Примітки до фінансової звітності – це завжди предмет професійних дискусій на будь-якому рівні – від укладачів МСФЗ-звітності до розробників МСФЗ. Нагадаю, що ще в березні 2021 року Рада МСБО оприлюднила проєкт ED/2021/3 "Вимоги до розкриттів у МСФЗ – експериментальний підхід" (поправки до МСФЗ (IAS) 19 і МСФЗ (IFRS) 13). Зверніть увагу: це не стандарт, це – підхід. І в разі його ухвалення він стане орієнтиром для внесення змін до МСФЗ в частині розкриття інформації. Первісно його обговорення мало тривати до 21 жовтня 2021 року, але, зважаючи на важливість питання, цей термін продовжено до січня 2022 року. Я не буду аналізувати перелік питань, які підлягають розкриттю, бо сутність не в питаннях, а в самому підході. Питання ми вже проаналізуємо, коли документ буде ухвалено в остаточній редакції. Натомість хочу зупинитися на принципово новому підході.
Незважаючи на проголошену орієнтацію національних стандартів на МСФЗ, у системі НП(С)БО немає окремого стандарту, що б регулював порядок відображення подій після дати балансу, проте це питання знайшло своє відображення в НП(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах". У системі МСФЗ цьому питанню присвячено окремий Стандарт – МСБО 10 "Події після звітного періоду".
Із 30 листопада до 1 грудня 2021 року на черговій зустрічі в Комітеті з інтерпретацій МСФЗ, який дає тлумачення непростим ситуаціям із застосуванням чинних принципів МСФЗ, обговорювали такі питання:
• проблема принципала-агента під час перепродажу програмного забезпечення та обліку таких транзакцій згідно з IFRS 15;
• економічні вигоди від використання вітрових електростанцій у контексті застосування IFRS 16;
• державне регулювання в разі порушення квот викидів (облік умовних зобов'язань за IAS 37).
26 листопада 2021 року Рада з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в попередньому варіанті опублікувала зміни до МСБО 7 "Звіт про рух грошових коштів" та МСФЗ 7 "Фінансові інструменти: розкриття інформації" для підвищення прозорості угод фінансування поставок та їх впливу на зобов'язання і грошові потоки компанії.
1 січня набувають чинності нові правила для нерезидентів, що постачають електронні послуги українцям. Нагадаємо: їх було запроваджено Законом від 03.06.2021 р. № 1525. Тож, розглянемо, хто, за що та як має сплачувати так званий "податок на Google".
Як зміниться оподаткування рекламних послуг нерезидента.
У цій статті розглянемо, які саме зміни відбулись в алгоритмі розрахунку цієї податкової різниці та яким чином таку різницю слід обчислювати.
30 листопада 2021 року на сайті Ради МСБО опубліковано переклад Таксономії МСФЗ 2021 українською мовою. Цю таксономію буде покладено в основу звітування у форматі XBRL у 2022 році. Пропонуємо короткий огляд змін порівняно з попереднім варіантом таксономії-2020.
Відтоді, коли в житті ТОВ з'явився корпоративний договір, минуло майже три роки, однак попит на підготовку таких договорів тільки пожвавлюється. А втім, багато хто все ще розмірковує над доцільністю їх укладення, тож запропонована інформація допоможе зрозуміти сутність корпоративного договору та, можливо, стане поштовхом до його застосування.
Останні зміни податкового законодавства посилили й до того вагоме значення питань трансфертного ціноутворення (ТЦУ). Відтепер наслідком донарахувань податку на прибуток у зв'язку з невідповідністю контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" може стати наявність так званих конструктивних дивідендів. До чого готуватись за підсумками 2021 року?
Уже третій місяць в Україні триває процедура одноразового добровільного декларування, запроваджена Законом "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету" від 15.06.2021 р. № 1539-IX. Тож пригадаймо ключові його тези, які допоможуть з'ясувати, що, кому й коли потрібно задекларувати.
Оцінювання успішності бізнесу лише за фінансовими показниками відходить у минуле. Чимраз більше інвесторів придивляються й до корпоративних політик загалом. Та й, власне, підприємства дедалі частіше міряються не лише прибутками. З огляду на наближення звітної кампанії пропонуємо повернутися до теми розкриття нефінансової інформації.