Навесні ми писали про прощення орендодавцем орендних платежів. Мова йшла про орендну пільгу – тобто, коли єдиною зміною у відносинах оренди є прощення орендних платежів
Попередньо Комітет з інтерпретацій вирішив, що орендодавець має оцінювати очікувані кредитні збитки з урахуванням ВСІХ втрачених грошових потоків, спираючись на "розумні і обгрунтовані дані про минулі події, поточні умови та ПРОГНОЗИ майбутніх подій". А визнану дебіторську заборгованість, оскільки більше орендодавець у разі прощення за власним рішенням немає юридичних прав на неї, визнає як збиток в звіті про прибутки і збитки. У подальшому така оренда вважається модифікованою і обліковується як нова оренда. Якщо коротко, то суть рішення полягала в тому, що дебіторська заборгованість по нарахованим платежам регулюється МСФЗ 9 "Фінансові інструменти", а ненараховані платежі – по МСФЗ 16 "Оренда".
У відповідь на попереднє рішення Комітет з інтерпретацій отримав 23 листа з коментарями, з яких лише 7 (тобто 30%) повністю погодилися з Комітетом. Незгодних взагалі з Комітетом виявилося аж 11! З чим були не згодні фахівці? Передусім з підходом до розрахунку очікуваних кредитних збитків, по-друге, вони вважали недостатнім роз'яснення пріоритету МСФЗ 9 і МСФЗ 16 на дату надання знижки, і, по-третє, вони вважають, що рішення Комітету не є переконливим в частині того, що прощені платежі не є нарахованими, тощо.
Комітет з інтерпретацій винесе на обговорення на своєму засіданні 13 вересня 2022 року остаточне своє рішення з цього питання.
Акцентуємо увагу, що мова йде про дебіторську заборгованість, яка була визнана ДОХОДОМ. Стосовно дебіторської заборгованості все залишається в силі з деяким важливим уточненням – орендодавець ДО ДАТИ ПРОЩЕННЯ має застосовувати модель очікуваних кредитних збитків за МСФЗ 9 так, щоб відобразити об'єктивну та зважену за ймовірністю суму, яка визначена шляхом оцінки декількох можливих сценаріїв, включаючи врахування своїх очікувань щодо прощення орендних платежів, визнаних у складі цієї дебіторської заборгованості. На ДАТУ ПРОЩЕННЯ орендних платежів орендодавець має переоцінити очікувані кредитні збитки за цією дебіторською заборгованістю і визнати будь-яку зміну резерву у складі прибутку/збитку, а потім вже припиняти частину прощених платежів.
Те, що прощення орендних платежів, строк сплати яких не настав (тобто орендодавець не визнав їх дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу від операційної оренди) – це модифікація, тут сумнівів немає і Комітет ще раз це підтверджує. При обліку модифікованої оренди як нової оренди орендодавець визнає доходом орендні платежі, які орендатор має сплатити протягом оренди або на лінійній основі, або на іншій систематичній основі. В проекті остаточного рішення Комітет додав, що застосування іншої, ніж лінійна, моделі прийнятно, якщо ця інша модель більш репрезентативна з точки зору зменшення вигід від використання базового активу.
Відтак, Комітет з інтерпретацій не бачить потреби вносити будь-які зміни до МСФЗ 9 чи МСФЗ 16.
Якщо ця тема для Вас цікава, рекомендуємо наші вебінари, де ці питання розбираються досить детально:
МСФЗ 16 "Оренда" для орендодавців: незаслужено забуті та непомічені новації https://amsfo.com.ua/course/msfz-16-orenda-dlia-orendodavtsiv/
Зміни в договорах оренди на прикладах: облік модифікацій за МСФЗ https://amsfo.com.ua/course/zminy-v–dogovorah-orendy/
Резерв очікуваних кредитних збитків: алгоритми, методики та розрахунки https://amsfo.com.ua/course/rezerv-ochikuvanyh-credit-zbytkyv/
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.