Наближаються дедлайни підготовки річної МСФЗ-звітності, тому варто приділити увагу питанням розкриття інформації в Примітках до МСФЗ-звітності. Ми вирішили сфокусувати свою увагу на такому непростому об'єкті обліку – як резерв очікуваних кредитних збитків.
Як показала практика підготовки МСФЗ-звітності в форматі таксономії – розкриття цього резерву було непростим завданням і не всі з ним впоралися. Розкриття інформації щодо очікуваних кредитних збитків вимагається МСФЗ 7 "Фінансові інструменти, розкриття інформації", а саме пп. 35А- 35Й. Ці вимоги займають 4 сторінки стандарту, тому можна уявити, скільки мають займати їх виконання. І сума фінансових активів, що підпадають під створення резерву очікуваних кредитних збитків не є визначальною, адже розкриття мають бути наведені в будь-якому випадки (за виключенням відсутності активів, під які резерв створюється).
Розкриття інформації про кредитний ризик має давати користувачам фінансової звітності змогу зрозуміти вплив кредитного ризику на суми, строки та невизначеність майбутніх грошових потоків. Якщо говорити укрупнено, розкриттю підлягають практики управління кредитним ризиком, кількісна та якісна інформація про суми, обумовлені очікуваними кредитним збитками та вразливість до кредитного ризику.
Які ж типові порушення в розкритті інформації про резерв очікуваних кредитних збитків? Про них далі:
1. Відсутність чітких визначень критеріїв, за якими дебіторська заборгованість відноситься для тієї чи іншої стадії кредитного ризику – тобто за яких умов кредитний ризик вважається таким, що значно збільшився, а за яких – дефолт.
2. Недостатність або відсутність розкриття сегментації дебіторів, особливо у разі використання матричного (альтернативного) підходу.
3. Шаблонні розкриття суджень щодо збільшення кредитного ризику, відсутність розкриття реальних фактів, що суттєво впливають на кредитні ризики.
4. Недостатність або відсутність розкриття (можливо в результаті фактичного невикористання) прогнозної інформації, що повинна використовувася для розрахунку коефіцієнтів ймовірності дефолту.
5. Нерозкриття руху резерву очікуваних кредитних збитків в розрізі класів фінансових інструментів (в таксономії примітка 822390-12)
6. Відсутність пояснення щодо вихідних даних, припущень та методів оцінки, які використовуються розрахунку резерву, та будь-яких змін в них.
7. Шаблонні розкриття суджень щодо політики списання, включаючи показники, що вказують на відсутність обґрунтованих очікувань відшкодування, та інформацію про політику щодо фінансових активів, які після свого списання залишаються предметом примусових заходів.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2022
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.