Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№08
Серпень 2018
Від редактора:
Добрий день, шановні читачі!
Перед Вами черговий випуск видання "Вісник МСФЗ", із якого ми традиційно довідаємося, що нового в МСФЗ і в суміжних сферах.
У сьогоднішньому номері ми поговоримо переважно про ТЦО, адже не за горами граничний термін подання звітності. Сподіваємося, що матеріали...
Спробувати Оформити передплату
Спробувати Оформити передплату
Зміст номера
Новини та коментарі
Обрану банком аудиторську фірму НБУ зможе відсторонити
Змінилися правила подання аудиторського звіту банками

НБУ затвердив нове Положення про подання аудиторського звіту.

Емітентам цінних паперів доведеться розкривати більше інформації
Які компанії з управління активами належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес
Подання звітності з трансфертного ціноутворення за 2017 рік
Індикатори приховування бенефіціарної власності

Витяг зі звіту Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та Егмонтської групи підрозділів фінансової розвідки "Приховування бенефіціарної власності" (липень 2018 р.).

Читати всю статтю...
Підприємства, що становлять суспільний інтерес, повинні будуть повідомляти НКЦПФР про аудиторську фірму, яка надаватиме їм послуги з аудиту фінансової звітності

НКЦПФР оприлюднила проект рішення "Про затвердження форми Повідомлення до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку підприємством, що становить суспільний інтерес, про суб'єкта аудиторської діяльності, який надаватиме послуги з аудиту фінансової звітності", згідно з яким підприємства, що становлять суспільний інтерес, повинні будуть повідомляти НКЦПФР про аудиторську фірму, яка надаватиме їм послуги з аудиту фінансової звітності.

Читати всю статтю...
Тема номера
Принцип "витягнутої руки" і тягар доведення в спорах з трансфертного ціноутворення

Законом від 07.12.2017 № 2245-VII було внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПК) щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році і тим самим додано нове у сферу трансфертного ціноутворення (далі – ТЦУ).

Змінилися як технічні моменти, так і було внесено низку дуже суттєвих нововведень, на які слід звертати увагу всім суб'єктам господарської діяльності, що здійснюють зовнішньоекономічні операції, а особливо постійним представництвам.

Нематеріальний актив і визначення відповідності ціноутворення принципу "витягнутої руки"

Стосовно нематеріальних активів цілком справедливим буде прийняття до уваги нових рекомендацій, які OECР публікувала щодо застосування підходу до складних нематеріальних активів і методу розподілу прибутку в межах дій BEPS 8-10 у липні 2018 року.

Приховані ризики трансфертного ціноутворення за позиками від нерезидентів

Девальвація національної валюти останніми роками призводила до одержання українськими платниками податків за позиками від нерезидентів високих сум витрат у вигляді курсових різниць, і, як наслідок, у низці випадків до від'ємного значення об'єкта оподаткування прибутку в період 2014 – 2017 років, і особливо в період 2014 – 2015, коли девальвація була найбільш стрімкою.

Використання договорів комісії в контрольованих операціях: позиції ДФС і судова практика в Україні

Використання договорів комісії в міжнародній діловій практиці є досить поширеним. Серед основних комерційних переваг залучення комісіонерів достатньо виділити, по-перше, можливість виходу на нові ринки та розширення географії присутності продукції під час залучення кваліфікованого посередника (комісіонера) і, по-друге, збільшення швидкості поставок, внаслідок чого виробники можуть суттєво заощаджувати на зберіганні своєї продукції та підвищити оборотність капіталу.

ТЦУ: яку позицію займе новий Верховний Суд?

Дотримання правил трансфертного ціноутворення з кожним днем все більш актуальне для українського бізнесу. Деякі податкові спори з трансфертного ціноутворення вже дійшли до стадії касаційного розгляду. У зв'язку з цим особливий інтерес викликає те, як складатиметься практика нового Верховного Суду стосовно спорів із ТЦУ? Нижче наведено дайджест вже наявних позицій ВС із цього питання.

Трансфертне ціноутворення: зміни-2018 (вебінар)
Особливості складання й подання документації з трансфертного ціноутворення (відеоконсультація)
Ваша компанія, можливо, уже в переліку тих, хто моніториться на наявність контрольованих операцій із ТЦУ (відеоконсультація)

(джерело: Аудиторська фірма "Тріада", www.auditor.od.ua)

Читати всю статтю...
Постійні представництва та трансфертне ціноутворення: як працювати за новими правилами?

У зв'язку зі змінами в податковому законодавстві України, які набули чинності з 1 січня 2018 року, операції між нерезидентами та їхніми постійними представництвами на території України підпадають під контроль з трансфертного ціноутворення (ТЦ) під час досягнення фінансового критерію.

Такі зміни відповідають міжнародним тенденціям у сфері ТЦ і дають можливість контролювати відтік коштів з України. Головною метою запровадження правил ТЦ для постійних представництв є оподаткування тієї частини прибутку нерезидента, який має належати постійному представництву на території України.

Тепер особливу увагу буде спрямовано на визначення оподатковуваного прибутку представництва в Україні та дотримання ними правил ТЦ.

Контрольовані операції та представництва нерезидентів – зміни ТЦУ

Тим, у кого обсяги операцій наближаються до 9 – 10 млн грн, тепер необхідно проводити повноцінний економічний аналіз операцій у тому вигляді, у якому він виконується під час підготовки документації (економічний і порівняльний аналіз).

Прикладна аналітика
Закон про роялті: про складне – просто, у невідомість – з оптимізмом

22 липня 2018 р. набрав чинності довгоочікуваний і багатостраждальний Закон, який регулює порядок колективного управління майновими правами на об'єкти авторського права та (або) суміжних прав.

Читати всю статтю...
MLI: від концепції до набрання чинності

Multilateral Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting (далі – MLI, Багатостороння конвенція) – Багатостороння конвенція щодо виконання заходів, що стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню податкової бази та виведенню прибутку з-під оподаткування – це міжнародна конвенція (угода) щодо боротьби з ухиленням від оподаткування у межах Плану дій BEPS. Тобто це можливість мінімізації використання прогалин податкового законодавства та невідповідностей (неточностей) податковим правилам у межах податкового планування в частині штучного переміщення прибутку в юрисдикції з низьким рівнем оподаткування або без оподаткування взагалі. На сьогодні з огляду підписання MLI відбувся перегляд понад 1200 з-понад 2500 Конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

Українському "офшору" бути

Кінцеві бенефіціари з України відтепер можуть відмовитися від співпраці із закордонними офшорами. Знизити податкове навантаження можна за допомогою українських інститутів спільного інвестування (ІСІ) – нещодавня постанова Верховного Суду тому підтвердження. Суть така: об'єкт інтелектуальної власності реєструється на ІСІ. ІСІ передає його в користування українській компанії (УкрКо). УкрКо виплачує роялті на ІСІ та зменшує свою базу оподатковування на всю їх суму. ІСІ одержує роялті й не платить із них податку на прибуток.

Читати всю статтю...
Чому фіндиректор – не бухгалтер, і як зрозуміти, хто з них потрібен компанії

Для зростання компанії необхідні не тільки додаткові площі, обладнання й персонал: такий процес потребує окремого фінансування. Найважливіше – не помилитися в цьому питанні, якщо доведеться позичати капітал у банках чи в інвесторів. У такому разі треба побудувати фінансову модель компанії, визначити її слабкі місця й приховані можливості. Усе це може зробити фінансовий директор.

5 причин провести фінансовий аудит

Перед власником бізнесу зазвичай постають два основні завдання – підвищення вартості активів (капіталізації) компанії та збільшення рівня їх ліквідності. З урахуванням цього розробляється стратегія розвитку та визначаються завдання менеджменту. Про ефективність їх утілення свідчить виконавча звітність, яку власник отримує наприкінці відповідного періоду. Але в ній можуть бути приховані проблеми, які, якщо їх не виявити вчасно, здатні поставити під удар майбутнє компанії.

Які можливості відкриває аудит

Сьогодні в розпорядженні підприємців і менеджерів величезне розмаїття інструментів управління компаніями, а перемагають на ринку зазвичай ті гравці, що вдало їх поєднують.

Одним із таких інструментів, який зарекомендував себе як у розвинених країнах, так і в тих, що розвиваються, є аудит. Це не просто формальна перевірка показників фінансової звітності, а глибоке дослідження процесів, які безпосередньо впливають на визначення сум і відкриттів у такій звітності, притаманних конкретному суб'єкту господарювання. Воно спрямоване на те, щоб посилити й розширити можливості власників і топ-менеджменту в частині управління поточними та стратегічними завданнями компанії.

Поговорімо про результати аудиту, які можуть бути справді корисними для бізнесменів.

5 прихованих проблем бізнесу, які допоможе виявити аудит

Якою б ефективною не була система управлінського обліку та звітності на підприємстві, бізнес потребує свіжого незалежного погляду. І найкраще з цим завданням може впоратися аудитор.

Звіт незалежного аудитора: суть і призначення

Аудитор – це фітнес-тренер для вашого бізнесу. Він виявить проблеми й складе "план тренувань", тож зрештою у вас буде компанія, готова до різних випробувань і навантажень.

Як працює аудитор? Він, як і фітнес-тренер, збирає та опрацьовує дані, після чого робить висновки про те, що варто "підкачати" насамперед, – це і є звіт аудитора щодо фінансової звітності. А "планом тренувань" стане лист керівництву – детальний огляд критичних і важливих питань, на які менеджменту варто звернути увагу.

Чому варто задуматись про M&A: 5 причин

Є кілька шляхів розвитку компанії, але злиття й поглинання (також відоме як M&A) останнім часом стало одним із найпопулярніших. Злиття й поглинання сьогодні – стратегія зростання для багатьох підприємств, особливо для компаній із професійними послугами.

Податок на виведений капітал і ТЦ: чого чекати?

На початку липня президент України вніс на розгляд комітетів Верховної Ради законопроект про нові зміни до Податкового кодексу України.

Читати всю статтю...
Податкові тренди – 2018

Цю статтю присвячено тенденціям оподаткування для того, аби бізнес розумів, які тенденції на сьогодні є на міжнародній арені, і мав можливість спланувати, у якому напрямі тримати курс.

Читати всю статтю...
Нове за липень від Ради з МСФЗ

Як завжди наприкінці кожного місяця керівництво Ради з МСФЗ підводить підсумки. Голова IASB Ганс Гугерворст (Hans Hoogervorst) і віце-голова Сью Ллойд (Sue Lloyd) разом із незмінним ведучим таких відеопрезентацій директором утворення Меттом Тіллінгом (Matt Tilling) діляться основними темами, які пролунали на останньому засіданні, а також іншими новинами в галузі МСФЗ.

Читати всю статтю...
Практика: експерти відповідають
Новий закон про ТОВ: що залишилося за кадром

Юристи ЮФ Evris розглянули питання діяльності ТОВ, які все ще потребують урегулювання.

Читати всю статтю...
Кругозір
Що цікавого й корисного може знайти бухгалтер у художній літературі

Важко повірити, але романи й фентезі можуть навчити нас, бухгалтерів, багато чому: від керування ризиками до розвитку критичного мислення й емпатії.

Бухгалтери зазвичай дуже практичні люди, і їм важко встояти перед спокусою прочитати щось корисне під час відпустки або у вихідні. Наприклад, щось стосовно керування людьми, про правила успішних людей або новини щодо останніх змін у законодавстві. Однак художня література може бути так само цінною. Читання художньої літератури під час польоту або на пляжі також може стати істотним внеском у процес саморозвитку й самоосвіти. Крім цього, читання романів на відпочинку – справжнє задоволення.

Мати доступ до номерів і всіх статей видання Ви зможете за умови передплати на електронне видання Вісник МСФЗ
Контакти редакції:
ifrs@ligazakon.ua