видобуток корисних копалин загальнодержавного значення, складають фінансову звітність за МСФЗ;
– поширити Закон на операції з виконання бюджетів та складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства;
– скоротити перелік обов’язкових реквізитів для первинних документів;
– уточнити період складання проміжної фінансової звітності з метою забезпечення однозначності у визначенні періоду, за який вона складається;
– дозволити не складати консолідовану фінансову звітність малим групам, які відповідають критеріям, передбаченим цим законопроектом;
– удосконалити порядок подання та оприлюднення фінансової звітності, передбачивши її подання підприємствами, що застосовують МСФЗ, в єдиному електронному форматі, а також зобов’язавши підприємства надавати копії фінансової звітності за запитом юридичних та фізичних осіб відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Як бачимо, законопроектом передбачено запровадження такого поняття, як "таксономія фінансової звітності".
Таксономія МСФЗ (IFRS Taxonomy) – це проект під егідою Комітету з МСФЗ, в межах якого систематизуються і подаються в електронному вигляді показники, які підлягають розкриттю відповідно до МСФЗ. Інакше кажучи, це електронне подання звітності за МСФЗ.
З технічної точки зору таксономія базується на XBRL1 – відкритому стандарті для подання фінансової звітності в електронному вигляді.
XBRL – eXtensible Business Reporting Language, що в буквальному перекладі означає "Розширювана мова ділової звітності"
Про запровадження таксономії Мінфін говорив ще навесні 2013 року, але впроваджено її тільки зараз. Водночас Рада з МСБО в лютому 2014 року на своєму офіційному сайті опублікувала ілюстративні приклади застосування таксономії українською мовою.
Згідно з законопроектом таксономія фінансової звітності – склад статей і показників фінансової звітності та її елементів, які підлягають розкриттю. Таксономія фінансової звітності затверджуватиметься Мінфіном.
Законопроектом передбачено, що фінансова звітність та консолідована фінансова звітність за міжнародними стандартами складається на підставі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами.
У разі прийняття законопроекту ч. 1 ст. 121 Закону про бухоблік буде викладено у такій редакції:
"Для складання фінансової звітності застосовуються міжнародні стандарти, якщо вони офіційно оприлюднені на веб-сторінці центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку. При цьому орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, має право визначати дату, з якої для складання фінансової звітності починають застосовуватись окремі міжнародні стандарти"
Разом з цим першим звітним періодом, за який підприємства, які зобов’язані застосовувати міжнародні стандарти, подають фінансову звітність на підставі таксономії за міжнародними стандартами в електронній формі, є 2019 рік. Підприємства мають право подавати фінансову звітність, складену за таксономією фінансової звітності, починаючи із звітного періоду, в якому набирає чинності цей Закон, тобто з 2016 року.