Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Облікові оцінки основних засобів: в чому пощастило МСФЗшникам?

В українському обліку очікуються зміни в частині строків корисного використання, ліквідаційної вартості і методів амортизації. Тобто облікових оцінок, пов'язаних з основними засобами.

Запропоновані Мінфіном зміни до українських стандартів дозволять компаніям, що застосовують НПСБО, змінювати облікові оцінки раз на рік – в кінці звітного року. Це ще один крок не в напрямку МСФЗ, а в протилежному – від МСФЗ. А що з приводу цього говорять МСФЗ? Коли можна переглядати облікові оцінки, у тому числі пов'язані з основними засобами.

Звісно, ми звернемося до МСБО 16 "Основні засоби" і МСБО 8 "Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки".

Відтак, згідно параграфу 51 МСБО 16, який встановлює МІНІМАЛЬНІ вимоги щодо перегляду облікових оцінок основних засобів, ліквідаційну вартість та строк корисного використання активу слід переглядати ПРИНАЙМНІ на кінець кожного фінансового року та, якщо очікування відрізняються від попередніх оцінок, зміну (зміни) слід відображати як зміну в обліковій оцінці відповідно до МСБО 8.

Щодо методу амортизації МСБО 16 вимагає переглядати його ПРИНАЙМНІ на кінець кожного фінансового року, а якщо відбулася значна зміна в очікуваному способі споживання майбутніх економічних вигід, утілених в активі, метод слід змінити для відображення зміненого способу. Таку зміну слід обліковувати як зміну в обліковій оцінці відповідно до МСБО 8.

Зверніть увагу, що слово "перегляд" не означає зміну, я б назвала це скоріше "моніторинг", за результатами якого приймається відповідне рішення – змінювати облікові оцінки чи ні. Отже, щорічний моніторинг облікових оцінок – це обов'язкова процедура, але вона може здійснюватися і частіше. Виходячи з власного практичного досвіду, я завжди рекомендую компаніям, які звітуються за МСФЗ, в облікових політиках передбачати, що облікові оцінки переглядаються, щонайменше на кінець звітного періоду або за наявності обставин, які явно свідчать про зміну тих чи інших облікових оцінок.

Чудово, що МСФЗшники не залежать від ПСБО і можуть користуватися принципами раціонального бізнесу в обліку, а не правилами в угоду тих чи інших інтересів.

Якщо ви цікавитесь МСФЗ-обліком основних засобів, рекомендуємо наші вебінари "Основні засоби: компонентний облік та ремонти" та "Основні засоби в МСФЗ у питаннях та відповідях"

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание Вестник МСФО
Контакты редакции:
ifrs@ligazakon.ua
 
Данный функционал доступен подписчикам в электронном издании.
Если Вы еще не выписываете издание, закажите бесплатный доступ к демо-номеру
или подпишитесь на издание Вестник МСФО