Використання транзитних компаній у міжнародних структурах може створювати середовище для недобросовісної податкової конкуренції. Саме через це у світі поступово посилюються методи боротьби з використанням транзитних компаній та застосовуються інструменти для ідентифікації компаній, які не мають економічної присутності і використовуються виключно з метою отримання податкових пільг.
25 січня 2022 року відбулося перше в цьому році засідання Ради з МСБО, на якому обговорювали оновлення плану роботи Ради (попереднє оновлення було в серпні 2021 року) і визначали пріоритетні завдання на поточний рік.
KPMG в Україні підготувала чергову добірку новин у сфері міжнародного оподаткування за листопад – грудень 2021 р.
Податківці роз'яснили оподаткування при списанні імпорту
Податківці нагадують платникам ПДВ правила формування податкового кредиту при імпорті
Скільки б інших "плюшок" не пропонували ІТ-галузі, найсмачнішою все ж виглядає саме особливий режим оподаткування. Особливо в частині виплат працівникам і виконавцям. Тож сьогодні пропонуємо розглянути, як бачать застосування податкових індульгенцій самі контролери.
Гіг-контракт - це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує ознаки трудового та цивільно-правового договору. Іншими словами, це система роботи, коли співробітників не приймають в штат, а запрошують на конкретні проєкти, де вони у визначені строки вирішують поставлені задачі.
Раніше для цього укладались цивільно-правові договори з ФОП. Така форма залучення гарантувала компаніям сприятливий податковий режим (спрощену систему оподаткування), а спеціалістам - свободу щодо графіку і місця роботи.
Водночас, при такому способі співпраці фахівці були позбавлені соціальних гарантій: права на вихідні, відпустку, обідню перерву, лікарняний тощо. Крім того, модель співпраці між компаніями та ФОПами могла бути кваліфікована як "приховування трудових відносини", що мало наслідком накладення значних штрафів.
Сучасне ведення бізнесу передбачає постійний обмін інформацією як між контрагентами, так і між компанією та співробітниками, і, звісно, найцінніша інформація має мати статус конфіденційної та вимагає особливого поводження. Цінність такої інформації може перебільшувати вартість матеріальних активів, особливо це стосується IT-сфери, де надто велика конкуренція й витік даних можуть суттєво вплинути на майбутнє бізнесу.
"Наприкінці січня 2022 року розпочато функціонування спеціального правового режиму Дія Сіті". Подібні заголовки лунають звідусіль - від звичайних новинних порталів, до спеціалізованих юридичних та IT спільнот.
Однією із цьогорічних новацій є запуск державою проєкту Дія Сіті, і цій темі присвячено наш випуск. У сьогоднішніх матеріалах можна знайти різні аспекти його функціонування, зокрема в цьому розберемо особливості питань трудових відносин та оплати праці для резидентів Дія Сіті (далі будемо скорочувати РДС).
Податківці роз'яснили коли ФОП може не платити ЄСВ
Чи можна наразі включати в трудові договори і використовувати положення про неконкуренцію або так звані non-compete clauses? Це питання викликає чимало дискусій. Читайте далі, щоб дізнатися про особливості регулювання non-compete clauses в Україні та про те, як краще використовувати такий юридичний інструмент.
14 грудня 2021 року Верховна Рада України, незважаючи на те, що Україна підписала з МВФ меморандум щодо відмови від податку на виведений капітал (ПнВК), прийняла закон про ухвалення податкового блоку функціонування режиму Дія Сіті, яким, зокрема, вводить можливість сплачувати податок на прибуток "на особливих умовах", тобто за ставкою 9 % із специфікою податку на виведений капітал.
З кожним роком ІТ-сектор в Україні стрімко зростає. За офіційними даними у 2020-21 роках кількість ІТ-компаній у країні зросла на 22% - з комп'ютерними послугами, на 10% - з інформаційними. Саме тому стимулювання розвитку української IT-індустрії шляхом створення більш гнучкого правового та податкового поля є передумовою залучення іноземних інвестицій, що, в свою чергу, дозволить створити більш прозорі та конкурентні умови ведення бізнесу.
15 липня 2021 р. Верховна Рада ухвалила Закон № 1667-IX "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", який передбачає створення спеціального правового режиму для ІТ-галузі. Закон передбачає ряд заходів, які сприятимуть розвитку IT-індустрії, зокрема, запровадження гіг-контрактів.
Дотримання вимог законодавства хвилює переважну більшість керівників і власників бізнесу, але переходу на звітування за МСФЗ чомусь приділяють менше уваги, будучи впевненими, що це стосується лише роботи бек-офісу та не створює додаткової цінності.
Одним з інструментаріїв податкового контролю щодо виплат на користь нерезидентів є тест ділової мети. Упродовж останніх двох років він зазнав певних трансформацій. У 2021 році профільні органи державної влади почали роботу з підготовки роз'яснень щодо запроваджених оновлень.
20 січня 2022 року ОЕСР опублікувала оновлену версію своїх Правил (рекомендацій) щодо трансфертного ціноутворення для транснаціональних корпорацій та податкових адміністрацій (далі – ТЦ 2022).
22 грудня 2021 року Європейська комісія (далі – Комісія) представила ключову ініціативу щодо боротьби з неправомірним використанням компаній-оболонок ("паперових" компаній, компаній-"пустишок", фіктивних компаній, компаній-одноденок) – т. зв. shell entities (companies) – з метою боротьби з незаконним ухиленням від оподаткування. Відповідна ініціатива віднайшла своє відображення в проєкті Директиви UNSHELL, а саме Directive to prevent the misuse of what it sees as shell entities.
Завершився черговий звітний рік, і для платників податку на прибуток, які здійснюють контрольовані операції, знову набуває актуальності їх аналіз щодо відповідності принципу "витягнутої руки". Одним із питань, яке потрібно вирішити платнику податків, є розрахунок показників рентабельності цих операцій.
10 листопада 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва (Суд) ухвалив рішення у справі № 640/21092/21 щодо визнання отримувача процентного доходу бенефіціарним власником такого доходу.
Після відтермінування деяких положень резиденти України, які володіють прямо чи опосередковано іноземними компаніями, з початку 2022 року отримали нові обов'язки щодо сплати податків в Україні або як мінімум щодо інформування податкових органів про такі наявні іноземні компанії. Помилки чи неподання інформації загрожують штрафами до 2,5 млн грн.
Ще у 2020 році, коли в Конвенції з Кіпром, який користується неабияким попитом серед українських підприємців, змінилися умови щодо оподаткування доходів в Україні, чимала кількість платників упустили ці оновлення та продовжували утримувати податок із пасивних доходів, що виплачували резидентам Кіпру за "старими ставками" ще протягом деякого часу у 2020 році. Це призвело до необхідності виправляти помилки "заднім числом". Цьогоріч ставки податку й не тільки змінилися в Конвенціях з Австрією та Нідерландами.
Для визначення істотності модифікації фінансових зобов'язань ми застосовуємо 10-відсотковий тест щодо грошових потоків до й після модифікації. Чи правомірно застосовувати аналогічний тест і для визначення істотності модифікації фінансових активів?
З 2022 року в Україні запрацювали КІК-правила. І перше запитання, яке масово почало турбувати українських контролерів іноземних структур: чи потрібно одразу повідомляти про вже існуючі на початок 2022 року компанії, зареєстровані за кордоном?
Питання, яке хвилює бізнес від початку року, врешті стало зрозумілим. XBRL – це нова законодавча вимога для всіх компаній, незалежно від того, застосовують вони МСФЗ добровільно чи за вимогами законодавства.
Чи потрібно згідно з МСБО 19 "Виплати працівникам" створювати забезпечення на оплату 14-денних відпусток у разі народження дитини?
Яким стандартом передбачено, що в разі визнання дооціненого основного засобу необоротним активом, призначеним для продажу, компанія має виділяти окремо в капіталі дооцінку, пов’язану з таким основним засобом?
Цифровізація заполоняє всі сфери громадського життя та господарювання. Серед ініціатив – диджиталізація процесу розкриття фактичних власників бізнесу.
Майже кожен аспект бізнесу може підпадати під вплив цифрової трансформації. Цей стислий словник найвагоміших термінів, пов'язаних із цифровою трансформацією, допоможе краще її зрозуміти й обрати правильний варіант.
Останнім часом інфопростір так щільно насичений усілякими повідомленнями про "інновації", що стає очевидним: диджиталізація вже є невіддільною частиною нашої буденності. Утім, попри свій буденний характер, інновації в нашому житті все ж дивним чином продовжують співіснувати із чи не "кам'яновічними технологіями" (технологии каменного века).
Та хай там як, а кожному притаманне прагнення до розвитку, тож сьогодні пропонуємо поговорити про цифровізацію, зокрема, в економічній сфері.
Як держава планує подальшу цифровізацію у сфері держфінансів
Традиційно представники вітчизняної бухгалтерської професії прагнули до регламентації правил обліку. Коли щодо кожного процесу є чіткі нормативи що та як відображати – працювати начебто простіше.
Однак стрімкі зміни й можливість різночитань спрямовують облікову думку в інше русло – до професійних суджень. І для того щоб раціоналізувати роботу вже недостатньо просто читати правила – необхідно формувати власне бачення облікової картини.
Англійська продовжує відігравати ключову роль у міжнародній комунікації. Щоб вільно спілкуватися з іноземними бізнес-партнерами, недостатньо просто вивчити десятки тисяч слів, запам'ятати модні сленгові вирази та записати декілька ефектних ідіом. Відточувати навички ділового спілкування необхідно через регулярні діалоги, без яких досягти суттєвого прогресу практично неможливо.