Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№02
Лютий 2021
Від редактора:
Шановні читачі!
Перед вами свіжий випуск електронного видання Вісник МСФЗ (в Україні). Сьогодні ми традиційно ознайомимо вас із головними нововведеннями фінансової звітності та суміжних галузей. Зокрема, дізнаємося, які зміни було внесено до Угоди між Україною та ОАЕ про уникнення подвійного опод...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Новини та коментарі
Продаж іноземного бізнесу у 2020 році без ПДФО
Дивіденди нерезиденту оподатковуються незалежно від форми виплати
Посередництво нерезидента між резидентами
Роялті нерезиденту через посередника
Фінзвітність – незмінний супутник прибуткової декларації
Повернення нерезиденту частки без податку на репатріацію
Підписано Протокол про внесення змін до Угоди між Україною і ОАЕ про уникнення подвійного оподаткування
МСФЗшник переуклав договір оренди на приміщення, яке раніше поліпшували: що в податково-прибутковому обліку
Реєстрація нерезидентів іде повним ходом – рапортує ДПС
Внесок нерезидента кредиторкою: податкові наслідки
Що спільного у фінустанов і лізингових компаній: УПК № 22

Узагальнююча податкова консультація щодо застосування окремих положень підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 та пункту 140.2 статті 140 Податкового кодексу України, затверджена наказом Мінфіну від 19.01.2021 р. № 22

Тема номера
Представництво нерезидента: згадати все

Для представництв нерезидентів в Україні сезон 2020 – 2021 видався, м'яко кажучи, динамічним. Новації для них законодавець "відсипав" доволі щедро й водночас доволі хаотично. Тому наприкінці 2020 року представництва опинилися у вихорі новацій, розібратися з яким без додаткових роз'яснень стало завданням непростим. Тож після всього цього законодавчого "бенкету" спробуємо систематизувати чинні нині положення.

Постійне представництво нерезидента в Україні

Представництво як організаційно-правова форма діяльності в Україні є не таким поширеним, як, до прикладу, ТОВ, тому більшості представників бізнесу, юристів чи бухгалтерів не завжди відомі особливості реєстрації, обліку та оподаткування таких суб'єктів. Якщо додати до всього ще й інформацію про те, що йдеться про постійне представництво нерезидента в Україні, – рівень складності розуміння питання значно зростає.

Тож у цій статті спробуємо з'ясувати особливість реєстрації та обліку постійного представництва нерезидента в Україні, а також його відмінності від непостійного представництва.

Нерезиденти: гайд роз'ясненнями податківців

З огляду на значні корективи в податковому законодавстві та національні особливості нормотворчості, корисно час від часу ознайомлюватися з трактуванням податківцями певного питання. Сьогодні пропонуємо оглянути позиції фіскалів щодо операцій із нерезидентами.

Читати всю статтю...
Негрошові виплати нерезиденту: як нарахувати податок і відзвітувати

У цій публікації спробуємо систематизувати інформацію щодо розрахунку податку на "натуральні" доходи нерезидентів.

Прикладна аналітика
Особливості укладення угод M&A (злиття та поглинання) як один із механізмів подолання економічних шоків, спричинених пандемією COVID-19

Як стверджують деякі міжнародні фінансові аналітики, активізація процедур злиття та поглинання (mergers and acquisitions, далі – M&A) стане одним із найшвидших способів подолання економічних шоків, спричинених пандемією COVID-19. Це пояснюють тим, що під час ведення господарської діяльності в умовах жорсткої конкуренції M&A мають низку переваг.

Скринінг іноземних інвестицій в Україну – ризик закрити двері для іноземних інвесторів

20 січня 2021 року Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Закону України "Про здійснення іноземних інвестицій у суб'єкти господарювання, що мають стратегічне значення для національної безпеки України" (далі – Законопроєкт). Перші версії Законопроєкту для громадського обговорення було опубліковано на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі – Мінекономіки) ще в листопаді 2019 року, а потім – у травні 2020 року.

Схваленим Законопроєктом запропоновано запровадити так званий "скринінг" прямих іноземних інвестицій у стратегічні суб'єкти господарювання – механізм державного контролю за іноземними інвестиціями у найважливіші для держави сфери. Механізм скринінгу в тій чи іншій формі є в багатьох країнах світу, які запроваджують його в основному з метою захисту національної безпеки та публічного порядку. При цьому кожна держава по-різному підходить до визначення різних елементів свого механізму скринінгу – які сфери економіки слід контролювати, які органи здійснюють контроль, які критерії, процедура тощо.

30-відсоткове коригування фінансового результату: готуємось до подання декларації з податку на прибуток за 2020 рік

Останніми роками для платників податку на прибуток підприємств усе більшої актуальності набуває необхідність здобуття знань у такій сфері, як трансфертне ціноутворення (далі – ТЦУ). При цьому правила ТЦУ стосуються не лише компаній, які здійснюють контрольовані операції відповідно до ст. 39 ПКУ.

Справедлива вартість: як криза трансформує умови та підходи до оцінки

Коронакриза зачепила практично всі сфери життєдіяльності людей, змінивcя світовий порядок і змусив світ пристосуватися до нової реальності. Наслідки пандемії і сьогодні продовжують впливати на економічну активність та фінансові ринки, а будь-які прогнози мають високу ступінь невизначеності. Оцінка бізнесу теж зазнала чимало змін. Які ж треба зробити висновки та як розібратись у тонкощах перетворень?

Дивіденди – 2021: на що звернути увагу

Розподіл прибутку – тема доволі специфічна для будь-якого бізнесу. А нинішні умови господарювання та законодавчі новації додатково прикрасили її свіжими "родзинками". Тож варто пригадати що й до чого в дивідендних питаннях.

Практика: експерти відповідають
Оподаткування доходів нерезидентів: на що звернути увагу

У цій публікації ми зробимо огляд змін щодо оподаткування податком на прибуток доходів нерезидентів, за винятком тих нерезидентів, які ведуть постійну підприємницьку діяльність на території України, що потребує реєстрації такого нерезидента в податкових органах України та створення постійного представництва. Тобто питання оподаткування доходів нерезидента, які отримують через постійне представництво, не буде предметом розгляду цієї статті. Предметом же нашого огляду стануть доходи, які або класифікуються як пасивні доходи, що нерезидент отримує з джерела походження з України, або як доходи за окремими видами послуг, які надають такі нерезиденти за межами території України, але оплачують їх споживачі-резиденти.

Усе про КІК: податки, терміни, процедура та штрафи

Для українських бізнесменів рік, що минув, запам'ятається надовго з деяких об'єктивних причин. І, крім іншого, не встигнули пробити куранти, що знаменували перехід у нове десятиліття, як було законодавчо закріплено правила (Закон № 466-IX від 16.01.2020 р., законопроєкт № 1210) про контрольовані іноземні компанії (КІК). Що це означає для вітчизняних підприємців, що таке КІК та в яких випадках на вас поширюються нові правила?

Основна мета BEPS: плюси й мінуси

Останні декілька років усе частіше в українських ЗМІ та на різних бізнес-форумах лунають слова: "упровадження BEPS", "нові реалії BEPS", "українському бізнесу необхідно звикати до реалій BEPS" тощо. Що таке BEPS, чому BEPS є настільки гучною подією для України, його плюси й мінуси пропонуємо з'ясувати далі.

Декларування КІК в Україні: нюанси й особливості

Кінець 2020 року виявився сприятливим для бізнесу з позиції внесення низки важливих змін до попередньо прийнятих нормативно-правових актів. Зокрема, після відтермінування обов'язкового використання РРО фізичними особами – підприємцями на спрощеній системі оподаткування Верховна Рада також вирішила відтермінувати оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК), яке мало розпочатися вже з 2021 року.

Для цього було прийнято Закон № 1117-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об'єктів оподаткування", який визначає, що першим звітним роком для звіту про КІК є 2022, а отже фактичне подання звіту має відбутися у 2023 році. Такі зміни дають змогу більш докладно вивчити особливості оподаткування й звітності контролюючих осіб КІК, а також, за необхідності, змінити наявну структуру свого бізнесу.

Однак через рік звітувати про КІК усе ж таки доведеться. Як це робити і що подавати податківцям – розповімо далі.

Ухилення від сплати податків: огляд практики та поради щодо захисту

За перше півріччя 2020 р. слідчі органи ДПС зареєстрували 480 кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків. У цих справах розслідують випадки несплати до бюджету підприємством суми не менше як 3153000 грн. Несплата податків у такій чи більшій сумі несла ризик притягнення до кримінальної відповідальності у 2020 році. У зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму у 2021 році сума підвищилась і становить 3405000 грн.

Що означає кримінальне провадження за ст. 212 КК України? Як їх розпочинають та як захистите себе в таких справах? Яку позицію в цій категорії справ обстоюють суди? Коротко й по суті – далі у статті.

Закон № 1117 і контрольовані іноземні компанії: аналіз ключових змін

Загартованому українському бізнесу давно не звикати до змін податкового законодавства "під ялинку". І Закон № 1117 традиційно не став винятком, хоча оприлюднення його 31 грудня – це певний рекорд із тримання інтриги.

Ну і серед отриманих змін, мабуть, найочікуванішим (принаймні серед власників іноземного бізнесу) було відтермінування правил оподаткування контрольованих іноземних компаній (далі – КІК). Про ці та інші КІК-зміни читайте далі в нашій статті.

Сировинні товари в ТЦУ: нарешті запрацювало

На практиці застосування біржових котирувань викликало ряд питань, а в деяких випадках їх застосування не було можливим взагалі.

Оподаткування в Україні для компаній-нерезидентів

Останнім часом Україну потрясають податкові зміни. Зокрема, це пов'язано з глобальними світовими процесами боротьби з агресивними методами податкового планування. Зміни спрямовано на те, щоб прибуток не виводили з-під оподаткування та повною мірою податки було акумульовано в державній казні.

Закон № 466, який прийнято на підставі гучного законопроєкту № 1210, перевернув з ніг на голову звичні правила податкового життя. Навздогін було прийнято Закон від 14.07.2020 р. № 786-IX, який точково деталізував деякі аспекти оподаткування. Наразі Закон від 17.12.2020 р. № 1117-IX фінально поставив крапку в податкових нововведеннях, що стосуються впровадження Україною міжнародних засад оподаткування.

У цій статті поговоримо про оподаткування доходів, що виникають у компаній-нерезидентів на території України, а також про зміни, що стосуються цієї сфери.

ТЦУ: аналіз УПК від Мінфіну
Професійний розвиток
Підвищення кваліфікації з МСФЗ: де, як і чому ще можна повчитися

Постійний професійний розвиток є невід'ємною складовою в будь-якій сфері. Фахівці з міжнародних стандартів фінансової звітності, безумовно, винятком не є. Але, з огляду на специфіку бухгалтерської професії, аби постійно актуалізувати знання, доводиться "бігти з усіх сил" навіть задля того, щоб "просто стояти на місці". А от щоб рухатись вперед до нових професійних вершин, доводиться буквально дотримуватись рекомендацій відомого персонажа Льюїса Керрола та "бігти удвічі швидше".

Читати всю статтю...
Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua