Сьогодні в гостях у видання "Вісник МСФЗ" головний бухгалтер ТОВ "ПК "Зоря Поділля" холдинг Агропродінвест Тетяна Іващенко, яка люб'язно погодилася поділитися з читачами власним досвідом освоєння та застосування МСФЗ.
- Як починався Ваш шлях до підкорення МСФЗ-вершин?
Тетяна Іващенко: Так, напевно, як і в багатьох. Життя кидає тобі виклик – ти його приймаєш. Так було і в мене. Прийшов момент, коли я зрозуміла: настав час рухатися далі, професійно рости та розвиватися. Та й робота з нерезидентами, яка швидко набирала обертів, і розширення перспектив сприяли вибору напрямку МСФЗ, а саме курсу АСА Dipifr. З МСФЗ я вже 10 років. З моменту, коли я зайняла позицію головного бухгалтера у структурі, яка купувала бізнес. Вибір напрямку АСА Dipifr був не випадковим, адже нашу компанію купував європейський інвестор. А отже, думати й робити потрібно з урахуванням принципів і правил, зрозумілих інвестору.
- Які були перші враження та успіхи?
Тетяна Іващенко: Виключно позитивні! Вивчення МСФЗ дало мені дуже багато чого. Головне – це зміна мислення. У процесі навчання настільки розширюється кругозір, що ти не лише дізнаєшся багато нового, але й по-новому починаєш бачити та оцінювати те, що знав раніше.
Щодо успіхів зізнаюся: з першого разу скласти кваліфікаційний іспит у мене не вийшло. Проте саме це й можна вважати головним успіхом. За подальше вивчення я прийнялася з подвійними силами, що, у підсумку, принесло свої позитивні результати після підтвердження кваліфікації у 2007 році. МСФЗ – це фінансовий облік і фінансовий менеджмент.
- Що саме змінилося у сприйнятті бухгалтерської роботи?
Тетяна Іващенко: Змінилося сприйняття не стільки безпосередньо бухгалтерської роботи, скільки сприйняття роботи бізнесу в цілому. Прийняття управлінських рішень на основі МСФЗ-звітності робить їх більш якісними та своєчасними. Приходить усвідомлення важливості побудови бізнес-процесів і, головне, розуміння того, як зробити це правильно і з достатнім ступенем надійності. Із застосуванням МСФЗ управління виходить на зовсім інший рівень. Професійне судження допомагає вчасно виявляти ризики та управляти змінами.
- У яких саме напрямках було застосовано отримані знання та навички?
Тетяна Іващенко: Безумовно, насамперед, це відобразилося на організації оптимальної структури бухгалтерської служби і більш ефективній взаємодії з менеджментом та адміністрацією. Значною мірою допомогло вибудувати робочі процеси із залученням персоналу в побудову системи обліку, контролю та участь в організації основних бізнес-процесів управління (закупівлі, логістика, продаж, ремонти, персонал тощо). За результатами впровадження стали очевидні шляхи спрощення взаємодії. Можна сказати, ми зробили неймовірне, значно зменшивши кадровий склад, у рази збільшивши результативність роботи завдяки ефективній роботі команди менеджерів. Спільна робота бухгалтерської служби у складі фінансової служби під керівництвом Ігоря Кублицького та інших підрозділів дозволила скоротити витрати на управління та створити комфортні умови для співробітників, клієнтів і контрагентів.
- Напевно, не менш важливу роль відіграє досвід, набутий Вами за час відряджень за кордон із вивчення організації сервісних центрів?
Тетяна Іващенко: Звичайно! У кожному проекті, де доводилося брати участь, було те, що можна і потрібно переймати. Адже це вже добре випробувані, працюючі моделі, результативність яких, як кажуть, говорить сама за себе. В принципі, вважаю, що обмін досвідом – неоціненна наука. До того ж одна справа – читати або слухати різні "корисні поради", а зовсім інше – своїми очима бачити, як це втілено в життя. Неоціненний досвід також було отримано від зустрічей у колишніх країнах СНД. Ці країни близькі нам за менталітетом та організацією сервісу. У Казахстані особливо розвинений бізнес сервісних послуг. Дрібний і середній бізнес довіряє професіоналам, а великий створює свої центри.
- Ви вважаєте, що ми далеко позаду від "закордону"?
Тетяна Іващенко: У жодному разі! Так, багато чого в роботі закордонних компаній дійсно можна вважати "передовими технологіями". Але в нас теж видно відчутні зрушення у правильному напрямку. До того ж усе тісніша взаємодія з іноземними партнерами сприяє якісному росту вітчизняного бізнесу. Крім того, іноземна компанія не означає апріорі високу якість – як і скрізь, компанії бувають різні. Просто мені пощастило співпрацювати саме з хорошими.
- Чого найбільше зараз бракує вітчизняному бізнесу?
Тетяна Іващенко: Я б сказала, є гостра нестача бухгалтерського менеджменту. Грамотне управління в тому числі бухгалтерською службою – дуже важлива річ. Цьому в нас мало вчать і мало приділяють увагу. На сьогодні знань обліку та оподаткування вже недостатньо. Без глибокого розуміння бізнес-процесів не побудувати тієї ж коректної системи документообігу та не забезпечити доречність, своєчасність інформації, яка надходить для обробки. А без цієї "інформаційної артерії" або при її неправильному функціонуванні в нашому столітті весь корпоративний організм буде хронічно хворим.
- І як же "лікувати"?
Тетяна Іващенко: Вчитися управляти, що для мене, насамперед, означає приймати рішення і готовність брати на себе відповідальність за них. Саме до цього розуміння я прийшла, освоюючи МСФЗ. Досвід, набутий за час вивчення, допомагає розвиватися. А здобуті аналітичні навички та вміння формулювати судження допомагають завжди "залишатися в тонусі".
Знання МСФЗ дають свободу в прийнятті рішень. Дозволяють підтвердити факт обліку та змінити факт бізнесу.
- У чому саме полягають переваги застосування МСФЗ?
Тетяна Іващенко: Трансформація фінансової звітності відкриває нові можливості управління ресурсами та підвищує надійність інформації для користувачів. Створюються сприятливі умови для емісії акціонерного капіталу.
Правильність розподілу та визнання витрат на придбання й переробку дозволяє мати достовірну калькуляцію в частині матеріальних витрат на виробництво.
Нестандартний підхід до створення резервів знецінення на групу матеріалів "запчастини" за строками зберігання покращує управління ресурсами.
Принципи сегментної звітності необхідні для аналізу виробничої діяльності та прийняття рішень щодо зміни структури виробництва, способу виробництва, зміни виду сировинних ресурсів, що застосовуються.
Більш ефективне використання результатів аналізу істотних господарських операцій.
Методика визначення справедливої вартості та інших принципів МСФЗ дозволяє одержати інформацію про тенденції та поліпшити планування господарської діяльності.
- Які, на Вашу думку, вигоди від застосування МСФЗ в агросекторі?
Тетяна Іващенко: Очевидні вигоди для власника від переходу на МСФЗ: надійність оцінки активів, спрощення оперативного обліку, автоматизація всіх транзакцій первинного обліку, а також можливість залучення інвесторів і кредиторів.
- Які загальні рекомендації Ви б озвучили для успішного застосування МСФЗ у цьому сегменті?
Тетяна Іващенко: Насамперед, управлінські рішення приймати на основі принципів і правил МСФЗ, що дає:
• упорядкування взаємовідносин з третіми особами на оптимальних умовах;
• організацію управління матеріальними ресурсами;
• оптимальну структуру виробництва продукції;
• концентрацію одиниць, що генерують грошові потоки;
• застосування принципів сегментної звітності.
Також у числі першочергових заходів відзначила б такі напрямки:
• перегляд методичних рекомендацій щодо обліку продукції сільського господарства з урахуванням принципів МСФЗ;
• ведення обліку з переділу у переробній промисловості;
• ведення первинного обліку за місцями виникнення витрат (поля в рослинництві) з наступним розподілом вторинних витрат (постійних) на об'єкти калькуляції;
• відміна ускладнення з обліком ЗВВ (загальновиробничих витрат). У стандарті "Запаси" по МСФЗ відсутнє таке поняття;
• враховувати вплив на собівартість с/г продукції визнання витрат зі знецінення активів, створення резервів (пенсійні виплати, юридичні ризики тощо).
Редакція видання "Вісник МСФЗ" дякує нашій гості за те, що приділила увагу і надала відповіді на запитання.