Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Звітний період не відповідає календарному року: чи можливо таке за МСФЗ?

Консолідована фінансова звітність групи складена для власників за період, який відрізняється від календарного року і включає частину 2021 року і частину 2022 року. Складається ця звітність відповідно до МСФЗ 10 "Консолідована фінансова звітність" одночасно з урахуванням вимог МСБО 27 "Окрема фінансова звітність".

Чи можливо складання звітності за періоди, що не співпадають з календарним роком? Чи може така звітність називатися окремою консолідованою звітністю? Якщо період звітності не співпадає з календарним роком, чи є вона проміжною?

Передусім, вимоги до періодичності звітності встановлені МСБО 1 "Подання фінансової звітності". Зокрема, п.36 передбачено, що суб'єкт господарювання подає повний комплект фінансової звітності (включаючи порівняльну інформацію) щонайменше щороку. Якщо фінансова звітність складена, наприклад, за період з травня 2021 по квітень 2022, вона повинна містити порівняльну інформацію за період з травня 2020 по квітень 2021, щоб відповідати стандартам.

Якщо суб'єкт господарювання змінює дату закінчення свого звітного періоду і подає фінансову звітність за період, довший або коротший, ніж один рік [тобто стандарти передбачають таку можливість], то суб'єкт господарювання розкриває, додатково до періоду, який охоплюється фінансовою звітністю:

а) причини використання довшого чи коротшого періоду; та

б) той факт, що суми, наведені у фінансовій звітності, не є повністю зіставними.

Зазначені вимоги застосовуються як до індивідуальної фінансової звітності, так і для окремої, і для консолідованої. Саме так зазначено в п.4 МСБО 1, згідно якого цей стандарт поширюється на всіх суб'єктів господарювання, включаючи тих, що подають консолідовану фінансову звітність відповідно до МСФЗ 10 "Консолідована фінансова звітність", та тих, що подають окрему фінансову звітність відповідно до МСБО 27 "Окрема фінансова звітність".

Щодо питання "окремої консолідованої звітності" – такого поняття МСФЗ не містять, бо це взаємовиключне визначення. Окрема фінансова звітність – це така звітність, що подається додатково до консолідованої фінансової звітності або додатково до фінансової звітності інвестора, у якого немає інвестицій у дочірні підприємства, але є інвестиції в асоційовані або спільні підприємства, у якій інвестиції в асоційовані підприємства або спільні підприємства обліковуються з використанням МСБО 28 методу участі в капіталі, за винятком інвестиційних компаній. І що є дуже важливим – фінансова звітність суб'єкта господарювання, який не має дочірнього підприємства, асоційованого підприємства або частки учасника спільного підприємства у спільному підприємстві, не є окремою фінансовою звітністю. Отже звітність може називатися або окремою, або консолідованою, а разом така назва неприйнятна.

Чи можна таку звітність, про яку йдеться в питанні, назвати проміжною? Згадаємо, що проміжний період – це період, коротший за повний фінансовий рік. Якщо звітність складана за будь-які 12 місяців з порівняльною інформацією за аналогічні 12 місяців, то проміжною звітністю вона не може бути. От якщо, наприклад, за 9 місяців із порівняльною за 9 місяців – то така звітність може вважатися проміжною.

Отже, компанія на вимогу власників може скласти звітність за річний період, який не співпадає з календарним, може складати проміжну звітність за період менший, ніж рік, чи довший, ніж календарний рік (тоді це буде не проміжна звітність, але вона повинна містити обов'язкові відповідні розкриття).

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание Вестник МСФО
Контакты редакции:
ifrs@ligazakon.ua
 
Данный функционал доступен подписчикам в электронном издании.
Если Вы еще не выписываете издание, закажите бесплатный доступ к демо-номеру
или подпишитесь на издание Вестник МСФО