Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Ребуси МСФЗ-версій в Україні

Для всіх МСФЗ-шників відомо, що відповідно до вимог статті 121 Закону про бухгалтерський облік і фінансову звітність від 16.07.1999 № 996-XIV для складання фінансової звітності застосовуються міжнародні стандарти, які викладені державною мовою та офіційно оприлюднені на веб-сторінці центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку – тобто Міністерства фінансів.

Для стандартних умов нібито і формулювання адекватне. Але це за стандартних умов, а у нас регулярно виникають "нестандартні" умови, коли адекватні нібито норми не зрозуміло, як використовувати. Проблему, про яку йде мова, я озвучувала і на річному вебінарі щодо звітності за 2021 рік, але не виносила її у площину публічного обговорення. Проте початок публікації оновлених версій МСФЗ за умови неповного оприлюднення попередніх версій просто вимусив мене про це говорити знову.

Чому виникає питання і в чому нестандартність ситуації?

А в тому, що на сайті Міністерства фінансів оприлюднено декілька версій МСФЗ, а саме 4 версії.

- Версія 2016 року – Концептуальна основа, 17 МСФЗ, 28 МСБО (при чому МСБО 41 в Тлумаченнях), 25 тлумачень, ДВА! МСФЗ для МСП (один розміщений 20.01.2020, другий – 07.11.2018).

- Версія 2020 року – Концептуальна основа, 16 МСФЗ (МСФЗ 4 вилучений), 25 МСБО, 20 тлумачень, МСФЗ для МСП і Зміни до МСФЗ 16 (ковідні поправки) – це найбільш повна збірка актуальних версій.

- Версія 2021 року – Концептуальна основа, 13 МСФЗ (діючі МСФЗ 1, МСФЗ 7, МСФЗ 11, МСФЗ 14 відсутні), 18 МСБО (діючі МСБО 7, МСБО 27, МСБО 29, МСБО 33, МСБО 36, МСБО 38 – відсутні), Зміни до МСФЗ 16 (ковідні поправки), жодного тлумачення не оприлюднено, МСФЗ для МСП відсутній.

- Версія 2022 року – 2 МСФЗ і 3 МСБО – перераховувати відсутні немає сенсу.

Яку версію потрібно застосовувати?

Адже, складаючи фінансову МСФЗ-звітність, ми повинні послатися на концептуальну основу і версію МСФЗ. Аудитори, у свою чергу, мають перевіряти на відповідність вимогам певної версії МСФЗ також. Чи можемо ми використовувати оприлюднені неповні версії МСФЗ для складання звітності – тобто деякі стандарти версії 2022 року, деякі у версії 2021 року, а тих, що не вистачає – у версії 2020 року? На мою особисту думку це неможливо.

Прямої норми в МСФЗ явно немає, яка б дала відповідь на це питання. Але ж і МСФЗ написані для стандартних ситуацій, навряд чи у світових стандартизаторів виникла б думка врегульовувати такі ситуації. Моя позиція полягає в тому, що ми не можемо використовувати стандарти фрагментарно і повинні використовувати повну версію, яка максимально наближена до дати фінансової звітності. Станом на дату підготовки матеріалу (2 серпня 2022 року) такою версією є редакція 2020 року, яка і має використовуватися для складання МСФЗ-звітності. Використання наступних версій 2021 і 2022 року вважаю за доречне після того, як буде оприлюднений закритий перелік діючих стандартів. Відтак, все, що оприлюднено у версіях 2021 і 2022 року є "непрацездатним" і їх доречно будо б публікувати, якщо був би готовий повний перелік оновлених до наступної версії стандартів.

І ще. Версія стандартів 2016 і 2020 років публікувались хоча б з датою розміщення, щоб можна було відслідкувати зміни в стандартах при їх застосуванні. Починаючи з 2021 року, і у версії 2022 року дата публікації не зазначається, що ще більше ускладнює можливість їх систематизації і застосування. Питання риторичне – ми розширюємо коло МСФЗ-шників, вітаємо компанії, які можуть принести інвестиції в країну, які можуть достойно представити імідж української компанії через МСФЗ-звітність, чи ...

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание Вестник МСФО
Контакты редакции:
ifrs@ligazakon.ua
 
Данный функционал доступен подписчикам в электронном издании.
Если Вы еще не выписываете издание, закажите бесплатный доступ к демо-номеру
или подпишитесь на издание Вестник МСФО