Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Ніяких трансформацій: організація первинного обліку за МСФЗ-правилами

Сьогодні в гостях у видання "Вісник МСФЗ" в Україні керівник відділу бюджетування та контроллінгу компанії Smart Energy і фахівець із МСФЗ-звітності компанії Regal Petroleum Олександр Поліщук (ACCA), котрий люб'язно погодився поділитися з читачами секретами успішного проходження аудита МСФЗ-звітності.

– Чи існує головний секрет успішного проходження аудита?

Олександр Поліщук: Крім правильного визначення мети, зваженого підходу до вибору аудитора та планування, я б відзначив особливу важливість регламентації цього процесу і залучення співробітників. Помилково вважати, що все зводиться до взаємодії між аудитором і бухгалтером. Часом вирішальну роль відіграє саме взаємодія аудитора із суміжними підрозділами.

– Тобто, аудитор може "приставати із запитаннями" до співробітників підрозділів, які особисто не беруть участь у складанні звітності?

Олександр Поліщук: Так і є. Але, повторюся, процес "приставання" повинен бути регламентованим і аудитор повинен чітко розуміти, до кого та з якими запитаннями можна звертатися.

– І яким чином це можна регламентувати?

Олександр Поліщук: У нас для цього створюється спеціальна так звана проектна група. Збираємо команду із співробітників, які представляють профільні напрямки. Визначається керівник групи, і він координує роботу з аудиторськими запитами. Дуже важливо налагодити якісну взаємодію з аудитором. Адже чим більше він зможе "перейнятися" тонкощами нашої специфіки, тим якісніші будуть його висновки та рекомендації.

– Ви не вважаєте, що за умови настільки глибокого "занурення" аудитора йому можна було б передати і функції безпосереднього складання звітності?

Олександр Поліщук: Я категорично проти того, щоб складанням звітності займалися аудитори. У такому разі створюється ситуація, коли аудитується результат роботи власне аудитора. Адже тоді втрачається головна якість аудита – незалежність суджень.

Певен, що гарний результат досягається тоді, коли кожен займається своєю справою. Завдання компанії – підготувати звітність для перевірки, завдання аудитора – перевірити та висловити свою думку.

– Що порадите при появі розбіжностей із думками аудитора?

Олександр Поліщук: Можна сказати, ми дуже тісно співпрацюємо з аудиторами та досить активно використовуємо консалтинг. Однак це не значить, що ми дотримуємось всіх отриманих порад. У кожному конкретному випадку остаточне рішення залишається за нами.

– Чи ведеться у вас так званий паралельний облік (за П(С)БО та за МСФЗ) або використовується трансформаційний алгоритм?

Олександр Поліщук: Ніяких паралельних обліків і ніяких трансформацій ми не використовуємо! Увесь наш облік побудовано виключно відповідно до МСФЗ. Ну і, звичайно ж, ведеться податковий облік.

– Сміливий підхід! А які були складнощі при відмові від П(С)БО і постановці первинного обліку на МСФЗ-рейки?

Олександр Поліщук: На мій погляд, складним як раз є ведення декількох обліків. Тим більше, що нормативна необхідність цього є зовсім неочевидною. Де зазначено, що обов'язково паралельно застосовувати П(С)БО у разі складання звітності за МСФЗ? До того ж застосування первинного МСФЗ-обліку багато в чому вважаю більш доцільним і адекватним. Це дозволяє застосовувати на практиці ефективні інструменти контролю за відображенням операцій. Дозволяє бачити реальну картину стану справ, відобразити яку за правилами П(С)БО вважалося б неправильним.

– Можна приклад таких "вільностей"?

Олександр Поліщук: Наприклад, у нас широко використовується "практика умовного нарахування" – розроблені та впроваджені спеціальні алгоритми дій і форми для тих випадків, коли операція в момент проведення не може бути підтверджена документом, що знаходиться "у дорозі".

– Скільки часу знадобилося на побудову первинного МСФЗ-обліку?

Олександр Поліщук: Орієнтовно, це зайняло рік. З урахуванням усіх процесів з автоматизації. Згоден, справа доволі клопітка, але, повірте, вона того варта!

Редакція видання "Вісник МСФЗ" в Україні дякує сьогоднішньому гостю за приділений час і надані відповіді.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua
 
Даний функціонал доступний передплатникам в електронному виданні.
Якщо Ви ще не передплачуєте видання, замовте безкоштовний доступ до демо-номера
або підпишіться на видання Вісник МСФЗ