Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
№06
Июнь 2022
От редактора:
Вітаємо на сторінках чергового випуску нашого видання!
Одне з найактуальніших нині питань – подання проміжної фінзвітності. Звісно, у разі неможливості подання зробити це можна буде по закінченню війни. Сьогодні продовжуємо обговорення питання ведення ЗЕД та валютного регулювання.
А ось тему н...
Попробовать Оформить подписку
Попробовать Оформить подписку
Содержание номера
Новини та коментарі
План рахунків бухобліку скоригують

Мінфін розробив проект наказу "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського облік".

Мінфін затвердить нові типові форми з обліку та списання запасів для держсектору

На сайті Мінфіну презентовано проект наказу "Про затвердження типових форм з обліку та списання запасів суб'єктами державного сектору та порядку їх складання".

Чергові кроки до митних спрощень

Оцінка готовності України до застосуванні NCTS та приєднання до міжнародних митних конвенцій вийшла на фінішну пряму.

Мінфін оновить форму Звіту про контрольовані іноземні компанії
Сертифікація працівників внутрішнього аудиту бюджетних установ стартує із 2023 року

Мінфін наказом від 18.05.2022 р. № 144 затвердив Порядок проведення сертифікації працівників підрозділів внутрішнього аудиту.

Тема номера
Діє новий порядок обміну інформацією між ДПС та податковими органами іноземних країн

Починаючи із 17.06.2022 року діє Наказ "Про затвердження Порядку обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн" від 16.04.2022 р. № 118.

Бізнес закликає зберегти резидентність України для українських платників податків під час війни

Українська Рада Бізнесу звернула увагу на ситуацію, коли через війну громадяни України були вимушені переїхати за кордон, більшість - на територію ЄС (до Польщі, Німеччини, Чехії, Румунії, Угорщини, Словаччини, Болгарії та ін.). Частина з них отримує і надалі зарплату або підприємницьку винагороду на українські рахунки.

Сплата податків резидентами України за кордоном у 2022 році

Останніми місяцями мільйони громадян України (переважно жінки і діти) виїхали в країни ЄС та в інші країни. Більшість з них отримали Тимчасовий Захист в ЄС, який згідно з директивою ЄС дає право легально знаходитись в ЄС один рік (до 04.03.2023) і може двічі автоматично подовжуватися на шість місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, але максимум до 1 року (до 04.03.2024).

За довідкою про резидентність України онлайн та в будь-якому органі ДПС

Мінфін спільно з ДПС розробили проект наказу, який повинен привести у відповідність до норм законодавства підтвердження органом ДПС статусу податкового резидента України для уникнення подвійного оподаткування згідно з нормами міжнародних договорів.

Бухгалтерські алгоритми
Облік та фінансова звітність підприємств під час війни: Зменшення корисності орендованих активів

Наслідки військового вторгнення Росії на територію України охопили всі сфери життя та суттєво вплинули на бізнес. Ситуація розвивається швидко та іноді не передбачувано – керівництву компаній необхідно постійно оцінювати вплив ситуації на бізнес для подальшого складання достовірної фінансової звітності та прийняття правильних та своєчасних управлінських рішень.

Аби тримати вас в курсі про найактуальніші облікові та звітні питання, які постають зараз перед бізнесом, експерти відділу надання послуг з питань бухгалтерських методологій KPMG в Україні підготували серію публікацій щодо обліку та фінансової звітності підприємств під час війни.

Читать всю статью...
Резерви на знецінення запасів: як прописати в обліковій політиці

Процедура знецінення запасів завжди мала свої особливості хоча б тому, що знецінення запасів не підпадає під звичний МСБО 36 "Зменшення корисності активів". Зниження вартості запасів, на вимогу МСБО 2 "Запаси", має визнаватися у складі витрат (тобто за дебетом рахунків витрат) у тому періоді, коли таке зниження відбулося.

Питання в тому, що буде за кредитом?

Читать всю статью...
Проміжна МСФЗ-звітність у воєнний час: рекомендації від європейського регулятора

Застосування МСФЗ в умовах війни – це абсолютно неординарна ситуація. До недавнього часу ми не бачили жодних офіційних роз'яснень від розробників та світових регуляторів і думали, що й не дочекаємося.

Проте наші очікування все ж таки не були марними, і 13 травня 2022 року Європейська організація з цінних паперів та ринків (European Securities and Markets Authority, ESMA) оприлюднила дуже цікавий, змістовний і актуальний документ – Заяву "Наслідки вторгнення Росії в Україну для піврічних фінансових звітів". Це унікальний документ від європейського регулятора, бо це хоч якась офіційна позиція.

Прикладна аналітика
Скасування імпортних мит для України: що це означає на практиці?

Для підтримки економіки України, яка була наразі значно ослаблена внаслідок російської агресії, ціла низка країн вирішила скасувати ввізні мита щодо української продукції.

Особливості імпортно-експортних операцій в період воєнного стану

Війна росії проти України зумовила різку необхідність у тому, аби спростити митне оформлення різних груп товарів, вкрай необхідних як для забезпечення ЗСУ і ТрО додатковим захисним та військовим спорядженням, так і для забезпечення цивільних їжею, ліками та іншою гуманітарною допомогою.

Законодавець запровадив низку нових норм, направлених на досягнення цієї мети, на які варто звернути увагу суб'єктам господарювання.

Як новації валютного регулювання НБУ впливають на бізнес

В перший день повномасштабного вторгнення росії на територію України, Національний Банк України ("НБУ") стрімко відреагував на можливі ризики валютного ринку і прийняв Постанову №18 від 24 лютого 2022 року "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" ("Постанова №18"). НБУ свідомо зафіксував курс валют та встановив певні обмеження, в тому числі, на валютні операції та рух капіталу, для того, щоб зберегти цінову та фінансову стабільність.

Захист інтелектуальної власності за кордоном: рекомендації українським експортерам

За даними Державної служби статистики, експорт товарів з України у 2021 р. в порівнянні з 2020 р. виріс на 38,4%. У 2022 р. через блокування морських та авіашляхів через військову агресію росії експорт суттєво знизився, але Україна продовжує шукати альтернативні шляхи постачання продукції. Відродженню експорту сприятимуть запроваджені ЄС заходи з лібералізації торгівлі, зокрема, призупинення дії мит для українських експортерів. Та окрім тарифів, українським експортерам варто подбати ще й про охорону інтелектуальної власності (ІВ) закордоном.

Вирішення спорів по ЗЕД-контрактам: порядок, судова практика

В умовах воєнного часу зовнішня торгівля, яка включає у себе як експорт так і імпорт товарів і послуг, відіграє суттєве значення.

Читать всю статью...
Як правильно укладати ЗЕД-контракти в електронній формі

Перш за все, необхідно розуміти, що єдине рішення для всіх випадків укладення ЗЕД контракту в електронній формі - відсутнє. Це обумовлюється рядом підстав, про які ми далі поговоримо.

Як валютне регулювання Нацбанку впливає на ІT-галузь та ЗЕД-послуги в Україні

У зв'язку з введенням воєнного стану НБУ оперативно прийняв постанову № 18 від 24 лютого 2022 р. "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану", якою передбачив низку обмежень для роботи всієї банківської системи. Ці обмеження вплинули як на фізичних осіб, так і на діяльність бізнесу.

Практика: експерти відповідають
Основні засоби на території бойових дій і окупації: що зі знеціненням?

Питання знецінення активів в умовах війни сьогодні на вустах майже всіх компаній. Особливо у тих, чиї активи знаходяться на територіях бойових дій або прилеглих територіях. Та й інші компанії також мають ризики знецінення активів, якщо їх результати діяльності гірші, ніж очікувалося до війни, що по суті також є ознакою знецінення.

Читать всю статью...
Чи обов'язково дисконтувати забезпечення на ліквідацію основних засобів?

Компанія створює довгострокові забезпечення під ліквідацію основних засобів. Чи обов'язково дисконтувати такі забезпечення? Чи можна обліковою політикою передбачити не проводити дисконтування?

Читать всю статью...
Особлива думка
5 питань і відповідей щодо розкриття в МСФЗ-звітності впливу збройної агресії росії

Рік-два тому ми були свідками унікальної ситуації – Рада МСБО відреагувала на глобальну коронокризу і внесла доповнення до МСФЗ, що пов'язані з конкретною ситуацією, яка полягала в наданні поступок з оренди. Проте зараз, ймовірно, дехто в світі вважає, що війна – це локальна проблема України та росії, ну мабуть ще прилеглих країн, ні словом, ні півсловом не обмовившись і навіть не висловивши свою позицію щодо страхіття і геноциду українського народу, які відбуваються в центрі Європи в ХХІ столітті. Тому застосовувати МСФЗ в умовах війни нам потрібно вчитися самотужки і не чекати ситуаційних роз'яснень.

Читать всю статью...
Кругозір
Які нові можливості отримає Україна в якості кандидата на вступ до ЄС?

Набуття Україною статусу кандидата на членство ЄС може стати, без перебільшень, безпрецедентним рішенням для Європейського Союзу. У разі його схвалення ЄС підтвердить, що найбільшого значення для європейської спільноти мають демократичні цінності та політичні прагнення держави та її народу, а не просте виконання формальних вимог, які до цього часу мали вирішальне значення. Прийняттям такого рішення ЄС проходить перевірку на свою життєздатність та резистентність геополітичним викликам, які можуть або розколоти, або зміцнити європейські держави.

Комісія з цінних паперів і бірж США: погляд на розкриття інформації щодо вторгнення росії в Україну

Комісія з цінних паперів і бірж США не залишилась осторонь питань розкриття інформації щодо вторгнення росії в Україну. Вказівки американського регулятора, звісно не є для нас інструкціями щодо дій, але нам цікаві з точки зору накопичення досвіду та кращих практик підготовки фінансової звітності.

Читать всю статью...
Получить полный доступ ко всем номерам и статьям издания Вы сможете оформив подписку на электронное издание Вестник МСФО
Контакты редакции:
ifrs@ligazakon.ua