Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№02
Лютий 2019
Від редактора:
Шановні читачі!
Перед вами свіжий випуск електронного видання Вісник МСФЗ (в Україні). Сьогодні ми традиційно ознайомимо вас із головними нововведеннями фінансової звітності та суміжних сфер. Зокрема, докладно поговоримо про останні рішення щодо МСФЗ 17, з погляду теорії й практики зупинимося на...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Новини та коментарі
Кабмін урегулював порядок видачі висновку для продовження граничних строків ЗЕД-розрахунків
Чи продовжують діяти спецсанкції, застосовані до суб'єктів ЗЕД до введення в дію Закону про валюту
Яка відповідальність за подання фінзвітності за невідповідною формою

За подання фінзвітності не за встановленою формою органи Держстату до посадових осіб і громадян - суб'єктів підприємницької діяльності застосовують адміністративні стягнення.

Звіт про управління ДФС не потрібен
Останні рішення щодо МСФЗ 17 в деталях

Член IASB Даррел Скотт (Darrel Scott), який є одним із ключових консультантів проекту страхових контрактів, і член технічної команди Лора Кеннеді (Laura Kennedy) розкривають деталі останніх чотирьох змін до стандарту МСФЗ 17 "Договори страхування", які схвалено Радою з МСФЗ на початку лютого.

Читати всю статтю...
Компанії - емітенти цінних паперів: яку інформацію розкривати у звітності за 2018 рік
Валютна лібералізація мотивує банки переглянути бізнес-модель

Бізнес, представники банків і НБУ обговорили Закон "Про валюту і валютні операції", який запрацював із 7 лютого, та подальші кроки щодо лібералізації валютного ринку й передумови для їх здійснення. У дискусії взяв участь Яків Смолій, Голова НБУ. Думку банків представляли Володимир Лавренчук, голова правління Raiffeisen Bank Aval, а також Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку.

Зміни паспортної інвестиційної програми Кіпру

З погляду останніх трендів у світовому корпоративно-податковому середовищі окреме місце посідає тренд зміни податкового резидентства, у тому числі й шляхом набуття "паспортів в обмін на інвестиції".

Тема номера
Корпоративна соціальна відповідальність: практичні рекомендації

Корпоративна соціальна відповідальність (в англійському варіанті – corporate social responsibility, CSR) – це спосіб організації діяльності, під час якого компанії дотримуються принципів ділової етики та роблять соціально, екологічно й економічно важливі речі понад те, чого від них вимагають чинні норми регулювання.

Читати всю статтю...
GRI: три літери, які зроблять світ кращим

"Сталий розвиток – це розвиток, за якого задоволення потреб нинішніх поколінь відбувається без шкоди для можливостей майбутніх поколінь задовольняти свої власні потреби..."

Принципи та структура звітів за GRI

Глобальна ініціатива зі звітності GRI – некомерційна організація, що розробила найбільш використовувані у світі принципи підготовки звітності з питань сталого розвитку для бізнесу.

GRI постійно веде обговорення з експертами для створення найбільш зручних принципів і правил підготовки нефінансових звітів, які будуть зрозумілими всім емітентам та користувачам, а також зможуть задовольнити найновіші нормативи в цій галузі.

Прикладна аналітика
Конвенція MLI та відповідний законопроект про внесення змін до ПКУ

Зосереджено увагу на Конвенції MLI та законопроекті "Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування".

Прибуток, реінвестування й дивідендна політика

Погляд Ніка Андерсона (Nick Anderson), члена Ради з міжнародних стандартів фінансової звітності.

Читати всю статтю...
Правила в роботі з нерезидентами

Для цілей оподаткування Податковий кодекс України (далі – ПКУ) поділяє всіх осіб на резидентів і нерезидентів. Різниця в їх статусі зводиться до того, що резиденти сплачують податки державі Україна з усіх своїх доходів, а нерезиденти – лише з доходів із джерелом їх походження з України.

Відносини з топ-менеджментом: нюанси законодавства
Розкриття бенефіціара компанії контрагента-нерезидента

Юридичні особи та фізичні особи – підприємці, займаючись господарською діяльністю, постають перед необхідністю перевірити наявних або потенційних партнерів по бізнесу. Це відбувається під час укладання контрактів, видачі або одержання кредитів і позик, відкриття рахунків у банках. Задля уникнення неприємних несподіванок перед учиненням того чи іншого правочину варто з'ясувати якомога більше інформації про майбутнього контрагента.

Контрагентами українських компаній, що провадять зовнішньоекономічну діяльністю зазвичай є іноземні суб'єкти – нерезиденти. Щоб виключити ризики, їх теж краще перевіряти. І ключову роль під час перевірок відіграє розуміння того, хто є бенефіціаром контрагента.

Ініціативний та обов'язковий аудит ТОВ і ТДВ: як не сплутати й коректно виконати

У переліку послуг аудиторських фірм віднедавна з'явився аудит на виконання Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (далі – Закон про ТОВ, Закон). Нова послуга має всі шанси стати затребуваною, але потрібно чітко зрозуміти, як юридично та методологічно правильно проводити такий аудит, дотримуючись одночасно вимог Закону про ТОВ, профільного аудиторського Закону та Міжнародних стандартів аудиту (далі – МСА).

Читати всю статтю...
Всесвітній економічний форум у Давосі: висновки для аудиторів

Про цьогорічний Всесвітній економічний форум (The World Economic Forum), який пройшов у Давосі, говорили багато. Як відомо, цей захід є глобальним майданчиком для публічних і закритих дискусій світових лідерів, керівників великих корпорацій, бізнесменів. Предметом обговорення стали гострі теми й події на міжнародній арені, питання розвитку економіки, вироблення стратегій і шляхів співпраці країн світу.

Як світові економіко-політичні тренди, озвучені під час заходу, вплинуть на ринок аудиторських послуг світу і України – далі.

Читати всю статтю...
Всесвітній економічний форум у Давосі: історія та виклики сьогодення

З 22 по 25 січня 2019 року в Давосі відбувся черговий 49-й Всесвітній економічний форум "Глобалізація 4.0: Формування глобальної архітектури в століття четвертої індустріальної революції" (далі – ВЕФ, Форум). Прес-служба ВЕФ повідомила, що на захід зібралося приблизно 3000 учасників (у т. ч. 70 глав держав) із 119 країн. Серед головних тем обговорення понад 350 сесій (180 з яких проходили у форматі спілкування за допомогою веб-камери) – розв'язання проблем зміни клімату, виправлення "зламаної" економічної системи, економічне протистояння найбільших держав, уповільнення темпів зростання світової економіки, ризики створення Європейського оборонного співтовариства, ситуація в Сирії та Лівії, протести у Венесуелі тощо. Зауважимо, що 10 років тому проблему зміни клімату навіть не було внесено до глобального порядку денного, а нині це є одним із найосновніших викликів. Також, за словами президента ВЕФ Берге Бренде, раніше торгівля була двигуном прогресу, а зараз ця тенденція зникає, тому Форум матиме вирішальне значення для зміцнення довіри.

Зважаючи на таку економіко-соціальну масштабність заходу, розглянемо передісторію його становлення та ключові події цьогорічного ВЕФ, що справлятимуть вплив на становлення світового економічного середовища.

Початок є: авторизовано першого провайдера, через якого подаватимуть звітність
Валютне регулювання в Україні: нові правила по-старому чи старі правила по-новому

Юристи "Астерс" у деталях розказали, що саме змінює новий Закон про валюту і валютні операції

Практика: експерти відповідають
МСФЗ 16 "Оренда": комунальні платежі та інші компенсації

Договори оренди нерухомості та рухомого майна найчастіше передбачають додаткові зобов'язання орендодавця, які сприяють цільовому використанню майна, без укладання окремих угод із сервісними організаціями (постачальниками енергоресурсів, води). Незалежно від того, виділено їх окремо в договорах і рахунках-фактурах чи ні, орендодавець, призначаючи ціну, розраховує на їх відшкодування.

Як діє це правило в умовах застосування МСФЗ 16 "Оренда" – у нашій сьогоднішній публікації.

Табу на зупинення амортизації в МСФЗ-обліку: чи розраховувати на податкову амортизацію

Підходи до відображення основних засобів у МСФЗ-звітності в багатьох питаннях подібні до П(С)БО-вимог. При цьому є низка моментів, за якими профільний МСБО 16 докорінно відрізняється від П(С)БО 7. Зокрема, МСФЗ не передбачає можливості зупинення нарахування амортизації в період тимчасового виведення з експлуатації об'єкта основних засобів. Як до такого підходу ставитимуться податкові органи та чи не визнаватимуть основний засіб невиробничим на період фактичного невикористання – далі в матеріалі.

Коригуємо прибуток у зв'язку з переходом на МСФЗ: чи подавати уточнюючу декларацію

Великі компанії будуть змушені звітувати з податку на прибуток за І квартал 2019 р. базуючись на фінрезультаті, визначеному за правилами МСФЗ. До пакета квартальної декларації входитиме й перша проміжна МСФЗ-звітність. Її порівняльні показники відрізнятимуться від минулорічної звітності за П(С)БО. Тому постає логічне запитання: чи потрібно подавати уточнюючий розрахунок до минулорічної декларації з податку на прибуток? У матеріалі розглянемо, коли уточнення є прямим обов'язком компанії, а в яких випадках такий розрахунок можна сміливо не подавати.

Особлива думка
Аудит у контексті глобальних змін

Без аудиту немає звітності,

без звітності немає контролю,

а якщо немає контролю, тоді де ж влада?

Маккензі, передмова до книги

"Підзвітність та аудит урядів"

Чи варто віддавати бухгалтерію на аутсорсинг?
Бухгалтерський аутсорсинг: кому це вигідно?
Співрозмовник
Фінансова стабілізація підприємства: практичний кейс

18 жовтня 2018 р. Верховна Рада України ухвалила Кодекс України з процедур банкрутства. Дата набрання чинності й уведення в дію – через шість місяців із дня його офіційного опублікування. Систематизований кодифікований акт має підвищити ефективність процедур банкрутства з метою покращення інвестиційної привабливості українського ринку й забезпечення легкості ведення бізнесу в Україні.

Що було вирішено змінити в МСФЗ 17 і що вирішили не чіпати

З огляду на виняткову важливість цієї теми, віднедавна (останні кілька місяців) Рада з МСФЗ (далі – Рада), на додаток до щомісячних аудіозвітів за підсумками останніх засідань, розміщує також окремі звіти з МСФЗ 17, які веде член IASB Даррел Скотт (Darrel Scott). Нагадаємо, на останній цього року грудневій зустрічі Рада не просто обговорювала можливість унесення змін до стандарту зі страхових контрактів, але вже, по суті, розпочала обговорення списку можливих змін, сформульованих у відповідь на зазначені користувачами проблеми з упровадженням. Ці 13 тем долучено як доважок до найпершого питання, з якого IASB розпочала, – мається на увазі перенесення дати набрання чинності на 1 січня 2022 року.

Читати всю статтю...
Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua