Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№12
Грудень 2019
Від редактора:
Добрий день, шановні друзі!
У цьому передсвятковому номері ми традиційно поділимося з вами найважливішою і найкориснішою інформацією зі сфери МСФЗ та суміжних галузей. Зокрема, довідаємося:
– як зберігатимуть корисність стандартів МСФЗ у наступному році;
– що нового вирішили стосовно МСФЗ 1...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Новини та коментарі
Національний банк знизив облікову ставку до 13,5 %
Нацбанк удвічі збільшив ліміт для інвестицій українців за кордон
Що нового вирішили стосовно МСФЗ 17

Це вже не перший подкаст, цілком і повністю присвячений запропонованим у червні обмеженим змінам до МСФЗ 17 "Договори страхування".

Читати всю статтю...
Кабмін хоче уникнення подвійного оподаткування з "азійським тигром"

Положення протоколу повністю відповідають вимогам Модельної конвенції Організації економічного співробітництва та розвитку.

Тема номера
Перехід на МСФЗ: податкові ризики

У разі переходу на МСФЗ цілком імовірним є виникнення питання узгодження податкових та облікових аспектів. Звісно, підприємству слід зосередити увагу насамперед на складенні фінансової звітності, яка відповідатиме усім вимогами МСФЗ. Однак важливо і врахувати наслідки змін, що виникли внаслідок трансформації, із податкового погляду. Зокрема, деякі об'єкти можуть мати мінімальний вплив на виникнення податкових різниць, а інші (наприклад, основні засоби) – доволі суттєвий.

Перехід на МСФЗ: доопрацювання інформаційних систем і початок обліку

Мета переходу на МСФЗ – це не лише складений пакет звітності відповідно до вимог міжнародних стандартів, а й ведення повноцінного МСФЗ-обліку. До того ж доопрацьовані під МСФЗ та готові до роботи інформаційні системи, можливість відображення всіх операцій узгоджено з вимогами МСФЗ – лише наявність усіх цих елементів є свідченням завершального етапу переходу на МСФЗ.

Перехід на МСФЗ: етапи трансформації та виявлення ключових різниць

Під час переходу на МСФЗ після аналізу фінансової звітності, складеної за національними вимогами, настає етап безпосереднього внесення коригувань, необхідних для підготовки повного пакета фінансової звітності підприємства, який відповідатиме МСФЗ. У загальному випадку цей процес має назву "трансформації фінансової звітності". При цьому складність і кількість трансформаційних процедур залежать від обсягу розбіжностей між вихідними й очікуваними даними.

Перехід на МСФЗ: попередні оцінки

В Україні процес гармонізації облікових вимог із МСФЗ останнім часом стосується переважно тих підприємств, що становлять суспільний інтерес. Якщо підприємство стикається з потребою переходу на МСФЗ уперше, важливим є вирішення ключових питань: з чого та коли розпочати, а також на яких моментах варто акцентувати в разі переходу. Щодо цього доцільно здійснити попередні оцінки, зосереджені на поточному стані бухгалтерського обліку й аналізі чинної облікової політики, з метою подальшого їх узгодження з оцінками відповідно до МСФЗ.

Перехід на МСФЗ: підготовча робота

Після здійснення попередніх оцінок розпочинають підготовчу роботу з переходу на облік і звітність за МСФЗ. Унаслідок цього підприємство має отримати облікову політику, що відповідає МСФЗ, розуміння процесу переходу з позиції автоматизації облікових операцій, підготовлений кадровий склад, а також розроблені шаблони для подальшого складання й подання звітності. Тож далі докладніше про особливості цих процесів.

Прикладна аналітика
Тренди програм податкового резидентства та паспортних програм

У зв'язку з очікуваними українськими законодавчими змінами 2020 – 2021 рр. питання імміграції – як "податкової", так і практичної – стає дедалі актуальнішим для громадян і резидентів України.

Напередодні закінчення звітного податкового 2019 року вважаємо корисним резюмувати, які важливі зміни останнім часом відбулися в програмах юрисдикцій, ефективних для особистого податкового планування, і які зміни можливі в новому, 2020 році.

Обмін інформацією в межах транскордонних банківських депозитів

Починаючи ще з 2009 року у відповідь на широку міжнародну стурбованість щодо ухилення від сплати податків G20 заявила, що "ера банківської таємниці закінчилася". Відтоді у всьому світі спостерігається різке розширення меж податкової прозорості в проекції міжнародної системи автоматичного обміну податковою й фінансовою інформацією за стандартом CRS (Common Reporting Standard), який використовують у Системі автоматичного обміну фінансовою інформацією (Standard on Automatic Exchange of Information – AEOI). Поряд з AEOI існує також Система обміну інформацією за запитом (Standard of Exchange of Information on Request – EOIR). На сьогодні більше як 150 юрисдикцій узяли на себе зобов'язання впроваджувати EOIR, а 130 юрисдикцій беруть участь у виконанні положень Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах (Mutual Administrative Assistance in Tax Matters – MAC), яка забезпечує міжнародно-правову базу для всіх типів обміну та до якої щороку долучається дедалі більше країн. Крім того, нині понад 100 юрисдикцій узяли на себе зобов'язання автоматично обмінюватися інформацією, що стосується офшорних рахунків, і більше як 90 уже розпочали такий обмін. Ці нові ініціативи ознаменували поступову затребуваність у глобальній прихильності щодо прозорості в оподаткуванні.

Читати всю статтю...
Застосування договорів про уникнення подвійного оподаткування
Операції з давальницькою сировиною між резидентами: що важливо знати переробнику й замовнику

У попередній статті ми розібрали нюанси оформлення й обліку давальницьких операцій у сфері ЗЕД, а саме: коли замовником є нерезидент, а переробником сировини – резидент. Тепер з'ясуємо особливості здійснення таких операцій між резидентами України, а також розглянемо приклади відображення їх в обліку замовника й переробника.

Контрольовані іноземні компанії: продовжуємо критичний аналіз законопроекту 1210

03 грудня 2019 р. у першому читанні було прийнято законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві від 30.08.2019 р. № 1210 (далі – Законопроект 1210). Хоч аналіз майбутніх правил оподаткування КІК ми починали із законопроекту 1210-1 як більш вірогідного для прийняття. А втім, у частині щодо КІК різниця неістотна та принципово нічого не змінює. Тож повернімося до Законопроекту 1210.

Читати всю статтю...
ТЦУ-штрафи, або Коли навіть використання міжнародних баз не рятує від санкцій

Огляд європейських судових рішень щодо ТЦУ. Частина 1. Роялті.

Transfer pricing is not art, it's not science … it's magic.

Читати всю статтю...
Практика: експерти відповідають
Обладнання отримали в операційну оренду: облік за МСФЗ 16

Підприємство – платник ПДВ, яке складає фінансову звітність за МСФЗ, 02.12.2019 отримало в операційну оренду від іншого ТОВ-резидента промислове обладнання (лінію для виробництва комбікорму) на 24 місяці без можливості викупу.

Місячна орендна плата становить 36 тис. грн, у т.ч. ПДВ – 6 тис. грн, сплачуватимуть наприкінці кожного місяця (на підставі наданого акта).

Згідно з умовами договору ще до отримання обладнання орендар сплатив авансом орендну плату за останній місяць користування обладнанням (36 тис. грн, у т.ч. ПДВ – 6 тис. грн). З метою обкладення ПДВ договір класифіковано як оперативний лізинг (оренда). Обладнання використовують в оподатковуваних операціях господарської діяльності (виробництво та продаж комбікорму).

Поясніть, як у такому випадку правильно визнати актив із права користування й орендне зобов'язання в бухгалтерському обліку відповідно до МСФЗ 16 "Оренда"?

Особлива думка
Як зберегти корисність стандартів МСФЗ у наступному році й надалі

Віце-голову Ради з міжнародних стандартів фінансової звітності (IASB) Сью Ллойд (Sue Lloyd) запросили на щорічну американську конференцію щодо останніх досягнень у роботі регулюючих органів США – Комісії з цінних паперів і бірж (SEC) та Ради з нагляду за обліком у публічних компаніях (PCAOB). Розпочинається нове десятиліття – яким воно буде для МСФЗ?

Читати всю статтю...
Зміни у сфері фінансового моніторингу

6 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" від 25.09.2019 р. № 2179.

Кругозір
Що таке Угода FATCA та навіщо вона Україні?

Завдяки технологіям світ стає прозорішим. Настільки прозорішим, що скоро приховати яку-небудь інформацію буде взагалі неможливо. Передусім, звісно, це стосується однієї з найболючіших тем – оподаткування. Із цією метою запроваджують угоди міждержавного обміну податковими даними. Сполучені Штати стали першими, хто змусив міжнародну спільноту погодитися із цим.

Читати всю статтю...
Розвиток бренда роботодавця аудиторських фірм: дієві поради для ефективного бізнесу

Плинність кадрів в аудиторських фірмах змушує їхніх власників шукати нові способи залучення кваліфікованого персоналу й утримання фахівців із досвідом, а також способи "вирощення" власних експертів.

Утім за нинішніх умов конкурентної боротьби з кожним роком стає дедалі важче вигравати в цьому протистоянні. Тому останнім часом керівники аудиторських компаній акцентують увагу на розвитку бренда роботодавця та вважають його стратегічним напрямом розвитку.

Чому це так важливо для аудиторських фірм і які можливі способи досягнення успіху в цій справі – далі.

Професійний розвиток
МВА – важливий атрибут сучасного менеджера

МВА (Master of Business Administration, тобто магістр ділового адміністрування) – це сертифікація, яка підтверджує рівень професіоналізму у сфері управління бізнесом.

МВА у сфері фінансів

Фінанси – одна з найпоширеніших спеціалізацій MBA, яку пропонують бізнес-школи в усьому світі. Популярність МВА в галузі фінансів пояснюється тим, що навіть у період фінансових спадів підприємствам потрібні фінансові експерти вищого класу. Маючи необхідні теоретичні та практичні навички, випускники курсів можуть завжди розраховувати на високу зарплату. Фахівець у сфері фінансів із дипломом МВА буде завжди високо затребуваний на ринку праці.

Читати всю статтю...
Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua