Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№02
Лютий 2022
Від редактора:
Вітаємо на сторінках чергового випуску.
Сьогоднішню нашу зустріч ми присвятили огляду однієї з ключових новацій 2022 року – запуску проєкту Дія Сіті.
Крім того, підготували матеріали з традиційних питань обліку.
І, звісно ж, зібрали добірку актуальних новин у сфері МСФЗ та міжнародного опод...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Новини та коментарі
ATAD 3: нові вимоги до економічної присутності компаній в ЄС

Використання транзитних компаній у міжнародних структурах може створювати середовище для недобросовісної податкової конкуренції. Саме через це у світі поступово посилюються методи боротьби з використанням транзитних компаній та застосовуються інструменти для ідентифікації компаній, які не мають економічної присутності і використовуються виключно з метою отримання податкових пільг.

Читати всю статтю...
Коментарі Deloitte щодо огляду МСФЗ 9 після впровадження
Оновлення планів Ради з МСБО: які проєкти в роботі?

25 січня 2022 року відбулося перше в цьому році засідання Ради з МСБО, на якому обговорювали оновлення плану роботи Ради (попереднє оновлення було в серпні 2021 року) і визначали пріоритетні завдання на поточний рік.

Читати всю статтю...
Новини міжнародного оподаткування

KPMG в Україні підготувала чергову добірку новин у сфері міжнародного оподаткування за листопад – грудень 2021 р.

Читати всю статтю...
Утилізація імпортного браку - що з оподаткуванням

Податківці роз'яснили оподаткування при списанні імпорту

Імпортний ПК не залежить від дати проведення у СЕА ПДВ

Податківці нагадують платникам ПДВ правила формування податкового кредиту при імпорті

Тема номера
Дія Сіті: податкове стимулювання новацій

Скільки б інших "плюшок" не пропонували ІТ-галузі, найсмачнішою все ж виглядає саме особливий режим оподаткування. Особливо в частині виплат працівникам і виконавцям. Тож сьогодні пропонуємо розглянути, як бачать застосування податкових індульгенцій самі контролери.

Чим відрізняється гіг-контракт від договору з ФОПом

Гіг-контракт - це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує ознаки трудового та цивільно-правового договору. Іншими словами, це система роботи, коли співробітників не приймають в штат, а запрошують на конкретні проєкти, де вони у визначені строки вирішують поставлені задачі.

Раніше для цього укладались цивільно-правові договори з ФОП. Така форма залучення гарантувала компаніям сприятливий податковий режим (спрощену систему оподаткування), а спеціалістам - свободу щодо графіку і місця роботи.

Водночас, при такому способі співпраці фахівці були позбавлені соціальних гарантій: права на вихідні, відпустку, обідню перерву, лікарняний тощо. Крім того, модель співпраці між компаніями та ФОПами могла бути кваліфікована як "приховування трудових відносини", що мало наслідком накладення значних штрафів.

Читати всю статтю...
Non-disclosure agreement: що нового принесла Дія Сіті

Сучасне ведення бізнесу передбачає постійний обмін інформацією як між контрагентами, так і між компанією та співробітниками, і, звісно, найцінніша інформація має мати статус конфіденційної та вимагає особливого поводження. Цінність такої інформації може перебільшувати вартість матеріальних активів, особливо це стосується IT-сфери, де надто велика конкуренція й витік даних можуть суттєво вплинути на майбутнє бізнесу.

Дія Сіті – рятівний ковчег чи "пекло поперед батька"?

"Наприкінці січня 2022 року розпочато функціонування спеціального правового режиму Дія Сіті". Подібні заголовки лунають звідусіль - від звичайних новинних порталів, до спеціалізованих юридичних та IT спільнот.

Читати всю статтю...
Дія Сіті: трудозарплатний аспект

Однією із цьогорічних новацій є запуск державою проєкту Дія Сіті, і цій темі присвячено наш випуск. У сьогоднішніх матеріалах можна знайти різні аспекти його функціонування, зокрема в цьому розберемо особливості питань трудових відносин та оплати праці для резидентів Дія Сіті (далі будемо скорочувати РДС).

Підприємці, що співпрацюють в рамках Дія Сіті, можуть не сплачувати ЄСВ за себе

Податківці роз'яснили коли ФОП може не платити ЄСВ

Положення про неконкуренцію (non-compete clauses) в українських реаліях використання трудових ресурсів

Чи можна наразі включати в трудові договори і використовувати положення про неконкуренцію або так звані non-compete clauses? Це питання викликає чимало дискусій. Читайте далі, щоб дізнатися про особливості регулювання non-compete clauses в Україні та про те, як краще використовувати такий юридичний інструмент.

Читати всю статтю...
Парламент прийняв податковий блок до Дія Сіті

14 грудня 2021 року Верховна Рада України, незважаючи на те, що Україна підписала з МВФ меморандум щодо відмови від податку на виведений капітал (ПнВК), прийняла закон про ухвалення податкового блоку функціонування режиму Дія Сіті, яким, зокрема, вводить можливість сплачувати податок на прибуток "на особливих умовах", тобто за ставкою 9 % із специфікою податку на виведений капітал.

Дія Сіті: виклик чи перспектива для подальшого розвитку IT-бізнесу в Україні

З кожним роком ІТ-сектор в Україні стрімко зростає. За офіційними даними у 2020-21 роках кількість ІТ-компаній у країні зросла на 22% - з комп'ютерними послугами, на 10% - з інформаційними. Саме тому стимулювання розвитку української IT-індустрії шляхом створення більш гнучкого правового та податкового поля є передумовою залучення іноземних інвестицій, що, в свою чергу, дозволить створити більш прозорі та конкурентні умови ведення бізнесу.

Читати всю статтю...
Гіг-контракти. Що це таке? Які умови та особливості таких контрактів?

15 липня 2021 р. Верховна Рада ухвалила Закон № 1667-IX "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", який передбачає створення спеціального правового режиму для ІТ-галузі. Закон передбачає ряд заходів, які сприятимуть розвитку IT-індустрії, зокрема, запровадження гіг-контрактів.

Читати всю статтю...
Бухгалтерські алгоритми
Чому компанії мають завчасно готуватися до МСФЗ?

Дотримання вимог законодавства хвилює переважну більшість керівників і власників бізнесу, але переходу на звітування за МСФЗ чомусь приділяють менше уваги, будучи впевненими, що це стосується лише роботи бек-офісу та не створює додаткової цінності.

Прикладна аналітика
Відкоригувати не можна залишити: які оновлення чекають на платників податків у разі проведення перевірок щодо наявності чи відсутності ділової мети

Одним з інструментаріїв податкового контролю щодо виплат на користь нерезидентів є тест ділової мети. Упродовж останніх двох років він зазнав певних трансформацій. У 2021 році профільні органи державної влади почали роботу з підготовки роз'яснень щодо запроваджених оновлень.

Оновлення Керівництва ОЕСР з трансфертного ціноутворення вперше за п'ять років

20 січня 2022 року ОЕСР опублікувала оновлену версію своїх Правил (рекомендацій) щодо трансфертного ціноутворення для транснаціональних корпорацій та податкових адміністрацій (далі – ТЦ 2022).

Директива ЄС щодо боротьби з неправомірним використанням компаній-оболонок: що і як?

22 грудня 2021 року Європейська комісія (далі – Комісія) представила ключову ініціативу щодо боротьби з неправомірним використанням компаній-оболонок ("паперових" компаній, компаній-"пустишок", фіктивних компаній, компаній-одноденок) – т. зв. shell entities (companies) – з метою боротьби з незаконним ухиленням від оподаткування. Відповідна ініціатива віднайшла своє відображення в проєкті Директиви UNSHELL, а саме Directive to prevent the misuse of what it sees as shell entities.

Розрахунок рентабельності для цілей ТЦУ: підводне каміння й неочевидні можливості

Завершився черговий звітний рік, і для платників податку на прибуток, які здійснюють контрольовані операції, знову набуває актуальності їх аналіз щодо відповідності принципу "витягнутої руки". Одним із питань, яке потрібно вирішити платнику податків, є розрахунок показників рентабельності цих операцій.

Спір щодо оскарження статусу бенефіціарного отримувача доходів

10 листопада 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва (Суд) ухвалив рішення у справі № 640/21092/21 щодо визнання отримувача процентного доходу бенефіціарним власником такого доходу.

Читати всю статтю...
Оподаткування іноземних компаній в Україні. Про що необхідно подбати власникам іноземних компаній

Після відтермінування деяких положень резиденти України, які володіють прямо чи опосередковано іноземними компаніями, з початку 2022 року отримали нові обов'язки щодо сплати податків в Україні або як мінімум щодо інформування податкових органів про такі наявні іноземні компанії. Помилки чи неподання інформації загрожують штрафами до 2,5 млн грн.

Дісталися Австрії та Нідерландів. З обома юрисдикціями оновлено ставки податку на репатріацію для окремих видів доходів

Ще у 2020 році, коли в Конвенції з Кіпром, який користується неабияким попитом серед українських підприємців, змінилися умови щодо оподаткування доходів в Україні, чимала кількість платників упустили ці оновлення та продовжували утримувати податок із пасивних доходів, що виплачували резидентам Кіпру за "старими ставками" ще протягом деякого часу у 2020 році. Це призвело до необхідності виправляти помилки "заднім числом". Цьогоріч ставки податку й не тільки змінилися в Конвенціях з Австрією та Нідерландами.

Практика: експерти відповідають
Як розкривати у звітності нові МСФЗ?
Чи правомірно застосовувати 10-відсотковий тест і для визначення істотності модифікації фінансових активів

Для визначення істотності модифікації фінансових зобов'язань ми застосовуємо 10-відсотковий тест щодо грошових потоків до й після модифікації. Чи правомірно застосовувати аналогічний тест і для визначення істотності модифікації фінансових активів?

Запрацювали КІК-правила: чи потрібно повідомляти про існуючі старі КІК

З 2022 року в Україні запрацювали КІК-правила. І перше запитання, яке масово почало турбувати українських контролерів іноземних структур: чи потрібно одразу повідомляти про вже існуючі на початок 2022 року компанії, зареєстровані за кордоном?

XBRL для добровільного МСФЗ: що робити вже сьогодні

Питання, яке хвилює бізнес від початку року, врешті стало зрозумілим. XBRL – це нова законодавча вимога для всіх компаній, незалежно від того, застосовують вони МСФЗ добровільно чи за вимогами законодавства.

Читати всю статтю...
Чи потрібно згідно з МСФЗ створювати забезпечення під 14-денні відпустки в разі народження дитини?

Чи потрібно згідно з МСБО 19 "Виплати працівникам" створювати забезпечення на оплату 14-денних відпусток у разі народження дитини?

Читати всю статтю...
Особлива думка
Складнощі перекладу: дооцінка основного засобу

Яким стандартом передбачено, що в разі визнання дооціненого основного засобу необоротним активом, призначеним для продажу, компанія має виділяти окремо в капіталі дооцінку, пов’язану з таким основним засобом?

Читати всю статтю...
Кругозір
Як планують диджиталізувати розкриття бенефіціарів

Цифровізація заполоняє всі сфери громадського життя та господарювання. Серед ініціатив – диджиталізація процесу розкриття фактичних власників бізнесу.

Словник цифрової трансформації

Майже кожен аспект бізнесу може підпадати під вплив цифрової трансформації. Цей стислий словник найвагоміших термінів, пов'язаних із цифровою трансформацією, допоможе краще її зрозуміти й обрати правильний варіант.

Цифрова економіка: нова реальність чи забавки айтішників

Останнім часом інфопростір так щільно насичений усілякими повідомленнями про "інновації", що стає очевидним: диджиталізація вже є невіддільною частиною нашої буденності. Утім, попри свій буденний характер, інновації в нашому житті все ж дивним чином продовжують співіснувати із чи не "кам'яновічними технологіями" (технологии каменного века).

Та хай там як, а кожному притаманне прагнення до розвитку, тож сьогодні пропонуємо поговорити про цифровізацію, зокрема, в економічній сфері.

Стратегія диджиталізації держфінансів

Як держава планує подальшу цифровізацію у сфері держфінансів

Професійний розвиток
Як читати МСФЗ

Традиційно представники вітчизняної бухгалтерської професії прагнули до регламентації правил обліку. Коли щодо кожного процесу є чіткі нормативи що та як відображати – працювати начебто простіше.

Однак стрімкі зміни й можливість різночитань спрямовують облікову думку в інше русло – до професійних суджень. І для того щоб раціоналізувати роботу вже недостатньо просто читати правила – необхідно формувати власне бачення облікової картини.

Читати всю статтю...
Ділова англійська. Як просунутися вперед і досягти професійного володіння?

Англійська продовжує відігравати ключову роль у міжнародній комунікації. Щоб вільно спілкуватися з іноземними бізнес-партнерами, недостатньо просто вивчити десятки тисяч слів, запам'ятати модні сленгові вирази та записати декілька ефектних ідіом. Відточувати навички ділового спілкування необхідно через регулярні діалоги, без яких досягти суттєвого прогресу практично неможливо.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua