Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№07
Липень 2022
Від редактора:
Добридень, дорогий читачу!
Передусім вітаємо з найголовнішою подією липня – Днем бухгалтера та аудитора. Сподіваємось, святкування вдалося і здобуте натхнення збережеться на весь рік.
А для інформаційної підтримки професійного рівня традиційно пропонуємо ознайомитися з ключовими новаціями щод...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Новини та коментарі
Воєнні зміни до Положення про інвентаризацію: безпечний та безперешкодний доступ до активів

Інвентаризація є інструментом бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності незалежно від того, які стандарти (національні або міжнародні) є її концептуальною основою. Інвентаризація є тим обліковим інструментом, який сприяє дотриманню однієї з найважливіших якісних характеристик фінансової звітності – правдивості подання. Проведення інвентаризації забезпечує більший ступень об'єктивності, достовірності та реальності показників бухгалтерського обліку та фінансової звітності за рахунок з'ясування та усунення відхилень між даними бухгалтерського обліку та фактичною наявністю, станом, критеріями визнання і оцінкою активів, елементів власного капіталу і зобов'язань компаній.

Читати всю статтю...
Що чекає МСФЗшників? Проект змін до Закону про бухоблік прийнято в першому читанні

На днях ми писали, що прийнято за основу ПРОЕКТ ЗАКОНУ УКРАЇНИ від 29.10.2021 р. № 6244 Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Пропонуємо розглянути основні новації, що стосуються компаній, які звітуються за МСФЗ.

Читати всю статтю...
НБУ зафіксував новий курс долару та обмежив ліміти на карткові розрахунки за кордоном

НБУ починаючи із 9:00 21 липня 2022 року скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25% до 36,5686 грн/дол. США. Рішення прийняте з огляду на зміну фундаментальних характеристик економіки України під час війни та зміцнення долара США до інших валют.

ДПС розробила порядок перевірки контрольованих іноземних компаній

На сайті ДПС розміщено проєкту наказу Мінфіну "Про затвердження Порядку проведення перевірки контролюючої особи".

Мінфін вніс зміни у План рахунків бухобліку

Мінфін наказом від 26.05.2022 р. № 148 затвердив зміни до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку.

Подання зобов'язань з ковенантами: очікувані зміни

20 червня 2022 року Радою МСБО на засіданні було обговорено отримані відгуки в рамках зворотного зв'язку щодо поправок до МСБО 1 "Подання фінансової звітності" в частині подання довгострокових зобов'язань з ковенантами. Відгуки приймалися до 21 березня 2022 року.

Читати всю статтю...
Рада прийняла два закони щодо подання фінзвітності

Верховна Рада у другому читанні та в цілому прийняла законопроект № 6244, яким скоригує норми Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Обмін податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн: cпеціальний запит та спонтанний обмін

Не зважаючи на запроваджений воєнний стан та активні бойові дії, Україна продовжує виконувати прийняті зобов'язання із запровадження інструментарію для міжнародного обміну податковою інформацією.

Облікові оцінки основних засобів: в чому пощастило МСФЗшникам?

В українському обліку очікуються зміни в частині строків корисного використання, ліквідаційної вартості і методів амортизації. Тобто облікових оцінок, пов'язаних з основними засобами.

Читати всю статтю...
МСФЗ для МСП & МСФЗ 15 "Дохід від контрактів з клієнтами"

Триває другий комплексний огляд стандарту бухгалтерського обліку МСФЗ для МСП. 22 червня 2022 року Рада МСБО на своєму засіданні продовжила обговорити зміни до МСФЗ для МСП. Особливу увагу було приділено спрощенням в частині застосування МСФЗ 15 "Дохід від контрактів з клієнтами".

Читати всю статтю...
Сьогодні зобов'язання, завтра капітал – без зміни базового договору

В ході засідання Ради МСБО, яке відбулося 20 червня 2022 року, серед іншого було розглянуто питання рекласификації фінансових інструментів з характеристиками капіталу у специфічній ситуації – а саме у випадках, якщо інструмент змінюється не внаслідок внесення змін до договору, а під впливом зовнішніх обставин, передбачених договором. Тобто коли сутність договірних умов змінюється без внесення змін до договору, адже сам договір мав посилання на певні обставини і ці обставин змінилися, що по факту призводить до потреби рекласифікувати фінансовий інструмент.

Читати всю статтю...
Тема номера
Електронні підписи країн ЄС визнаються банками України – НБУ

12 липня 2022 року запрацювала постанова Правління НБУ від 07.07.2022 р. № 140, яка врегулювала питання щодо визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг, які надаються в ЄС, у банківській системі України та під час здійснення переказу коштів.

Малий бізнес в Європі: яку спрощену систему оподаткування пропонують країни ЄС

У зв'язку з воєнною агресію з боку росії, для багатьох власників бізнесу стало актуальним питання диверсифікації ризиків господарської діяльності, одним із рішень якої є релокація. І перше ж питання кожного власника: "Що по податкам?" Тож в даній статті ми розглянемо, які умови та вимоги до платників податків на спрощеній системі оподаткування в країнах ЄС.

Хочу одразу зауважити, що ми не будемо розглядати всі країни європейського союзу. Я обрав лише оптимальні варіанти, серед яких є мейнстрім країни та нові гравці, що вже непогано себе зарекомендували.

ЄС розгляне можливість для українців та релокованого бізнесу сплачувати податки в Україні

Міністр соціальної політики України обговорила з головою Комітету Європейського Парламенту з питань зайнятості та соціальних питань можливості передбачити збереження податкового резидентства переміщеними до країн ЄС українцями та релокованими з України бізнесами. Це питання потрібно вирішувати на рівні законодавства ЄС.

Уряд скасував усі обмеження на імпорт товарів в Україну
Експорт товарів та послуг: які можливості є в українського бізнесу зараз

Розширення відносин з Євросоюзом, досягнення поступової економічної інтеграції та вибудування спільної комерційної політики - це те, що мало відбутись в Україні давно, але фактичні можливості відкриваються лише зараз.

"Транспортний безвіз": відповіді на найпоширеніші запитання українського експортера
"Митний безвіз" – про що насправді мова?
Як відкрити компанію або філію у країнах ЄС

Ринок ЄС для українців - географічно близький, ментально зрозумілий та з великим потенціалом можливостей.

Надання юридичними особами послуг нерезидентам: умови, податки, звітність
Бухгалтерські алгоритми
Відкриття бізнесом рахунку в банку в період війни

Який алгоритм взяття на облік в ДПС

Проект Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків

Цей документ є дуже важливим для платників зважаючи на залежність наявності/відсутності відповідальності за не виконання обов'язків платника податків від наявності можливості виконання таких обов'язків.

Прикладна аналітика
Необоротні активи для продажу: обережність при визнанні

В багатьох публікаціях і світових регуляторів, і фахівців-експертів сьогодні згадується про обачливе ставлення до визнання активів, призначених для продажу та груп вибуття у зв'язку з воєнними подіями, які можуть впливати на перспективи використання цих необоротних активів. Поверхневий підхід до застосування норм МСФЗ 5 "Непоточні активи, утримувані для продажу та припинена діяльність" дійсно може призвести до неправомірного визнання активів в цих категоріях, оскільки подальша експлуатація, наприклад, неможлива або не очікується. Але потрібно пам'ятати, що МСФЗ 5 "Непоточні активи, утримувані для продажу та припинена діяльність" має абсолютно чіткі критерії визнання активів, призначених для продажу.

Читати всю статтю...
Облік та фінансова звітність підприємств під час війни: Як зовнішні несприятливі події можуть вплинути на капіталізацію витрат за позиками?

Наслідки військового вторгнення Росії на територію України охопили всі сфери життя та суттєво вплинули на бізнес. Ситуація розвивається швидко та іноді не передбачувано – керівництву компаній необхідно постійно оцінювати вплив ситуації на бізнес для подальшого складання достовірної фінансової звітності та прийняття правильних та своєчасних управлінських рішень. Аби тримати вас в курсі про найактуальніші облікові та звітні питання, які постають зараз перед бізнесом, експерти відділу надання послуг з питань бухгалтерських методологій KPMG в Україні підготували серію публікацій щодо обліку та фінансової звітності підприємств під час війни.

Читати всю статтю...
Бенефіціарний бенефіс

У липні 2022 мав відбутися "гала-дедлайн" розкриття фактичних власників бізнесу. Та військовий стан вносить свої корективи і у цю сферу. З огляду на це пропонуємо пригадати, що й до чого нині у бенефіціарних питаннях.

Практика: експерти відповідають
Чи можна використовувати електронний підпис Казначейства за кордоном

Регламент роботи кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної казначейської служби України не встановлює обмежень щодо використання кваліфікованого електронного підпису за межами України.

Нерезидент надав транспортно-експедиційних послуги з міжнародних перевезень: за якою ставкою оподатковують дохід

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує: у разі якщо нерезидент надає послуги з організації перевезення вантажу (без використання власних транспортних засобів), то компенсація вартості таких послуг нерезиденту не є об'єктом оподаткування згідно з п. 141.4 ПКУ.

Інший сукупний дохід: чарівний сундучок чи...

Звідки народжуються теми для дописів? Звісно, з питань, які ставлять колеги на консультаціях або в нашому МСФЗ-клубі. Одним з таких питань став інший сукупний дохід. А можна, я покажу ту чи іншу операцію як інший сукупний дохід?

Читати всю статтю...
Чи можлива сплата податків із закордонних банківських рахунків бізнесу: пояснює ДПС

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків висловилося з приводу того, чи може суб'єкт господарювання, який взятий на облік в органі ДПС, сплачувати податки з розрахункових рахунків, відкритих за кордоном.

Особлива думка
Наближення НП(С)БО і МСФЗ для МСП: секретний план чи фейк від незнання?

Шпальти професійних видань рясніють повідомленнями про те, що Мінфін наказом від 26.05.2022 р. № 148 затвердив зміни до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку, що, серед іншого, ПРИВОДИТЬ У ВІДПОВІДНІСТЬ до вимог МСФЗ для малих та середніх підприємств відображення у бухгалтерському обліку основних засобів.

Читати всю статтю...
Кругозір
Судова практика Верховного Суду із питань оподаткування в умовах війни

Верховний Суд оприлюднив огляд судової практики, яка стосується оподаткування в умовах воєнного стану.

ДПС оштрафувала на 4,2 млн грн за фіктивну довідку про резидентність Кіпру, яка дозволили знизити податки

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків вказало на рішення Верховного Суду, де податківцями доведено безпідставне застосування зменшеної ставки оподаткування при виплаті пасивних доходів нерезиденту. В цій справі суд підтвердив правомірність донарахування податку у сумі 4,2 млн грн.

Учасники індустріальних парків отримали податкові пільги

18.07.2022 року опубліковано Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для діяльності індустріальних парків в Україні" від 21.06.2022 р. № 2330-IX.

Роботодавцям спростять отримання дозволів на працевлаштування іноземців: прийнято законопроект

Верховна Рада 8 липня 2022 року прийняла за основу законопроект № 5795, який врегульовує дозвільну систему для працевлаштування іноземців та осіб без громадянства в Україні та встановлює рівні умови оплати праці, як для громадян України, так і для іноземців.

Професійний розвиток
Чи будуть міжнародні стандарти сталого розвитку обов'язковими в Україні?

До сьогодні ми майже уникали публікацій щодо Ради з міжнародних стандартів сталого розвитку (ISSB) Фонду МСФЗ, адже наш фокус – це міжнародні стандарти фінансової звітності. Проте, серед наших читачів останнім часом, у тому числі і у відповідь на заяви окремих експертів, стали виникати питання – чи будуть нові стандарти, які прийматимуться ISSB, обов'язковими в Україні? Ми вирішили прояснити це питання.

Читати всю статтю...
Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua