Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
EBITDA, EBIT та OIBDA: що стоїть за цими показниками?

Читаючи фінансову звітність провідних компанії ми інколи зустрічаємося з такими показниками, як EBITDA, EBIT та OIBDA. Ці показники характеризують різні види прибутку. Вони не передбачені МСФЗ та ідентифікуються як non-IFRS інформація. Пропонуємо розглянути ці види прибутку, щоб з розумінням в подальшому читати фінансові звіти провідних компаній.

EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation та Amortization) – це прибуток до вирахування відсотків, податків, зносу та амортизації. Тобто, це такий собі "очищений" прибуток, який нівелює вплив обсягу залучених коштів, системи оподаткування і його пільговості, негрошових витрат на амортизацію та обсягу необоротних активів. EBITDA нібито ставить компанії в однакові умови, що підвищує порівнянність їх звітностей і фінансових результатів. Формула розрахунку EBITDA виглядає наступним чином:

EBITDA = Чистий прибуток + Податок на прибуток + Відсотки до сплати + Амортизація

EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) – це прибуток до вирахування відсотків та податків. Даний показник фінансового результату компанії є проміжним між валовим і чистим прибутком. Віднімання відсотків і податків дозволяє нівелювати вплив структури капіталу (а саме частки залученого капіталу) та системи оподаткування та податкових пільг. По суті EBIT – це майже як EBITDA, лише за його підрахунку враховується амортизація. EBIT зазвичай менше, ніж EBITDA. Вони не відрізнятимуться лише у разі нульової амортизації.

EBIT = Чистий прибуток + Податок на прибуток + Відсотки до сплати

EBIT = EBITDA – Амортизація

OIBDA (Operating Income Before Depreciation and Amortization) – це операційний прибуток до відрахування зносу та амортизації. На відміну від EBITDA і EBIT, які розраховуються від чистого прибутку, OIBDA розраховується від операційного прибутку. Історично склалося, що показник OIBDA був створений, щоб унеможливити вплив на прибуток позареалізаційних доходів і витрат. OIBDA не включає позаопераційні доходи, які, зазвичай, не повторюються з року в рік. Цей показник включає лише дохід, отриманий за рахунок операцій, що мають регулярний характер.

Оскільки OIBDA базується на операційному фінансовому результаті, в ній спочатку немає відсотків до сплати та податків з прибутку.

OIBDA = Прибуток від продажу + Амортизація

OIBDA = EBITDA – Інші доходи + Інші витрати (за винятком відсотків до сплати) – Податок на прибуток – Відсотки до сплати

Боротися з поданням non-IFRS інформації у звіті про прибутки і збитки Рада МСБО не стала. Навпаки, вирішила більшою мірою стандартизувати показники звіту про прибутки і збитки, щоб улюблені інвесторами EBITDA, EBIT та OIBDA стали ще надійнішими і порівняними.

Якщо Ви бажаєте краще розуміти фінансову звітність компаній, які розкривають інформацію згідно вимог МСФЗ, рекомендуємо до перегляду "МСФЗ-звітність: основи професійної практики" https://amsfo.com.ua/course/msfz-zvitnist-osnovy/

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание Вестник МСФО
Контакты редакции:
ifrs@ligazakon.ua
 
Данный функционал доступен подписчикам в электронном издании.
Если Вы еще не выписываете издание, закажите бесплатный доступ к демо-номеру
или подпишитесь на издание Вестник МСФО