30 серпня до Верховної Ради подано законопроект № 1210 під авторством голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Д. О. Гетманцева, який Президент позначив як "невідкладний" (наразі перебуває на ознайомленні у профільних комітетах).
З-поміж усіх змін, які впливають на міжнародні структури й закордонні активи, що належать українському бізнесу, одною з найважливіших є нова практика з податку в джерела (withholding tax, або податок на репатріацію доходів).
28 серпня Рада з МСФЗ провела окрему, додаткову нараду, цілком присвячену реформі базових процентних ставок, таких як LIBOR. Віце-голова Ради з МСФЗ Сью Ллойд (Sue Lloyd) разом із представницею служби зі зв'язків із громадськістю Кірстіною Рейтан (Kirstina Reitan) обговорюють усе, що відомо, і що було вирішено в межах цього проекту на цей день, та які наступні кроки має бути зроблено.
Зміна резидентства бенефіціарів з українського на закордонне досить актуальний тренд для цілей мінімізації ризиків напередодні запровадження в Україні правила контрольованих іноземних компаній та автоматичного обміну банківською інформацією.
Але варто пам'ятати, що одержати статус податкового резидента в тих самих ОАЕ, на Мальті, Кіпрі, в Ізраїлі тощо може бути набагато легше, ніж утратити статус резидента України. Проте в Україні законодавчої процедури для втрати статусу резидента немає, але можна підтвердити втрату статусу резидента в судовому порядку.
Виявлення ознак зменшення корисності може впливати на рішення щодо подальшого способу використання активу і на перегляд початкових облікових оцінок щодо нього. Під час тестування одиниць, що генерують грошові кошти, а також за наявності гудвілу треба враховувати ще низку правил для коректного відображення облікових наслідків.
За результатами проведення тесту на зменшення корисності для підприємства важливо у формах фінансової звітності подати дійсну вартість активів з урахуванням суми їх знецінення. При цьому в примітках до фінансової звітності слід розкрити інформацію, яка є суттєвою для користувачів і дасть змогу сформувати повноцінне уявлення про використані підходи до оцінки, а також продемонструє стан довгострокових активів і можливість їх подальшої участі в діяльності підприємства.
Важливою умовою стабільного фінансового стану підприємства є можливість генерування потоків грошових коштів у майбутньому. Оцінка прогнозованих грошових надходжень є необхідною як з огляду на тест на знецінення, так і з огляду на те, що вона є своєрідним показником того, наскільки ймовірним є виникнення в підприємства проблем із платоспроможністю, коли наявних засобів недостатньо навіть для покриття поточних зобов'язань. Важливою є ідентифікація тих активів, які справді будуть джерелом генерування грошових потоків.
Фактори нестабільності вітчизняної економіки можуть суттєво впливати і на фінансову стійкість окремих суб'єктів господарювання та їх здатність продовжувати діяльність у майбутньому. У цих умовах особливого значення набуває оцінка вартості підприємства і його активів, особливо в процесі антикризового управління, у разі реструктуризації або у процедурах банкрутства. Украй важливо достовірно визначати вартість активів і зобов'язань, що передбачуються до вибуття або погашення. У контексті визначення реальної вартості активів необхідно вчасно ідентифікувати й фіксувати в обліково-звітній системі факти зменшення їх корисності. Докладну увагу цьому процесу приділено у Міжнародних стандартах фінансової звітності.
Після виявлення факту зменшення корисності підприємству потрібно визнати в обліку збиток від знецінення. Спосіб облікового відображення такого збитку залежить також і від результатів минулих змін вартості активу. Можливе сторнування раніше визнаних збитків у разі, якщо відбулося відновлення корисності та якщо ознаки, що призвели до знецінення, більше не актуальні.
Крім окремих надлишкових активів, підприємства можуть мати й цілі напрями діяльності, що не є рентабельними та щодо яких буде прийнято обґрунтоване рішення про продаж. У такому разі неперспективний напрям підприємству потрібно класифікувати як припинену діяльність. У разі застосування міжнародних стандартів фінансової звітності важливо вчасно відокремлювати припинену діяльність від тієї, що триває. Це допоможе користувачам сформувати більш об'єктивну думку щодо майбутніх результатів діяльності підприємства й того, за рахунок яких активів планується генерування грошових коштів надалі.
Відповідність складу активів структурі виробничо-збутової діяльності є неодмінним чинником підтримання ефективної діяльності підприємства. Однак на практиці можуть виникнути ситуації, за яких суб'єкт господарювання володітиме надлишковими активами, які не використовують і фактично є зайвими на поточний момент. Для підприємств у процесі їхньої звичайної діяльності виявлення надлишкових активів є першим кроком до оптимізації складу майна. Своєю чергою, для неплатоспроможних суб'єктів продаж надлишкових активів – найбільш поширена й доступна форма отримання додаткових коштів. Міжнародні стандарти фінансової звітності містять чіткі правила обліку таких активів у процесі їх підготовки до продажу.
Угорщина – незалежна держава Східної Європи, яка має зручне розташування й межує з Австрією, Румунією, Словаччиною, Словенією, Сербією, Україною та Хорватією. Варто зазначити, що Угорщина була першою країною соцблоку, що взяла курс на втілення ринкових реформ, унаслідок чого з 2004 року держава стала повноправним членом ЄС.
Незважаючи на те що Угорщину вважають однією з найпривабливіших туристичних місцевостей у Європі, вона також відома своїм корпоративним законодавством і є локацією ведення бізнесу для багатьох європейських і канадських компаній. При цьому найзручнішою організаційно-правовою формою для ведення бізнесу в Угорщині є компанія з обмеженою відповідальністю (Korlatolt Felelossegu Tarsasag, скорочено – KFT).
Віднесення прибутку на постійне представництво і застосування до таких операцій принципу "витягнутої руки" є доволі складною, багатогранною та неоднозначною проблематикою у світовій практиці оподаткування. Слід зауважити, що поняття постійного представництва стосується не тільки фізичної присутності в країні, а й того, коли нерезидент здійснював підприємницьку діяльність у певній країні за допомогою залежного агента (звідси й правила, що містяться в пунктах 5 і 6 статті 5 Модельної податкової конвенції Організації економічного співробітництва та розвитку (далі – ОЕСР)). З огляду на це актуалізується потреба у вивченні прогресивних практик оподаткування у межах віднесення прибутку на постійне представництво. Тому зосередимо свою увагу на вивченні досвіду Фінляндії, де наявне не лише впорядковане та інтегроване у міжнародне законодавство нормативно-правове забезпечення, що стосується правильності віднесення прибутку на постійне представництво та вирішення податкових спорів, що можуть виникати в межах такого віднесення, а й системні та ефективні заходи податкових органів Фінляндії, спрямовані на підвищення рівня визначеності податкового законодавства у контексті віднесення прибутку на постійне представництво.
На Уолл-стрит полюбляють практику уникнення податків і там же полюбляють корпоративну соціальну відповідальність. Але, як свідчить дослідження, там не полюбляють компанії, які займаються і тим, і іншим одночасно.
Нік Андерсон, член Ради з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (Рада), поділився поглядом зсередини на вимоги щодо розкриття інформації, які Рада пропонує в рамках цільових змін до МСФЗ 17 "Страхові контракти".
Партнер міжнародної юридичної компанії SBSB Владислав Макаренко розповів про вимоги до економічної присутності (substance).
Лондонська міжбанківська ставка пропозиції (London Interbank Offered Rate, у просторіччі LIBOR) із майже тридцятирічною історією втратила свою колишню репутацію за останнє десятиліття, після того як було виявлено, що великі кредитні організації по всьому світу маніпулювали її значенням заради власної вигоди.
Сучасна ситуація, що виникла на межі оподаткування й зайнятості населення, констатує наявність нестандартних форм працевлаштування, які впливають на вибір системи оподаткування такого виду доходів. Податки на працю (тобто податок на доходи фізичних осіб і соціальні внески) є найбільшою категорією податкових платежів як в Україні, так і в переважній більшості країн Організації економічного співробітництва та розвитку (далі – ОЕСР). Отже, особливості різних підходів до оподаткування доходу, отриманого в межах трудових відносин, можуть створювати значні наслідки для формування ринку праці та впливати на повноту податкових надходжень до бюджету країни.
У нещодавно опублікованому звіті Practice of Now, у якому було опитано понад 3000 бухгалтерів у всьому світі, виявлено, що 90 % фахівців вважають, що культурні або еволюційні зміни відбуваються в їх професії вже зараз. А це, безумовно, призведе до великих змін у найближчому десятилітті.
Простіше кажучи, все змінюється. Причиною є шторм зовнішніх впливів на бухгалтерську професію. Тут відіграє роль чимало чинників – і вимоги бізнесу, що зростають, і збільшення законодавчого навантаження, і, власне, зміна поколінь.
"Безхмарне" майбутнє ведення бізнесу в Україні
Фінансова функція вашого бізнесу повинна дати душевний спокій і стати джерелом достовірної інформації, яку можна використовувати для розвитку справи. Бухгалтерія і фінансова звітність неминучі при веденні бізнесу. Це така ж його невід’ємна частина, як продажі або підтримання репутації бренду.
Навчання за програмами IAB призначене для широкого кола фінансових фахівців, розвиває знання й навики у сфері фінансового та управлінського обліку, управління особистими фінансами і фінансами підприємства, яких наразі особливо потребує будь-який вид бізнесу.
Міністерство фінансів України з 2012 року рекомендує програми Інституту фінансових бухгалтерів для підвищення кваліфікації та сертифікації фахівців у сфері фінансів та економіки.