Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
ООО "ЛИГА ЗАКОН"
Актив з права оренди: чи можна призупинити амортизацію на час воєнного стану?

В умовах воєнного стану деякі компанії не мають можливості використовувати орендовані приміщення, тому задаються питанням призупинення амортизації.

Іноді від бухгалтерів чуєш: я ж не отримую доходи, чому я маю визнавати витрати. Це помилкове сприйняття МСФЗ або бажання трактувати ситуацію, яка нібито неврегульована МСФЗ. Погоджуємось, що в неврегульованих міжнародними стандартами ситуаціях потрібно виносити судження на основі концептуальної основи, але й вона не вимагає співставлення доходів і витрат в наведеній конструкції. Тому для відповіді на питання не вигадуємо і користуємося прямими нормами стандартів.

Відповідно до вимог МСФЗ 16 "Оренда" актив з права оренди (якщо обліковується за моделлю собівартості, а таких більшість, тому зосередимося саме на них) підлягає амортизації, знеціненню та коригуванням на будь-яку переоцінку орендного зобов'язання у випадках модифікації оренди або перегляду по суті фіксованих орендних платежів.

При нарахуванні амортизації активу з права оренди слід керуватися вимогами щодо амортизації, передбаченими МСБО 16 "Основні засоби". Амортизація починається з дати початку оренди і продовжується до більш ранньої з двох таких дат:

• кінець строку корисного використання активу з права оренди або

• кінець строку оренди.

Є особливості для оренди активів, якщо за умовами договору оренди передається право власності на базовий актив орендарю наприкінці строку оренди або якщо собівартість активу з права оренди відображає той факт, що орендар скористається можливістю його придбати, то в такому випадку орендар має амортизувати актив з права оренди від дати початку оренди і до кінця строку корисного використання базового активу. Виходячи із загального правила нарахування амортизації, маємо звернутися до вимог МСБО 16 "Основні засоби" і ще раз впевнитися, що амортизацію активу з права оренди припиняють на одну з двох дат, яка відбувається раніше:

• на дату, з якої актив класифікують як утримуваний для продажу (або включають до групи вибуття, яку класифікують як утримувану для продажу) згідно з МСФЗ 5, або

• на дату, з якої припиняють визнання активу.

Отже, амортизацію активу з права оренди не припиняють, коли актив не використовують або він вибуває з активного використання, доки актив не буде замортизований повністю. Використання виробничого методу теоретично може призвести до нульових амортизаційних нарахувань, проте застосування цього методу не є типовим для прав з оренди.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание Вестник МСФО
Контакты редакции:
ifrs@ligazakon.ua
 
Данный функционал доступен подписчикам в электронном издании.
Если Вы еще не выписываете издание, закажите бесплатный доступ к демо-номеру
или подпишитесь на издание Вестник МСФО