Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№10
Октябрь 2022
От редактора:
Вітаємо на сторінках чергового випуску.
Традиційно ознайомлюємо з професійними новинами та розбираємо цікаві запитання.
Сьогодні також пропонуємо пригадати особливості складання консолідованої звітності.
А ще продовжуємо розмову про операції з криптоактивами, зокрема про їх оподаткування...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Новини та коментарі
Мінфін підготував зміни до порядку подання фінзвітності

Мінфін пропонує ряд змін до Порядку подання фінансової звітності. Для цього розробили відповідний проект постанови Кабміну.

Рахунки-фактури зроблять первинними документами: законопроект в Раді

Група нардепів пропонує Раді врегулювати використання рахунків-фактур в операціях з виконання робіт (надання послуг). Для цього зареєстровано законопроект № 8125 від 13.10.2022 року.

Автоматичний міжнародний обмін інформацією про фінансові рахунки: Кабмін погодив законопроект

Уряд погодив проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки".

Поправки до МСФЗ 16 "Оренда" щодо подальшого обліку операції продажу зі зворотною орендою

МСФЗ (IFRS) 16 містить вимоги щодо обліку продажу з подальшою зворотною орендою на дату здійснення операції. Однак в стандарті до цього часу не було визначено, як оцінювати такі операції на наступні звітні дати. Початок обговорення цієї проблеми був ще у березні 2020 року і на сьогодні є остаточне її вирішення.

22 вересня 2022 року Рада МСБО випустила поправки до МСФЗ 16 "Оренда". Ці поправки доповнюють вимоги діючого стандарту щодо особливостей обліку продажу зі зворотною орендою. Зворотна оренда, як відомо, – це операція, за якою компанія продає актив і орендує цей самий актив у нового власника на певний період часу.

Читать всю статью...
Мінфін скоригував норми деяких методрекомендацій з бухобліку

Наказом Мінфіну від 18.10.2022 р. № 337 внесено зміни до Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку основних засобів, біологічних активів, запасів, нематеріальних активів, а також щодо облікової політики підприємства.

НБУ дозволив безлімітно купувати валюту на депозит, який повернуть у гривні

Починаючи із 21 жовтня 2022 року НБУ запроваджує новий інструмент, який дасть змогу громадянам захистити свої гривневі заощадження від ризику курсових коливань, а НБУ - зберегти міжнародні резерви - повідомляє пресслужба НБУ.

Митний тариф України оновиться: прийнято Закон

Митний тариф України приведено у відповідність до вимог Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів. Для цього ВРУ схвалила Закон України "Про Митний тариф України".

Тема номера
Материнська середня компанія середньої групи: що з консолідованою звітністю?

В дискусійному МСФЗ-клубі виникло питання щодо подання та оприлюднення консолідованої фінзвітності за 2022 рік середнім підприємством – материнською компанію, яка по критеріям відносится до середніх. В попередній редакції Закону про бухоблік середні підприємства мали оприлюднювати тільки свою індивідуальну фінансову звітність. Внесені 19.07.2022 року зміни до Закону про бухоблік передбачають, що середні мають оприлюднювати до 01.06 ще і консолідовану фінансову звітність. Також в цьому пункті є параграф 5 де вказано що малі та середні групи звільнені від обов'язкового складання та подання консолідованої фінансової звітності. Як діяти середній материнській компанії середньої групи, якщо в 3 параграфі норма, що зобов'язує оприлюднювати консолідовану звітність, а 5 параграф звільняє від складання та подання консолідованої звітності?

Читать всю статью...
Звітний період не відповідає календарному року: чи можливо таке за МСФЗ?

Консолідована фінансова звітність групи складена для власників за період, який відрізняється від календарного року і включає частину 2021 року і частину 2022 року. Складається ця звітність відповідно до МСФЗ 10 "Консолідована фінансова звітність" одночасно з урахуванням вимог МСБО 27 "Окрема фінансова звітність".

Чи можливо складання звітності за періоди, що не співпадають з календарним роком? Чи може така звітність називатися окремою консолідованою звітністю? Якщо період звітності не співпадає з календарним роком, чи є вона проміжною?

Читать всю статью...
Консолідована фінансова звітність: пам'ятка для українського бухгалтера

Підприємства, які контролюють інші підприємства (материнські підприємства), крім фінансових звітів про власні господарські операції, складають та подають консолідовану фінансову звітність групи відповідно до НП(С)БО або МСФЗ. Об'єднання підприємств, крім власної звітності, складають та подають консолідовану фінансову звітність щодо підприємств, які входять до їх складу, якщо це передбачено установчими документами об'єднань підприємств відповідно до законодавства.

Читать всю статью...
Єдині облікові політики при консолідації: чи завжди "мама" домінує?

Материнська компанія веде облік за МСФЗ. Має дочірню компанію, яка веде облік за НПСБО. Чи потрібно складати консолідовану фінансову звітність? За якими стандартами її складати?

Читать всю статью...
Бухгалтерські алгоритми
Моделі обліку непоточних нефінансових активів: пам'ятка для бухгалтера
Знецінення груп вибуття: від теорії до практики
Прикладна аналітика
Оподаткування операцій з криптовалютою після легалізації

Дискусія щодо необхідності введення криптовалюти в межі правового поля в Україні розвивалась вже давно, що вилилось в реєстрацію проекту Закону України "Про віртуальні активи" №3637 від 11.06.2020. Після двох спроб прийняття Верховною Радою (вдруге після повернення Президентом на доопрацювання) 15 березня 2022 року Президент все ж його підписав.

Комерційна таємниця: інструменти захисту та відповідальність за розголошення

Тема комерційної таємниці завжди була актуальною. При цьому найбільші ризики розголошення комерційної таємниці існують з боку працівників компанії, які мають доступ до комерційної таємниці. Це може відбутися як умисно (наприклад, у межах змови з конкурентами), так і з необережності (наприклад, шляхом халатного ставлення до пристроїв, на яких зберігається комерційна таємниця; роздруківки робочих матеріалів на домашньому принтері, що зумовлює доступ до комерційної таємниці членів сім'ї). У цій статті ми проаналізували загальні аспекти щодо захисту комерційної таємниці, зупиняючись на окремих діях компанії відносно власних працівників.

Правила виплати і оподаткування дивідендів в Україні
Практика: експерти відповідають
Валюта авансу відрізняється від валюти ціни отриманого товару: як завершується банківський нагляд

В ДПС пояснили, як банк завершує валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у випадку, якщо валюта авансового платежу відрізняється від валюти ціни отриманого товару.

Визнання виручки: коли протягом періоду, коли на конкретну дату?

Відповідно до вимог МСФЗ 15 "Дохід від договорів з клієнтами" компанія визнає дохід від звичайної діяльності, коли (або у міру того, як) вона задовольняє зобов'язання щодо виконання, передаючи обіцяний товар або послугу (тобто актив) клієнтові. Актив передається, коли (або у міру того, як) клієнт отримує контроль над таким активом.

Як розрізняти – коли товар (послуга) передається з плином часу, а коли одномоментно? Адже саме від цього залежить визнання доходів (виручки). Які критерії потрібно проаналізувати в першу чергу?

Читать всю статью...
Кругозір
Закордонні ІТ-спеціалісти зможуть стати е-резидентами та сплачувати єдиний податок

Міністерство цифрової трансформації України розповіло про деталі прийнятого Радою законопроекту № 5270 про е-резидентство.

Уряд дозволив змінювати договірні ціни на оборонну продукцію та послуги за держконтрактами

При зміні курсу валют, інфляції, оновлення податкового законодавства, будуть переглядатися ціни на постачання товарів та послуг для сектору безпеки й оборони - заявили в Мінекономіки.

Уряд прийняв митні зміни для запуску Конвенції про спільний транзит із 1 жовтня
Бізнес може купувати валюту для відряджень: в ДПС назвали умови та обмеження

Українські компанії і ФОП, представництва юридичних осіб - нерезидентів мають право проводити розрахунки щодо забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, а також розрахунки з оплати представницьких витрат на організацію офіційних заходів за кордоном, із використанням знятої для цих цілей із власних поточних рахунків готівкової іноземної валюти.

Професійний розвиток
Аудиторська діяльність в Україні: законодавчі зміни

Аудиторська діяльність є складовою фінансового розвитку будь-якої компанії. Це перевірка, за результатами якої аудитор на основі проведення аудиторської діяльності і отриманих достатніх доказів висловлює власну незалежну думку щодо перевіреної фінансової документації.

Критерії визнання доходів і витрат: їх немає в стандартах і як може допомогти балансовий підхід?

Ви задумувалися, чому в системі МСФЗ немає єдиного стандарту щодо визнання, оцінки, подання та розкриття витрат?

Читать всю статью...
Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание Вестник МСФО
Контакты редакции:
ifrs@ligazakon.ua