Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№04
Квітень 2019
Від редактора:
Шановні читачі, раді черговій зустрічі на сторінках видання!
Традиційно ознайомимо вас із найбільш значущими новинами у сфері МСФЗ і суміжних галузях. Зокрема, проаналізуємо зміни в "чорному" і "сірому" списках ЄС (перелік держав і територій, які не співпрацюють із ЄС для цілей оподаткування), а...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Новини та коментарі
Позика від пов'язаного нерезидента: Мінфін проти капіталізації курсових різниць

листи Мінфіну від 01.03.2019 р. № 35210-06-5/6144 й ДФС від 12.03.2019 р. № 8008/7/99-99-15-02-02-17

Мінфін знову оновив перелік МСФЗ
Перехід на МСФЗ і коригування прибуткової декларації: точки перетину

ІПК ОВПП ДФС від 12.04.2019 р. № 1574/ІПК/28-10-27-01-11.

1 % податку в Румунії як альтернатива офшору

Якщо ви в пошуку альтернатив для заміни операційних компаній із класичних офшорів, з можливістю збереження мінімального оподаткування прибутку, радимо звернути увагу на можливості Румунії для організації мікропідприємств.

Зміни переліків у "чорному" та "сірому" списках ЄС: березень 2019 р.

Перелік держав і територій, які не співпрацюють з ЄС для цілей оподаткування (англ. EU common list of non-cooperative jurisdictions for tax purposes), так звані "чорний" і "сірий" списки, розробила Комісія ЄС, його вперше погодили держави-члени в грудні 2017 р.

Прикладна аналітика
Що потрібно знати про зобов'язання в бізнесі

Обізнаність у тому, що таке зобов'язання і як воно функціонує в процесі бухгалтерського обліку, потрібне для правильного управління фінансовими показниками будь-якого бізнесу.

Виявлення й запобігання шахрайству під час відшкодування витрат

Можна сказати, що шахрайство є другою найдавнішою професією, і твердження, що "там, де є гроші, є можливість їх украсти", залишається актуальним і сьогодні. Навіть після 15 років роботи судовим бухгалтером автора статті Тіффані Кауч, CPA, засновника компанії "Acuity Forensics", що спеціалізується на судовій бухгалтерії, не припиняє дивувати те, що шахраї сподіваються, що можуть уникнути відповідальності за свої злочини. Усі їхні дії пов'язані з незаконним одержанням додаткових коштів.

Корпоративне оподаткування в глобальній економіці: альтернативні підходи реформування

У січні 2019 року Міжнародний валютний фонд (далі – МВФ) вдруге після жовтня 2018 року переглянув світове економічне зростання на 2019 і 2020 роки та спрогнозував його на рівні приблизно 3,5 %. Однак уже у квітні цього року МВФ знову знизив прогноз зростання світового ВВП до 3,3 %. У доповіді "Перспективи розвитку світової економіки" (World Economic Outlook, April 2019 Growth Slowdown, Precarious Recovery) ідеться, що після разючого зростання у 2017 році й на початку 2018 року глобальна економічна активність помітно сповільнилася в другій половині минулого року, відображаючи збіг чинників, що впливають на основні економічні показники. Зокрема, усього лише за два минулих роки 75 % світової економіки зазнавало підйом. У поточному році очікується, що 70 % світової економіки переживатиме сповільнення зростання. При цьому рецесії найближчим часом не передбачається. Навіть більше, експерти МВФ очікують прискорення зростання в другій половині 2019 і протягом наступного 2020 року.

Фінансова звітність лізингоотримувачів і "нестандартні" показники

Як інвестори, так і менеджери компаній зазвичай розглядають вільний грошовий потік – free cash flow (FCF) – як надлишок отриманої компанією готівки, який може бути розподілено у вигляді дивідендів або реінвестовано в бізнес. Із цієї причини такий показник часто застосовують під час аналізу фінансового стану організацій та їх внутрішньої вартості. Насправді, FCF є на сьогодні одним із найбільш часто використовуваних професійними інвесторами показників "non-GAAP", тобто тих, розрахунок яких стандартами прямо не обумовлено. Тому професійні інвестори здійснюють розрахунки кожен по-своєму, на основі інформації з фінансової звітності організацій.

Читати всю статтю...
MLI в Україні: податкові наслідки для бізнесу

Нагадаємо, Верховна Рада України ратифікувала Багатосторонню конвенцію MLI (Multilateral Instrument). Які наслідки матиме цей документ для бізнесу – далі.

Нові інструменти захисту бізнесу від рейдерства: установлюємо зону контролю

У житті та в бізнесі є дві смертельні помилки...Перша – діяти поспіхом, не подумавши,Друга – не діяти взагалі.К. Ц. Айкан

Практика: експерти відповідають
Іноземна валюта vs національна: огляд судової практики

Практика засвідчує, що держава неухильно прагне до того, щоб на національному ринку більш активно використовувалася національна валюта, розширюючи можливості її застосування й дещо обмежуючи можливості використання іноземних валют.

Водночас немає прямої законодавчої заборони на використання іноземної валюти як у зовнішньоторговельних розрахунках, так і в розрахунках під час здійснення внутрішніх операцій. При цьому в процесі проведення валютних операцій виникає безліч питань, і, як доводить судова практика, буває досить проблематично стягнути борг в іноземній валюті або нарахувати пеню й інфляційні втрати на борг в іноземній валюті.

Розгляньмо ж докладніше питання стягнення боргу в іноземній валюті та нюанси такого стягнення на прикладі останньої судової практики.

Як відображати орендні операції згідно з МСФЗ 16

Наше підприємство (неплатник ПДВ) веде бухоблік за МСФЗ. Компанія має ряд відділень, що перебувають в орендованих приміщеннях (від 6 до 15 кв. м) – частинах капітальних будов, які належать фізичним особам, ФОП, ТОВ, а також перебувають у комунальній власності. У договорах оренди вартість орендованого майна не прописано. Строки – від 1 року до 2 років 11 місяців. У більшості випадків після закінчення строку договору оренди укладаємо новий договір на те саме приміщення. Протягом року орендна плата може змінюватися (як у випадку з орендою комунальної власності, оскільки має враховуватися індекс інфляції).

З набранням чинності МСФЗ 16 з 01.01.2019 виникло питання, як правильно відобразити операції оренди (якими проводками). Чи можна просто розрахувати передбачувану вартість оренди за договором, а потім коригувати за додатковими угодами, не враховуючи первісну вартість приміщення?

Як оцінити ефективність здійснення інвестування

Аби бізнес розвивався, власникам та управлінцям необхідно постійно шукати шляхи й ресурси, що сприятимуть збільшенню частки ринку, посиленню конкурентних переваг, диверсифікації тощо. Інвестування – цікаве рішення для зміцнення бізнесу. Як оцінити його ефективність? На сьогодні існує чотири найпоширеніші методи такого оцінювання.

Кодекс з процедур банкрутства: загальна характеристика та приховані нюанси

15 квітня Президент України підписав Кодекс з процедур банкрутства. Відповідний законопроект було прийнято Верховною Радою ще в жовтні минулого року, однак чинності він набере лише восени 2019 року.

Виплата премій співробітникам: створюємо резерв

Підприємство декілька разів на рік виплачує премії (премії засновникам – раз на 2 – 3 місяці). Резерву на виплату премій не створено. Плануємо почати з 2019 року. Положення про преміювання на підприємстві немає, порядок виплати премій і методику їх розрахунку ніде не прописано. Суму премій затверджує наказом керівник (залежно від особистого вкладу співробітника в розвиток фірми). На суму впливає не лише прибуток, отриманий фірмою завдяки конкретному співробітнику, а й лояльність до компанії, напруженість праці, активність у деяких соціальних аспектах. Як розрахувати резерв? Чи можна внести зміни до облікової політики й написати, що резерв нараховують щомісячно в розмірі 3 % від загального фонду оплати праці за минулий рік?

Визнання у складі витрат від'ємних курсових різниць: практика податкових перевірок
Безвідсоткові позики за МСФЗ: особливості обліку й коригувань у разі трансформації

Іноді компанії надають своїм співробітникам або іншим підприємствам безвідосткові позики. Їх відображення відповідно до П(С)БУ викликає чимало дискусій, але зараз на цьому зупинятися не будемо. Розгляньмо буденну ситуацію: компанія видала істотну суму позик у період, коли облік вели за П(С)БУ, а тепер повинна звітувати вже згідно з правилами МСФЗ (вибору немає – так склалися обставини). Це значить, що за перший квартал 2019 р. потрібно подати звітність за МСФЗ й трансформовану звітність за 1 квартал 2018 р. Тут і починаються проблеми з практичним застосуванням МСФЗ, а саме МСФЗ 9 "Фінансові інструменти".

Читати всю статтю...
Консолідована звітність: виплата дивідендів і розрахунки неконтрольованої частки

Підприємство "А" володіє акціями підприємства "В" у розмірі 60,8 %. Підприємство "А" веде облік за національними стандартами й указану вище інвестицію обліковує методом участі в капіталі. У момент ухвалення рішення підприємством "В" про виплату дивідендів підприємство "А" відображає це рішення бухгалтерським проведенням Дт 3731 – Кт 141. Які коригувальні проведення потрібно зробити під час складання консолідованої звітності підприємством "А", розглядаючи нараховані дивіденди та розраховуючи неконтрольовану частку.

Коли в гості завітала ДФС: що податківці перевіряють стосовно ТЦУ

Уже понад п'ять років компанії в Україні живуть із відносно новим для нас і звичним для більш розвинених країн механізмом контролю за цінами у внутрішньогрупових операціях. За цей час підготовлення документації з трансфертного ціноутворення (далі – ТЦУ) для тих компаній, які мають контрольовані операції з нерезидентами, вже стало буденною справою. Фінансові директори, головні бухгалтери та керівники податкових відділів налагодили процес підготовлення документації і приділяють цьому питанню менше уваги.

Однак ТЦУ не закінчується на підготовленні необхідної звітності. Навпаки, це лише перший етап процесу доказування того, що умови контрольованих операцій відповідають принципу "витягнутої руки" і ціни в них є ринковими.

Особлива думка
Упевненість у собі як вирішальний чинник під час відображення податкової позиції в обліку

Нещодавно побувала на семінарі для членів АССА на тему змін у МСФЗ. Як податковому фахівцеві мені, звісно ж, найбільше запам'яталися зміни в обліку податку на прибуток. А вони досить цікаві.

Читати всю статтю...
Сабстенс у міжнародному оподаткуванні

Сабстенс (англ. substance, він же "сутність", "посилення присутності" і навіть "субстанція") – це поняття англо-американського прецедентного права, яке в теорії міжнародного оподаткування з'явилося нещодавно й трохи не в тому контексті, який нам відомий сьогодні.

Читати всю статтю...
План антикризового реагування для аудиторських фірм – рятівна шлюпка для бізнесу

Антикризові комунікації стають частиною життя будь-якого успішного бізнесу – від сфери послуг до ритейлу. Сьогодні, зважаючи на геополітичні конфлікти, стрімкий розвиток нових бізнесів і засилля ринку новими гравцями, застрахуватися від кризи важко: якщо конкуренти не зможуть із вами розібратися цивілізованими способами, у них буде спокуса вдатися до маніпуляцій і фейків.

Щоб зберегти міць компанії та бути напоготові дати відсіч, варто завчасно подбати про якісно вибудувану систему антикризових комунікацій, яка б враховувала інтереси всіх стейкхолдерів. Тому наявність плану дій у кризових ситуаціях, особливо для аудиторських фірм, які мають відповідальність перед суспільством, – ефективний спосіб оперативної реакції на них без репутаційних втрат. А репутація для аудиторської фірми – найцінніший актив.

Читати всю статтю...
Співрозмовник
Майбутнє професії бухгалтера: що нас чекає
Свій бізнес в ОАЕ можна відкрити протягом години

Рита Розен, засновник маркетингового агентства "Rosen Marketing Agency" в Дубаї, про бізнес і специфіку ринку в ОАЕ

Кругозір
Коли бізнес швидко зростає – це добре?

Який власник бізнесу не радітиме тому, що його справа зростає і розвивається: ще більше замовлень, клієнтів і, здавалося б, ще більше прибутку. Але при неконтрольованому і занадто швидкому зростанні бізнесу справа може обернутися повним провалом: втратою репутації, грошей, а іноді й закриттям компаніі. Тому потрібно бути готовим до успіху – правильно управляти зростанням своєї справи.

Основна проблема при дуже швидкому зростанні бізнесу в тому, що люди, які приймають рішення, могли раніше ніколи не стикатися з подібними процесами, особливо це стосується стартапів. І такому керівнику буде дуже складно передбачити все, що несе таке зростання.

5 порад, як фінансисту перетворити рутинну звітність на цікавий процес

Якщо вам доводиться готувати фінансову звітність і аналіз, а колонки цифр навіюють вам нудьгу і бажання якомога швидше покінчити із цією рутиною, скористайтеся нашими порадами.

Основні характеристики КСВ в Україні

Українське законодавство динамічно приводиться у відповідність до європейських стандартів. Це спричинило появу низки законодавчих актів, спрямованих на захист навколишнього середовища. При цьому соціально відповідальний бізнес власними силами прагне захистити світ навколо себе. Вклад в екологію – це проведення енергоаудитів, модернізації систем освітлення, упровадження концепцій "Зелений офіс", утилізація відходів та інші заходи щодо захисту довкілля.

Моделі корпоративної соціальної відповідальності

Класична модель корпоративної соціальної відповідальності (далі – КСВ) ґрунтується на тому, що раціональні економічні інтереси орієнтують бізнес не лише на одержання максимального прибутку, а й на поліпшення власного "середовища перебування" – соціального, екологічного, політичного. Для цього бізнес добровільно інвестує отриманий прибуток у відповідні інститути.

Утім, залежно від національних і культурних особливостей, рівня політичного, економічного й соціального розвитку, концепції КСВ в різних країнах можуть бути різні. У статті розглянемо 4 основні моделі КСВ.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua